Lietuvos profesinių sąjungų, vartotojų bei kitų organizacijų atstovų sudaryta Pilietinė iniciatyvinė grupė, vadovaudamasi piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos teise, teigia surinkusi daugiau nei 50 tūkst. gyventojų parašų, remiančių įstatymo projektą dėl Ignalinos atominės elektrinės (AE) antrojo bloko darbo pratęsimo iki 2015 metų.
Parašai pirmadienį iki 17 valandos bus įteikti Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK), spaudos konferencijoje pranešė grupės atstovai.
Tuo tarpu VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas BNS teigė, jog Pilietinė iniciatyvinė grupė dar nėra susisiekusi su komisija ir jos informavusi, kada bus pristatyti parašai. Z.Vaigauskas išreiškė abejonę, ar grupės atstovai apskritai surinko reikalaujamą kiekį parašų. VRK leido pradėti rinkti šalies gyventojų parašus nuo vasario 14-osios.
„Parašai dar plaukia“, - žurnalistams sakė tautinės partijos „Lietuvos kelias“ pirmininkė Lilijana Astra.
Pasak Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininko pavaduotojo Algirdo Kvedaravičiaus, daug žmonių atsisakė pasirašyti pamatę, jog blankuose reikia pateikti savo asmens kodą.
„Parašo viską, o paskutiniai du kodo skaičiai - žvaigždutės, tai nežinome, kaip Z.Vaigauskas pasielgs - ar tai mažareikšmis pažeidimas, ar ne. Tokių parašų gali būti apie 10 procentų. Mes gavome iš viso 75 tūkst. blankų, tai aš skaičiuoju su rezervu“, - teigė L.Astra.
Pasak Z.Vaigausko, Pilietinė iniciatyvinė grupė dėl šios problemos į VRK nesikreipė.
„Pirmą kartą apie tai girdžiu. Kodėl jie į mus anksčiau nesikreipė, o apie tai pranešė tik per spaudos konferenciją?“, - kalbėjo Z.Vaigauskas.
Anot komisijos pirmininko, įstatymai nenumato, kad Lietuvos gyventojų, kurie pateikė ne visą asmens kodą, parašai bus įskaityti.
Seimas privalėtų svarstyti iniciatyvinės grupės siūlomą įstatymo projektą tik tuo atveju, jei VRK patvirtintų, jog surinktų parašų kiekis yra pakankamas.
„Antras žingsnis, kuris reikalingas mums stiprinant nacionalinės energetinės politikos strategiją - sudaryti solidžią patikimą nacionalinę derybų komisiją su Europos Sąjungos (ES)struktūromis dėl Ignalinos AE darbo pratęsimo“, - kalbėjo „Lietuvos kelio“ pirmininkė.
Anot jos, Lietuvai šioje komisijoje turėtų atstovauti energetikai ir tarptautinės teisės specialistai, o akademikas Antanas Kudzys yra vienas galimų kandidatų į jos vadovus. Pilietinės iniciatyvinės grupės atstovų nuomone, dabartinis Vyriausybės derybininkas Aleksandras Abišala nėra kompetentingas derėtis su ES.
„Demokratinėje visuomenėje dar privalomas šiai komisijai reikalavimas - atskaitomybė. Mes privalome žinoti kiekvieną dieną, ką ji veikia, ji turi turėti strateginį ir taktinį planą, ką ji konkrečiu etapu veikia, su kuo kalbasi ir referuoja apie tai visai tautai. Todėl tai, kas dabar vyksta, yra aukščiausio masto neprofesionalumas ir analfabetizmas, vien dėl to Gediminas Kirkilas turėtų atsistatydinti“, - teigė L.Astra.
Pilietinė iniciatyvinė grupė su reikalavimu sudaryti nacionalinę derybų komisiją su kompetentingu jos vadovu kreipsis į prezidentą, premjerą ir Seimą.
Pagal įsipareigojimus ES stojimo sutartyje Lietuva privalo 2009-ųjų pabaigoje uždaryti vienintelį šiuo metu veikiantį Ignalinos AE reaktorių, kuris Vakaruose laikomas nesaugiu. Pirmasis reaktorius buvo uždarytas 2004-ųjų pabaigoje.