2009 metais Europos kultūros sostine tapsiantis Vilnius sieks sudominti ir nustebinti unikalia programa bei moderniu požiūriu į kultūrą. Pasak viešosios įstaigos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" vykdančiosios direktorės Rūtos Vanagaitės, programa bus siekiama vystyti integraciją tarp Europos Sąjungos valstybių, skatinti draugystę, bendrą kūrybą, bendrą Europos pilietybę.
"Norime pristatyti kitokią Europos kultūros sostinę nei 20 valstybių prieš mus jau buvo sukūrę. Esame europietiška sostinė, kuri drauge su kitomis Europos valstybėmis kuria specialią kultūrinę programą, o ne pristato tai, kas jau yra. Mūsų misija yra sukurti naują kultūros patirtį, kurioje kultūra yra gyvenimo savastis," - sakė R.Vanagaitė.
Programos viziją atspindi ir pagrindinė jos koncepcija "Culture live", pabrėžianti, jog kultūra yra integrali kasdieninio gyvenimo dalis, o jos kūrime dalyvauja kiekvienas.
"Kultūra nėra duotybė, tai kaip nuolatos kintanti būtybė, ląstelė, galinti suformuoti skirtingus junginius, skilti į atskiras dalis. Idėja yra tokia, kad kultūra išyra ir vėl susijungia į naujus junginius, ji yra gyva, kuriama šiandien ir dabar. Ji kaip muzika, atliekama gyvai", - kalbėjo R.Vanagaitė.
Anot programos vykdančiosios direktorės, kiekvienas žmogus turėtų dalyvauti kultūros kūrime, pasijusti Europos kultūros sostinės piliečiu.
"Internetas, globalizacija pakeitė pasaulį taip, kad nebegali būti viename aptvare kūrėjai, o kitame aptvare juos stebintys žiūrovai. Mes norime, kad Europos kultūros sostinės kūrime dalyvautų maksimalus skaičius žmonių", - sakė R.Vanagaitė, praėjusiame dešimtmetyje išgarsėjusi tarptautinio teatro festivalio LIFE organizavimu.
Pasak programų direktorės Elonos Bajorinienės, programa "Culture live" sudarys keturios dalys.
Europos menų programoje, įvairių šalių menininkai bus kviečiami kurti Vilniuje, išreikšti savo idėjas. Kultūros atpažinimo programa pristatys dar ne visiems žinomas ir atpažįstamas Vilniaus kultūras, taip pat bus bendradarbiaujama su kitomis šalimis Europoje bei už jos ribų, vykdomi bendri projektai su Europos kultūros sostine tais pačiais metais tapsiančiu Austrijos miestu Lincu. Gyvosios istorijos programa ragins prisiminti praeitį, supažindins su gyvuoju bei aktualiu paveldu. Žmonių programą sudarys visuomenės, plačiųjų bendruomenių sluoksnių, jaunimo iniciatyvos bei idėjos.
Programą sudarys Europos komisijai pateikti projektai, geriausi "Idėjų bankui" pateikti pasiūlymai bei programą koordinuojančio biuro atrinktos įdomiausios idėjos.
Nors Vilnius Europos kultūros sostine taps 2009 metais, tačiau įvairūs projektai bei kultūros pristatymai bus pradėti įgyvendinti anksčiau.
Jau šiais metais koncepcijos rengėjai numato įgyvendinti "Aperityvų programą". Jos metu planuojama surengti Europos kultūros naktį, šviesos festivalį "LUX", Vilniaus - Europos kultūros sostinės Ambasadorių suvažiavimą.
"Vilniaus - Europos kultūros sostinės 2009" programai įgyvendinti numatoma skirti apie 25 mln. eurų (apie 86 mln. litų). Didžiąją lėšų dalį skirs Vyriausybė bei Vilniaus miesto savivaldybė, 4,5 mln. eurų (13,8 mln. litų) prie programos prisidės Europos Sąjunga bei privatūs rėmėjai.