• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Lietuva pati sukūrė „teroristės“ Eglės Kusaitės problemą, pati turi ją ir spręsti“, - mano žinoma žmogaus teisių gynėja, Suomijoje gyvenanti Oksana Čelyševa.

REKLAMA
REKLAMA

Rusija pamiršo

Lietuvoje prie pat pabaigos byla, kurioje Klaipėdos mergina Eglė Kusaitė kaltinama tarptautiniu terorizmu, organizacijos kūrimu ir pan. Rusijoje jos „bendrininkai“ jau nuteisti. Jūs stebite visą šį procesą iš šalies. Kam jis įdomus Vakaruose, Rusijoje?

REKLAMA

 Kiek aš pati skaitau ir matau, tai reonansas yra tik Lietuvos žiniasklaidoje. Kitur tai nenušviečiama. Manau, tai labai didelė problema. Juk Rusijoje yra nuteisti jos tariami bendrininkai – Apti ir Aišat Magmadovai. Apie juos tada pakalbėjo ir pamiršo. Juk iniciatorė visos bylos buvo pati Lietuva, kuri kreipėsi į Rusijos specialiąsias tarnybas dėl savo pačios pilietės. Esu visiškai tikra, kad Eglė nekalta, kaip ir jie. Jei būtų pakankama visuomenės reakcija, būtų galimybė tikėtis ir objektyvaus anų dviejų čečėnų bylos nagrinėjimo.

REKLAMA
REKLAMA

 Matote skirtumus tarp Lietuvos ir Rusijos baudžiamųjų procesų bei viešosios erdvės šių bylų kontekste?

Matau ir labai didelį. Tai, kad Lietuvos žurnalistinė bendruomenė ir visuomenė neleido nutylėti pačios Eglės bylos jau teikia vilties, kad teismas gali būti nešališkas. Rusijos atveju tokių vilčių tiesiog visiškai nėra.

Sufabrikuotos bylos

 Su čečėniška tematika, kurią stebite, yra susijusi ir kita byla. Suomijoje nuo Lietuvos teisėsaugos prieglobstį yra gavusi čečėnų Gatajevų šeima. Matote kokių panašumų?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 Pagrindinis bylų panašumas toks ir yra, kad tiek Maliko ir Chadižat Gatajevų , tiek E. Kusaitės atvejais bylos tiesiog labai šiurkščiai sufabrikuotos. Matome visišką atitinkamų valdžios struktūrų nepricipingumą ir apgailėtiną elgesį. <...> E. Kusaitės atveju dar matome ir mergaitės mamos bei giminaičių įtraukimą į procesą, pritraukiant jas į „valstybės saugumo“ organų pusę, tiesiogiai meluojant, kad rūpinamasi tai mergaitės, tai valstybės interesais.

REKLAMA

Kuo Gatajevų atvejis panašus?

Gatajevų atveju absoliučiai šokiruoja žinios apie jų jaunos globotinės išnaudojimą tiek seksualiniams malonumams (Valstybės saugumo departamentas neigia, kad išgaunant parodymus prieš globėjus, kuris nors iš institucijos darbuotojų lytiškai santykiavo su su globotine, tačiau patikrinti faktų neįmanoma, nes esą DNR testą atlikusių pareigūnų duomenys įslaptinti - „Balsas.lt savaitė“), tiek politiniam rezultatui išgauti. Skiriasi būtent rezonanso mastas. Gatajevų reikalas tapo tarptautinis ir Lietuvos specialiosios tarnybos čia nusilaužė nagus.

REKLAMA

Norite pasakyti, kad jei E. Kusaitė būtų kažkaip pabėgusi į Suomiją, kaip tai pavyko Gatajevų šeimai, gavusiai ten politinį prieglobstį, jai būtų lengviau?

Pasakysiu, kad jei Gatajevams nebūtų pavykę pasprukti iš Lietuvos, jei jie nebūtų susilaukę pakankamo Suomijos, Lietuvos ir net Rusijos visuomenių dėmesio, Suomijos valdžios supratimo – su jais būtų tiesiog susidorota. Rezonansas neatsiranda iš niekur

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Kusaitę bus mėginama nuteisti už tarptautinę teroristinę veiklą, nusikalstamos organizacijos kūrimą. Ar tai kažkaip nuskambės tarptautiniu mastu? Kaip manote?

Tarptautinis rezonansas iš niekur šiaip sau neatsiranda. Taip priklauso nuo daugelio faktorių. Tokio dėmesio visgi susilaukiama, kai auka pati jo ieško. E. Kusaitės atveju viskas yra truputį kitaip.

REKLAMA

Sakote, ji laikosi neprotingos taktikos?

Nesakau. Nežinau kokia būtų mano pačios taktika tokioje situacijoje. Juk pačios Lietuvos saugumiečiai kreipėsi į Lubianką, siūlydami „teroristę“. Lengva svarstyti iš šalies. Aš, kartu su Arkadijumi Babčenko, kuris tuo metu dar dirbo „Novaja Gazeta“, buvome su ja susitikę, mėginome padaryti viską, kad rezonansas būtų. Problema ta, kad pati auka lieka visiškai įbauginta. Eglė tiesiog laukia, kada tarptautinė bendrija imsis ją gelbėti. Bet stebuklų nebūna.

REKLAMA

Ar esate susidūrusi, dirbdama žmogaus teisių gynimo srityje, su panašiais reikalais Europos Sąjungoje?

Su bylų fabrikavimo faktais nesu susidūrusi. Net ir tada, kai kalbama apie pabėgėlius. Problemų yra daug, jos kompleksiškos ir sudėtingos, tačiau tokių precedentų nebuvo. Niekur daugiau, išskyrus Lietuvą, bylų fabrikavimo Europoje nemačiau. Lietuva pati sukūrė „teroristės“ Eglės Kusaitės problemą, pati turi ją ir spręsti . Tai, deja, yra tiesiog faktas.

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų