Rasite daug šaltinių, teigiančių, kad kai jūs virsite iš naujo jau virintą vandenį, išsiskirs pavojingos medžiagos. Netgi rasite išvardintas tas medžiagas: arsenas, nitratai ir fluoras. Skelbiama, kad vandenyje esantys mineralai gali tapti pavojingi sveikatai, jeigu jūs užvirinsite jį dar sykį ar kelis kartus.
Kiek yra pagrindo tokiuose perspėjimuose?
Jeigu kalbėti trumpai: virinti anksčiau jau virusį vandenį nekelia jokio realaus pavojaus. Tai visi tie leidiniai jums meluoja? Ir taip, ir ne. Jie iš tiesų yra teisūs – vandenyje, kurį mes visi vartojame, iš tiesų gali būti tam tikras kiekis arseno, nitratų ir fluoro. Tačiau jų kiekis yra toks mažas, kad lieka tik teorinė galimybė paveikti žmogaus sveikatą virinant jį daugiau nei vieną kartą.
Kada kyla pavojus?
Pasaulinė sveikatos organizacija yra nustačiusi maksimalų leistiną arseno kiekį vandenyje – 10 µg/l. Tokie patys reikalavimai yra teikiami ir Lietuvoje tiekiamam geriamam vandeniui. Sveikatai kenksmingas arseno kiekis yra 50-100 µg/l.
Tam, kad pasiektumėte šią arseno koncentraciją vandenyje, jums reikės „išvirinti“ ne mažiau 80 proc. vandens. Sunku įsivaizduoti, kaip tai atrodytų realybėje, juk tokiu atveju net ir išvirinus pilną vandens arbatinuką, jo sunkiai užtektų vienam gėrimo puodeliui (Pilname 1,7 l arbatinuke turėtų likti 80 proc., arba 0,34 l vandens). Ir taip „paruoštą“ vandenį tektų vartoti kasdien ilgą laiką.
Skaičiai tampa dar absurdiškesni, kuomet pabandome paskaičiuoti kiekį vandens, kai išgėrus pervirinto vandens galėtų pasireikšti apsinuodijimas arsenu, rašoma „Scopes“.
Mokslininkai yra paskaičiavę, kad vidutinio svorio (75 kilogramai) žmogui reikėtų pakartotinai užvirti apie 10 tūkst. litrų vandens, kad gautųsi puodelis „nuodų“ gėrimo.
Nitratai
Dažnai sutinkamas teiginys, kad veikiant aukštai temperatūrai nitratai virsta nitrozoaminais (NMOR), kurie turi kancerogeninių savybių.
2011-aisiais buvo atliktas tyrimas su vandeniu, kuriame buvo NMOR, parodė, kad 5 minutes virintame vandenyje jo kiekis išliko nepakitęs. 10 ir 20 minučių testai parodė netgi jų sumažėjimą atitinkamai 18,7 ir 31,8 proc. Tačiau dėl vandens garavimo NMOR santykinis kiekis vandenyje šiek tiek išaugo. „Snopes“ teigiama, kad nepaisant to, pagrindinės kenksmingos medžiagos – nitrozoamino NDMA – kiekis vandenyje net ir ilgai virinant išliko nepakitęs
Fluoras
Net jeigu jūsų gėrimams ruošti naudojamame vandenyje yra maksimalus leistinas fluoro kiekis (4 mg/L), tai 75 kilogramus sveriančiam žmogui tektų „išvirinti“ 15 litrų vandens iki kavos puodelio, kad galėtumėte apsinuodyti šia substancija.