LEO LT likvidavimas, VST grąžinimas į valstybės rankas, elektros energijos sektoriaus struktūrinė pertvarka - tokius svarbiausius darbus energetikoje vardija Vyriausybė.
Premjero Andriaus Kubiliaus Vyriausybės ataskaitos, kuri ketvirtadienį bus pristatyta Seimui, energetikai skirtoje dalyje taip pat nepamirštama pažymėti, kad ankstesnė valdžia vykdė situacijos neatitinkančią energetikos strategiją.
"LEO LT - neskaidraus Vyriausybės ir privataus verslo bendradarbiavimo pavyzdys. Lietuvos elektros energetikos sistema integruota į buvusios SSRS sistemą, o vietiniai elektros generavimo šaltiniai iš esmės pritaikyti naudoti importuojamą kurą (gamtines dujas). Nėra energetinių jungčių su kitomis ES šalimis. LEO LT ir akcinės bendrovės "Lietuvos dujos" sąranga neatitinka ES Trečiojo energetikos paketo reikalavimų. Elektros energetikos įstatymai sudaro teisines sąlygas nepagrįstai didinti elektros energijos tarifus vartotojams", - niūriomis spalvomis ataskaitoje piešiama situacija, kurią rado dirbti atėjusi ši Vyriausybė.
Anot ataskaitos, siekiant atskirti monopolines veiklas, liberalizuoti rinką ir taip užtikrinti vartotojams galimybę apsirūpinti elektros energija už konkurencinę kainą, įsteigta ir pradėjo veikti Lietuvos elektros birža.
Nuo 2010 m. sausio 1 d. veikia "Nordpool" modeliu pagrįsta elektros birža. 2009 metų pabaigoje išskaidyta akcinė bendrovė "Lietuvos energija" ir įsteigtos akcinės bendrovės LITGRID (atliks perdavimo sistemos operatoriaus funkcijas), BALTPOOL (atliekanti rinkos operatoriaus funkcijas) ir uždaroji akcinė bendrovė "Energijos tiekimas" (atliks nepriklausomo tiekėjo funkcijas).
Akcinė bendrovė "Lietuvos energija" versis elektros energijos prekybos veikla didmeninėje rinkoje, valdys du elektros energijos gamintojus (Kauno hidroelektrinę ir Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę).
Šiuo metu yra paskelbtas tarptautinis atviras viešojo pirkimo konkursas dėl Syderių geologinės struktūros tinkamumo įrengti požeminę gamtinių dujų saugyklą tyrimų seisminės žvalgybos metodu. Šių tyrimų tikslas - nustatyti, ar Syderių geologinė struktūra tinkama požeminei gamtinių dujų saugyklai įrengti.
Vyriausybės ataskaitoje žadama, kad jei geologinių tyrimų rezultatai bus teigiami, įrengus čia požeminę dujų saugyklą, Lietuvos vartotojams bus patikimiau tiekiamos gamtinės dujos, Lietuvoje bus galima sukaupti reikiamas gamtinių dujų atsargas (dabar Lietuva naudojasi Latvijoje esančia Inčiukalnio gamtinių dujų saugykla).
Ataskaitoje taip pat pažymima, jog Lietuva susitarė su Švedija ir Latvija, kad elektros jungtis į Švediją ("NordBalt") bus tiesiama iš Klaipėdos. Pasiekta, kad ES šiam projektui skirtų negrąžinamą finansinę paramą (175 mln. eurų). Atlikti Baltijos jūros dugno tyrimai ir pasirinkta "Voltage Source Converter (VSC)" kabelio technologija. Ši technologija leidžia prijungti prie elektros energetikos sistemos vėjo elektrines.
Taip pat pradėta rengtis įgyvendinti elektros jungties su Lenkija projektą ("LitPol Link"). Atrinktas konsultantas, kuris parengs jungties į Lenkiją projekto teritorijų planavimo dokumentus, atliks poveikio aplinkai vertinimo procedūras ir teiks konsultacines paslaugas rengiant galimybių studiją ir techninę dokumentaciją.
Šiuo metu baigtas vienas parengiamųjų elektros jungties su Lenkija etapų. Parengti pirmosios šalyje 400 kV elektros perdavimo oro linijos nuo Alytaus transformatorių pastotės iki Lenkijos Respublikos sienos dokumentai.
Kaip skelbiama A. Kubiliaus Vyriausybės ataskaitoje, po Ignalinos branduolinės jėgainės uždarymo turbūt esame labiau energetiškai priklausomi, nei buvome 1990 metais. Šiokią tokią išimtį galbūt galime matyti naftos sektoriuje, kuriame apsirūpinimo nafta ir jos gaminiais galimybės yra gerokai padidėjusios.
"Viena svarbiausių priežasčių, kodėl energetikos padėtis vis dar ne itin džiugina, yra tai, kad čia vyrauja stiprios, rinką monopolizavusios bendrovės, dažnai diktuojančios sąlygas ne tik vartotojams, bet ir valstybei", - teigiama dokumente.
Vyriausybė skelbia, kad, praėjusių metų pradžioje įkūrus Energetikos ministeriją, padėtis ėmė keistis iš esmės - abstraktus energetinės nepriklausomybės siekis tampa konkrečiais projektais, kurių įgyvendinimas ne tik pajudėjo iš mirties taško, bet ir ėmė duoti vaisių.
"Energetikos srityje 2009 metais buvo susitelkta prie išties strateginių iššūkių - užtikrinti sklandų energetikos ūkio funkcionavimą uždarius Ignalinos atominę elektrinę, apsaugoti vartotojus nuo staigaus elektros brangimo, pradėti planuoti naujos atominės elektrinės statybą ir padėti pagrindus Lietuvos energetikos sistemų integravimui į ES sistemas", - rašoma Vyriausybės ataskaitoje.