• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė trečiadienį pritarė Vidaus reikalų ministerijos (VRM) siūlymams leisti pareigūnams numušti skraidančius objektus, taip pat išplėsti neskraidymo zonas virš strategiškai svarbių objektų.

Vyriausybė trečiadienį pritarė Vidaus reikalų ministerijos (VRM) siūlymams leisti pareigūnams numušti skraidančius objektus, taip pat išplėsti neskraidymo zonas virš strategiškai svarbių objektų.

REKLAMA

Įstatymo projekte, kurį dar turės patvirtinti Seimas numatyta, kad pasitelkti šaunamuosius ginklus numušant orlaivius galės visų institucijų pareigūnai, tarnyboje naudojantys tokius ginklus.

Tokios iniciatyvos VRM ėmėsi po iškilusios meteorologinių balionų problemos, kai jie su kontrabanda nusileido Vilniaus oro uoste, karinėse teritorijose.

Dalis politikų teigia, kad tokie dideliame aukštyje skrendantys balionai kelia rizikų civilinei aviacijai ir gali būti panaudoti kitiems tikslams, ne tik kontrabandai gabenti.

Kaip rašoma projekte, įstatymų pakeitimais siekiama sudaryti teisines prielaidas panaudoti specialiąsias priemones, taip pat šaunamuosius ginklus, kaip kraštutinę priemonę prieš skraidančius objektus, keliančius pavojų nacionaliniam saugumui ir svarbiems objektams.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat numatyta sudaryti sąlygas efektyviau apsaugoti strategiškai svarbius objektus, nustatant galimybę sukurti neskraidymo zonas – tai yra išplėsti bepiločių orlaivių sistemų geografinių zonų ribas, kuriuose skrydžiai draudžiami.

REKLAMA

Anot VRM, panašūs incidentai gali būti sukelti naudojant ne tik balionus ar dronus, bet ir kitus skraidančius objektus – žemės, vandens paviršiumi arba po vandeniu judančius autonomiškai arba nuotoliniu būdu valdomus objektus.

„Todėl teisinis reguliavimas turi atliepti ir galimus ateities iššūkius“, – teigia VRM.

Priėmus pakeitimus, pareigūnai turėtų teisę panaudoti šaunamąjį ginklą prieš orlaivį, autonomiškai arba nuotoliniu būdu valdomą objektą, judantį oru, žemės, vandens paviršiumi arba po vandeniu.

REKLAMA
REKLAMA

Projektu taip pat siūloma tikslinti bepiločių orlaivių sistemų geografines zonas, kuriose visi arba tam tikri bepiločių orlaivių skrydžiai draudžiami.

Numatoma, kad tokias neskraidymo zonas Lietuvos transporto saugos administracija gali nustatyti ne tik virš teritorijų, kuriose yra svarbūs objektai, bet ir vieno kilometro atstumu nuo jų, jei objektas yra mieste, arba trijų kilometrų kilometrų atstumu, jei tai kaimiška vietovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat siūloma nustatyti, kad bepiločių orlaivių sistemų geografinės zonos nustatomos ne tik virš karinių teritorijų, bet ir krašto apsaugos ministro nustatytu ne didesniu negu dviejų kilometrų spinduliu aplink šias teritorijas.

Be to, siūloma krašto apsaugos sistemos, žvalgybos institucijoms, Vadovybės apsaugos tarnybai ir statutinėms įstaigoms suteikti teisę taikyti technines ir specialiąsias orlaivių paieškos, nutupdymo ar neutralizavimo priemones virš jų esančiose nustatytose neskraidymo zonose.

REKLAMA

Taip pat numatoma patvirtinti bepiločių orlaivių skrydžių ribojimus ne tik ornitologiniuose draustiniuose, bet ir valstybiniuose gamtiniuose rezervatuose, gamtiniuose rezervatuose ir gamtiniuose draustiniuose, esančiuose  valstybiniuose parkuose, taip pat biosferos rezervatuose ir biosferos poligonuose.

Anot VRM, šis pakeitimas užtikrins atitinkamą saugomų gyvūnų apsaugą nuo bepiločių orlaivių gamtos apsaugos požiūriu svarbiose teritorijose.

REKLAMA

„Priėmus įstatymų projektus, bus sudarytos sąlygos (...) laiku reaguoti į galimus pavojus, kol potencialiai pavojų keliantis bepilotis orlaivis ir kiti autonomiškai arba nuotoliniu būdu valdomi objektai, judantys oru, dar nepasiekė saugomo objekto“, – teigia ministerija.

Visa tai keičiančius įstatymo projektus Vyriausybė prašo Seimo svarstyti skubos tvarka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų