Glasgow universiteto mokslininkai nustatė, kad kačiukas mirė nuo savo šeimininko užsikrėtęs koronavirusu. Ragdoll veislės kačiukas buvo vienas iš dviejų COVID-19 virusu užsikrėtusių kačių, rašoma neseniai paskelbtame „Veterinary Record“ tyrime.
Abi katės buvo iš skirtingų namų ir joms pasireiškė vidutiniški ir stiprūs kvėpavimo sutrikimai.
Katytę teko užmigdyti
Pirmoji katytė buvo tik 4 mėnesių amžiaus ir gyveno namuose, kurių šeimininkui 2020 metų kovo mėnesį pasireiškė simptomai, būdingi SARS-CoV-2 infekcijai, tačiau jis testo nesidarė. Balandžio mėnesį dėl pasunkėjusio kvėpavimo katytę apžiūrėjo veterinaras, tačiau stipriai pablogėjus būklei, ją teko užmigdyti.
Skrodimo metu aptikti plaučių pažeidimai, būdingi virusiniam plaučių uždegimui bei patvirtinta SARS-CoV-2 infekcija.
Antroji buvo šešerių metų amžiaus Siamo katė, kurios šeimininkui buvo patvirtintas teigiamas COVID-19 testas. Pas veterinarą katę atvežė dėl konjunktyvito ir stipraus slogavimo, tačiau rimtesnių klinikinių požymių nebuvo ir ji vėliau pasveiko.
Šiuos du kačių COVID-19 atvejus pavyko nustatyti, vykdant kačių COVID-19 patikros programą visos šalies mastu. Mokslininkai atliko antros katės pilną SARS-CoV-2 genomo sekoskaitą ir padarė išvadą, kad katės ir žmogaus viruso genomai yra labai panašūs.
Mokslininkai mano, kad antros katės viruso genomo mutacijos galėjo būti rastos ir žmogaus viruse, tačiau negalėjo jų palyginti, nes katės savininko genomo sekoskaita nebuvo atlikta.
Šiuo metu nėra įrodymų, kad katės perduoda virusą žmogui, ar kad kiti naminiai gyvūnėliai vaidina kokį nors vaidmenį žmogaus SARS-CoV-2 infekcijų epidemiologijoje, rašo dailystar.co.uk
Nėra žinoma, ar COVID-19 užsikrėtusios katės galėtų natūraliai virusą perduoti kitiems gyvūnams ar vėl užkrėsti žmogų.
Bandymai su gyvūnais yra gana riboti
Tačiau mokslininkai yra įsitikinę, kad šie du žinomi žmogaus − katės infekcijos perdavimo atvejai JK greičiausiai nepakankamai įvertina tikrąją žmogaus infekcijos perdavimo gyvūnui situaciją, nes bandymai su gyvūnais yra gana riboti.
Profesorė Margaret Hosie iš Glasgow universiteto virusų tyrimų centro, šio tyrimo autorė, sakė: „Šie du atvejai parodo, kodėl svarbu geriau suprasti gyvūnų SARS-CoV-2 infekciją. Gyvūno žmogui perduodama infekcija nekelia pavojaus visuomenės sveikatai, tačiau rizika didėja, kai žmogus virusą perneša gyvūnui. Mažėjant žmonių susirgimų skaičiui, tampa labai svarbu žinoti ar įmanoma, kad tarp gyvūnų plintantis SARS-CoV-2 virusas būtų vėl perduodamas žmonėms. Taigi, būtina žinoti, ar užsikrėtę gyvūnai perduoda virusą“.
Nuo pandemijos pradžios yra gauta pranešimų apie tai, kad šeimininkams užsikrėtus COVID-19, teigiamas SARS-CoV-2 testas nustatytas jų naminėms katėms Honkonge, Belgijoje, JAV, Prancūzijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Rusijoje, Japonijoje, Italijoje, Čilėje, Kanadoje, Brazilijoje, Argentinoje, Šveicarijoje ir Latvijoje.
Pranešama apie naminėms bei lauko katėms ir šunims natūraliai pasitaikančias SARS-CoV-2 infekcijas, joms jautrūs yra ir šeškai bei žiurkėnai.