Dvejus metus Zarasų ligoninėje dirbantis jaunas gydytojas pluša neskaičiuodamas valandų. Apžiūrėjęs slaugos skyriaus pacientus gydytojas skuba į priėmimo skyrių.
„Likau praktiškai vienas šią dieną. <...> Tiek trūksta daktarų, kad net priėmimo skyriui sunku sudėlioti grafiką, praktiškai net neįmanoma“, – pasakoja gydytojas geriatras Dovydas Vitkus.
Šiuo metu Zarasų ligoninėje teikiamos tik slaugos paslaugos ir būtinoji pagalba, nes daugiau neliko kam dirbti. Gelbsti dar į ambulatorinius kabinetus atvykstantys specialistai.
„Gydytojai išėjo, skyriai uždaryti, vidaus ligų, reanimacijos, dienos chirurgijos“, – vardina D. Vitkus.
Užrakintas ir ligoninės vadovo kabinetas. Trečiadienį buvo paskutinė jo darbo diena. Teisinį išsilavinimą turintis buvęs direktorius tikina pasitraukęs iš vadovo pareigų dėl merės išsakytos pozicijos.
„Jinai sako nepykite, reikės atsisveikinti, nes aš vadovą matau gydytoją“, – pasakoja buvęs Zarasų ligoninės direktorius Remigijus Lamanauskas.
Buvęs įstaigos direktorius tvirtina, kad situacija susiklostė išties neeilinė.
„Išėjo iš viso 17 personalo, iš jų yra 12 gydytojų ir, manau, kad čia dar ne galas, manau kad ir daugiau išeis. <...> Yra uždarytas pilnai vidaus skyrius, reanimacijos skyrius, paralyžiuota dienos chirurgija“, – teigia R. Lamanauskas.
Pulmonologė ir buvusi terapinio skyriaus vedėja sako, kad išėjimą iš darbo lėmė naujai išrinktos merės požiūris. Esą medikai pasigedo bendravimo ir paaiškinimo dėl įstaigoje pradėtos reformos sujungiant dvi sveikatos priežiūros įstaigas ir kas laukia čia dirbančių medikų.
„Buvo aiškiai pasakyta, kad mes jūsų nelaikome. Tai žinot žmonės, kiti čia visą gyvenimą pradirbę Zarasuose garbaus amžiaus gydytojai laikė didžiuliu įžeidimu“, – pasakoja Vida Rimševičienė.
Gydytojai esą buvo išdėstę merei savo ketinimus dar iki paliekant darbą.
„Gydytojai sako, kad jeigu taip toliau tęsis, bus paralyžiuotas ligoninės darbas, mes, sako, ruošiamės išeiti nuo liepos 1 d. iš darbo visi. Sako – jūsų teisė, jūs laisvi žmonės, darykit kaip jums patogiau. Po to laiko suprato gydytojai, kad jie niekam čia nereikalingi“, – teigia buvęs Zarasų ligoninės direktorius.
Su nerimu kasdien ligoninėje dirba ir likusieji.
„Daktarai tiesiog išeina ten, kur yra užtikrinta artima ateitis, kur jie žino kas bus rytoj, nes aš nežinau, kas bus rytoj“, – sako gydytojas Dmitrij Charčenko.
Sunerimę ir pacientai.
„Pabandyk tu dabar kažkur nuvažiuot ir užsiregistruot, eilės kokios, nu čia blogai darosi pas mus“, – teigia kalbintas pacientas.
Merė teigia, kad viskas – dėl politikos
Zarasų ligoninė pavaldi savivaldybei. Šios atstovai ramina, kad situaciją bando gelbėti. Paskirta laikinoji vadovė ieško trūkstamų specialistų, kalbasi ir su išėjusiais gydytojais. Laisvi šiuo metu 8 etatai.
„Šiai dienai atradome jau kelis specialistus, kurie rugpjūčio mėnesį pradės dirbti gydytojais, tačiau kol kas dar neturime kardiologo, neurologo“, – vardina laikinoji Zarasų ligoninės vadovė Olga Podolskienė.
Savivaldybės vadovai pripažįsta, kad tokios situacijos dar nėra buvę. Merė turi savo versiją.
„Manau, kad čia buvo suplanuota, todėl, kad pralaimėti rinkimai, o ne visi su tuo lengvai susitaiko“, – sako Zarasų rajono merė Nijolė Guobienė.
Merės teigimu, klausimų iškilo ir dėl įstaigos finansinės padėties.
„Pasitraukus vadovui, tai yra praktika daryti finansinį auditą ir vakar kontrolierė sakė, kad šią dieną sąskaitoje yra nepilni 5 tūkstančiai. <...> Teko girdėti, kad buvo žadėtos geros išeitinės. <...> Įvardinti negaliu, girdim visko, kad ir 6 mėnesių yra išmokama ir vėl priimti laikinai dirbti“, – teigia N. Guobienė.
Neeiline situacija susidomėjo ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Jis kitą savaitę vyks į Zarasus ir bandys visas puses susodinti prie stalo diskusijai.
„Tikrai nėra normalu, jei dėl kažkokių individualistinių dalykų mes turime situaciją, kai išeina virš 10 medikų. Turint minty, kad tai yra nedidelė gydymo įstaiga, tas skaičius gali būti kritinis. Ir nenormalu, kad gali sutrikti funkcijos“, – teigia A. Dulkys.
Šiuo metu Zarasų gyventojai ar kurortinio miesto svečiai specialistų pagalbos priversti ieškoti aplinkiniuose rajonuose.
Plačiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.