Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis teigė, kad savivaldybė iš Sveikatos apsaugos viceministrės Linos Jaruševičienės gavo žodinį patikinimą, kad mobiliuose punktuose jau gali būti atliekami testai.
„Mes tą testavimą šiandien ir darome. Iš jų ministerijos paskirtas vienas žmogus, kuris perdavė mums tris pacientus į šitą punktą testavimui. Mes tą testavimą ir atlikinėsime. Turime visas priemones, esame pilnai pasirengę, leidimą žodinį gavome, o raštai suvaikščios turbūt rytoj“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo P. Poderskis.
Po 120 tyrimų per dieną
Jo teigimu, ketvirtadienį Vilniuje jau veiks du tokie mobilų tyrimo punktai, antrasis bus prie „Siemens“ arenos, trečiasis – Valakampiuose. Pacientai į punktus turi atvykti patys su savo asmeniniais automobiliais.
P. Poderskis negalėjo pasakyti, kokius tiksliai kriterijus atitinkantys asmenys galės atlikti tyrimus, nes „viskas labai greitai keičiasi“.
„Manau, kad ir kriterijai turbūt keisis. Ilgainiui mes tą testavimą turbūt toliau čia atlikinėsime, galbūt jis bus kitoks, galbūt darysime čia kitokias funkcijas. Bet pačios vietos, kaip punktai, jie išliks vienokiam ar kitokiam tikslui. Testavimas bus pagal du punktus: ar bendravote su tuo žmogumi, kuris yra užsikrėtęs koronavirusu, ir ar jums pasireiškė simptomai“, – sakė P. Poderskis.
Per dieną numatoma iš viso paimti 120 mėginių šiuose punktuose, po 40 viename.
„Procedūra tikrai yra greita, neužtrunka. Bet reikia suprasti, kad darbuotojai turės didelę apkrovą ir tikrai sudėtinga dirbti su visomis apsaugomis priemonėmis. Be to, tai yra darbas lauke“, – pastebėjo administracijos direktorius.
Šeimos gydytojo siuntimas vykimui į mobilius punktus bus nereikalingas. Pacientai, 14 dienų laikotarpiu keliavę užsienyje ar turėję sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu ligos atveju, jeigu jiems pakilo temperatūra, atsirado kosulys ar dusulys, turi skambinti į Karštąją koronaviruso liniją telefonu 1808, o ne šeimos gydytojui. Ar pacientas turi būti tiriamas, nuspręs Karštosios linijos konsultantas.
„Po to skambučio bus išnagrinėjama informacija ir paskiriamas tyrimo laikas. Žmogus gaus SMS pranešimą, su tuo pranešimu bus paskirtas laikas ir tada jie važiuos tirtis. Tą SMS pranešimą reikės parodyti čia atvykus prie vartų budintiems šauliams, jie patikrins ir pasižiūrės, ar tas žmogus, kuris užsiregistravo, ir jo asmens dokumentas sutampa, tada įleis tikrintis“, – sakė P. Poderskis.
Žmonėms, kurie neturi savo automobilių, P. Poderskis siūlo prašyti artimųjų pagalbos. Žmonėms, kurie neturi jokios galimybės atvykti automobiliu, pagalbos nenumato nei Vilniaus miesto savivaldybė, nei Sveikatos apsaugos ministerija.
Abejoja, ar tai įmanoma
Tiesa, kiek anksčiau trečiadienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žurnalistams teigė, kad pirmojo punkto atidarymas Vilniuje neįmanomas, kol neišspręsti visi logistiniai klausimai.
„Nelabai tikėčiau, kad jie paleis. Sunkiai įsivaizduoju, kaip jie tą galės padaryti. Nes tam, kad paleistų punktą, reikia, kad būtų darbuotojai būtų apmokyti, kad būtų saugos priemonės, reikia, kad būtų terpės, kad būtų kur vežti. Gal mes skirtingai paleidimą įsivaizduojame. Ir dabar jie gali susirinkti ir būti tame punkta. Jeigu jie tai vadins paleidimu, tegu. <...> Kol nebus saugu, kol nebus apmokyti darbuotojai, punktai negalės pradėti veikti“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo A. Veryga.
Portalas tv3.lt primena, kad jau netrukus dešimtyje savivaldybių atsidarys mobilūs punktai, kuriuose bus galima pasidaryti tyrimus dėl naujojo koronaviruso. Tiesa, tyrimus galės pasidaryti toli gražu ne visi norintys, į mobiliuosius punktus žmonės privalės atvykti automobiliais, rezultatų laukti namuose, o ne ligoninėse.
Skelbiama, kad mobilūs punktai pradės veikti tuomet, kai apie tai oficialiai praneš Sveikatos apsaugos ministerija. Savivaldybės įpareigotos tokius punktus įsteigti iki kovo 20 d., t. y. šio penktadienio.
Pradeda veikti karštoji linija
Karantino metu Vilniuje pradeda veikti karštoji linija 1664 Nuo šiandien, kol tęsis karantinas, Vilniuje veiks karštoji linija 1664.
Šiuo numeriu kviečiami skambinti vilniečiai, kuriems reikia pagalbos, konsultacijos: senjorai,neįgalieji paskambinę galės sulaukti savanorių pagalbos, jei patys neturi jokių galimybių pasirūpinti maistu, vaistais, ar būtiniausiom priemonėm. Prireikus informacijos apie izoliaciją 14 dienų, skambinantys gaus instrukcijas, kaip tinkamai izoliuotis ir ką daryti, kai nėra galimybių saviizoliacijai savo namuose.
Pasak Administracijos direktoriaus Povilo Poderskio, liniją pavyko įsteigti sklandžiai, įrengta dešimt nutolusių darbo vietų, apmokyti savanoriai. Tačiau svarbu nesupainioti, kur kreiptis kai pasireiškia gripui būdingi simptomai – karščiavimas, kosulys, gerklės skausmas ar apsunkintas kvėpavimas, tokiais atvejais reikia skambinti tik trumpuoju numeriu 1808 ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) karštosios linijos telefonais 8 618 79984, 8 616 94562.
Šiuo metu vilniečių karštoji linija 1664 jau registruoja pirmuosius senolių skambučius dėl aprūpinimo maistu. Maisto produktais sutiko pasidalyti labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“, kuris pasirūpins, kad produktai atkeliautų iki pat senjorų namų durų.
Trečiadienį pranešta apie 7 naujus atvejus
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad kovo 18 d. Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje atliktais tyrimais patvirtinti septyni nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Taigi iš viso šiuo metu patvirtintų atvejų Lietuvoje – 33. Vienas jų yra neįvežtinis
Patikslinama, kad iš naujų atvejų du asmenys izoliuoti ir gydomi Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, jie neseniai grįžę iš Austrijos. Dar du asmenys – Vilniuje, Santaros klinikose, vienas grįžęs iš Jungtinės Karalystės, kitas – iš Švedijos.
Vienas asmuo gydomas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, jis neseniai grįžęs iš Jungtinės Karalystės. Kauno klinikinėje ligoninėje izoliuoti ir gydomi du asmenys, vienas grįžęs iš Jungtinės Karalystės, dėl kito asmens – bus patikslinta.
SAM primena, kad dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – atsiras mobilūs punktai, kuriuose pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Į juos žmonės galės atvykti automobiliu, o atlikus tyrimą – važiuoti namo ir būtent namie, o ne ligoninėje laukti rezultatų.