• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienio rytą prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo Sveikatos ekspertų tarybos posėdyje, kuriame buvo aptarta epidemiologinė situacija Lietuvoje. 

Antradienio rytą prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo Sveikatos ekspertų tarybos posėdyje, kuriame buvo aptarta epidemiologinė situacija Lietuvoje. 

REKLAMA

Po susitikimo duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius socialiniame tinkle „Facebook“ rašė, kad šiame susitikime buvo pateikta daug įdomios informacijos, tačiau mokslininkas atkreipė dėmesį į mirčių statistiką Lietuvoje. 

„Mano dėmesį patraukė skaidrė apie perteklines mirtis 2020 metais. Higienos institutas padirbėjo su mirčių duomenimis ir patvirtino tai kas buvo pastebėta anksčiau:

1. Trečias apibrėžimas skaičiuojant Covid-19 mirtis realiausiai atspindi Covid-19 poveikį. Per 2020 metus nuo Covid-19 mirė 3690 žmonių pagal Higienos institutą. Pagal statistikos departamentą 3670.

2. Covid-19 mirtys sudaro absoliučią daugumą perteklinių mirčių. Iš 3771 perteklinių mirčių ne nuo covid-19 mirė tik 81 žmogus. Kadangi perteklinės mirtys yra statistinis įvertis, tai čia elementari paklaida.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie politikai jau buvo pasigavę įdomių idėjų ir pradėję perteklinių mirčių ieškoti ten kur jų nėra. Tikiuosi šita Higienos instituto išvada padės tašką šioje diskusijoje.

REKLAMA

Šitų mirčių buvo galima išvengti laiku įvedus karantiną. Jis 2020 metų rudenį buvo įvestas stipriai pavėluotai. Epidemijai įsibėgėjus jos rezultatas gavosi deja labai skaudus.

Kitose šalyse buvo skelbiamos gedulo dienos Covid-19 mirusiems pagerbti. Lietuvoje tuo metu suvedinėjamos politinės sąskaitos. Neteisingai sudėliotų politinių prioritetų kaina šiuo atveju tapo žmonių gyvybės“, – rašo duomenų mokslininkas. 

REKLAMA
REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad prezidento ir Sveikatos ekspertų tarybos posėdyje aptarti ir naujausi mokslininiai duomenys, susiję su vakcinų nuo Covid-19 veiksmingumu.

Šiuos duomenis pristatė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovė profesorė Auksė Mickienė.

„Pfizer“ veiksmingumas vaikams – 100 proc.

Profesorė sako, kad „Pfizer“ atliko tyrimą, kuriame tyrė vaikus nuo 2 iki 15 metų amžiaus. Tyrimo duomenimis, šiai amžiaus grupei vakcinos veiksmingumas siekia net 100 proc. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tyrimas atskleidė, kad vakcina yra labai efektyvi – veiksmingumas siekia iki 100 proc. paskiepytiems paaugliams. Tai yra viltis, kad galbūt mes turėsime ginką, kaip apsaugoti nuo infekcijos mokinius prieš ateitnant naujiems mokslo metams“, – geromis žiniomis dalijasi A. Mickienė

Imunitetas persirgus – net ir po pusmečio po ligos

Profesorė A. Mickienė taip pat pristatė tyrimus apie tai, kaip ilgai imunitetą nuo infekcijos turi asmenys, kurie persirgo koronavirusu.

REKLAMA

Pasak jos, natūraliai persirgus rizika susirgti per artimiausius pusę metų sumažėja 80 proc. Tačiau vyresniems nei 65 metų žmonėms apsauga siekia tik apie 50 proc.

„Mes žinome, kad net ir persirgusius žmones reikia vakcinuoti. Tačiau šis tyrimas rodo, kad didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas vyresnio amžiaus grupei, kad jiems, net ir prasirgus, po 6 mėnesių jiems yra būtina pasiskiepyti“, – pažymi profesorė. 

REKLAMA

Šansas susirgti po skiepo – mažas

Profesorė sako, kad vakcinos pagalba suformavus imunitetą susirgti ir būti hospitalizuotam tikimybė yra maža. 

„Atlikti tyrimai, koks yra šansas susirgti, jei esi paskiepytas. Čia svarbūs yra du dalykai. Pirmiausia – po vakcinos šansas užsikrėsti ir turėti virusą, bet neturėti klinikinių ligos simptomų – tokiai tikimybei šiai dienai mes dar atsakymo galutinio neturime. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau turime svarbius duomenis, publikuotus šį penktadienį, kurie sako, kad JAV iki penktadienio buvo pilnai paskiepyta 77 mln. žmonių. Ir iš jų buvo tik 400 žmonių, kurie buvo hospitalizuoti. Iš iš šių 400 žmonių vienas trečdalis neturėjo jokių infekcijos simptomų. Iš 77 pilnai paskiepytų žmonių, kuriems prireikė hospitalizacijos, mirė 65 žmonės mirė, ir tai sudaro 1 galimą mirties atvejį maždaug per 1,2 mln. pilnai paskiepytų žmonių. Tai labai svarbi žinutė, kad po pilno paskiepijimo galimybė, kad prireiks hospitalizacijos, yra labai reta“, – teigia A. Mickienė. 

REKLAMA

Po vakcinos – ilgai išliekanti apsauga

Pasak A. Mickienės, buvo atlikti tyrimai, kiek ilgai išlieka apsauga nuo Covid-19 po skiepo. Pasak jos, šie tyrimai taip pat parodė gerus rezultatus.

„Šiai dienai turime dviejų gamintojų – „Pfizer“ ir „Moderna“ – tarpinius klinikinių stebėjimų duomenis. Viename tyrime dalyvavo 46 tūkst., kitame – 28 tūkst. žmonių, analizuoti duomenys po pusės metų, kai buvo atlikta pilna vakcinacija. Taigi net praėjus pusei metų po pilnos vakcinacijos, jos veiksmingumas išliko nepaprastai didelis – daugiau nei 90 proc. apsaugant tiek nuo pačios ligos, tiek nuo sunkios ligos, dėl kurios būtų reikalinga hospitalizacija.

REKLAMA

Taip pat svarbu, kad „Pfizer“ tyrimas parodė, kad net ir praėjus pusei metų, nepastebėta jokių naujų, anksčiau nepastebėtų nepageidaujamų reiškinių paskiepytiems žmonėms nebuvo užfiksuota. Tad tai dar kartą antrina, kad šios vakcinos yra labai saugios“, – geromis žiniomis dalijasi A. Mickienė. 

Naujausi duomenys apie „Johnson & Johnson“ vakciną

A. Mickienė sako, kad penktadienį pasirodė naujausi duomenys apie „Johnson & Johnson“ vakciną. 

„Šie duomenys buvo išanalizuoti ir Ligų kontrolės centro, ir Amerikos vaistų ir maisto agentūros. Iki penktadienio JAV buvo panaudota beveik 7 mln. vakcinos dozių ir buvo užfiksuota 15 kraujo krešulių atvejų. Visi šie atvejai buvo užfiksuoti moterims nuo 8 iki 59 metų. Įvertinus visą įrodytą naudą ir mažą galimą riziką, buvo priimtas sprendimas, kad laikinas vakcinos naudojimo sustabdymas gali būti baigtas“, – duomenimis pasidalijo prof. A. Mickienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų