„Facebook“ paskyroje J. Katkutė džiaugėsi, kad vaivorykštę gražino į jai priklausančią vietą, kai ji buvo netikėtai apipurkšta juodais dažais.
„Nesitikėjome nei policijos, nei tiek dėmesio. Atrodė, kad toks paprastas ir teisingas žingsnis.
Ten visada buvo vaivorykštė ir mes ją grąžinome tiesiog labai simboliniu gestu – nupiešdami ją kreidelėmis“, – teigė J. Katkutė.
Suorganizavo simbolinę kaimynų akciją
Vos kelių šimtų metrų atstumu nuo LGBT bendruomenei skirtos perėjos gyvenančiai J. Katkutei pasirodė keista, kad ne vienerius metus buvusį spalvotą gatvės ruožą kažkas netikėtai sumanė nudažyti juodai.
„Nemanau, kad vėliava kažkam trukdė. Visi žmonės yra įvairūs ir jokia spalva to neuždažysi. Tai kam reikia kažką uždažinėti?“ – svarstė ji.
Pasak J. Katkutės, idėja toje pačioje vietoje vėl nupiešti vaivorykštę kilusi netikėtai. „Tiesiog pagalvojome su kaimynais, kad mūsų rajone tai vyksta. Kodėl gi negrąžinus vaivorykštės į vietą, nenuspalvinus simboliškai kreidelėmis?“ – portalui tv3.lt pasakojo moteris.
Ji tokį veiksmą vadino savotiška „kaimynų akcija“, nes spalvino su dviem visiškai greta gyvenančiais kaimynais.
Nustebino pareigūnų vizitas
Bepiešdami kreidelėmis J. Katkutė su kaimynais sulaukė policijos pareigūnų vizito.
Paklausta, kas galėjo likti nepatenkintas jų piešiniu ir pasiskųsti policijai, J. Katkutė sakė nepastebėjusi jokių pasipiktinusių praeivių.
Policija, pasak jos, tiesiog dirbo savo darbą: „Jie gavo pranešimą, kad yra kažkas daroma ant perėjos, ir atvyko patikrinti.“
„Pareigūnai pasiteiravo, ar mes piešėme, ar mūsų kreidelės, paprašė patvirtinti tapatybę. Mes jų bandėme klausti, ar kažką bloga darome, ar draudžiama Vilniuje spalvinti kreidelėmis – jie negalėjo atsakyti. Manau, kad jiems patiems ta situacija buvo ganėtinai keista“, – dalijosi vilnietė.
J. Katkutės teigimu, pareigūnai užsiminė, kad piešiant gatvėje galimai gadinamas svetimas turtas. „Kai klausėme, ar negalima spalvinti, jie mums paminėjo, kad mes kaip ir gadiname kitų žmonių turtą, tai yra tą juodą uždažytą dėmę. Sakė, kad tai yra neleistina“, – pridūrė J. Katkutė.
Galiausiai pareigūnai nusirašė kontaktinius duomenis ir nurodė, kad artimiausiu metu su kreidelėmis piešusiais asmenimis susisieks iš policijos komisariato ir pakvies atvykti.
J. Katkutė minėjo jokio kvietimo iš policijos iki šiol nesulaukusi.
V. Simonko: pažeidėjus reikėtų auklėti
Pirmadienio vakarą Vilniuje, Pylimo gatvėje keturi asmenys juodais dažais nudažė perėją, kuri buvo perdažyta ir atnaujinta LGBT vėliavos spalvomis. Kaip teigė meras Remigijus Šimašius, Vilniaus miesto savivaldybė planuoja vėl atkurti perėjos spalvas.
Spalvota perėja su LGBT judėjimo vėliava Pylimo gatvėje atsirado dar 2018 metais, tv3.lt portalui pasakojo Vladimiras Simonko, Lietuvos gėjų lygos (LGL) direktorius.
„Mes kreipėmės į savivaldybę ir gavome leidimą nudažyti ją vaivorykštės spalvomis“, – teigė jis.
Įvairiaspalvės perėjos vieta buvo pasirinka greta tuo metu Pylimo gatvėje buvusio LGL ofiso. Dabar biuras persikėlė į V. Šopeno gatvę, o spalvinga perėja taip ir liko.
Pasak LGL vadovo, ši perėja buvo solidarumo ženklas, didinantis LGBT bendruomenės matomumą mieste. Pasak V. Simonko, Lietuva ėmė pavyzdį iš užsienio: „Tokie dalykai Vakaruose palyginti populiarūs. Jei nuvažiuotumėte į Briuselį, pamatytumėte šitą vėliavą labai daug kur.“
Apie perėjos padengimą juodais dažais V. Simonko atsiliepė šitaip: „Tai panašu į vandalizmo aktą, tai yra ir neapykantos mūsų bendruomenei ženklas. Aš dėl to labai išgyvenu ir manau, kad bendruomenė jaučiasi įbauginta.“
Portalui tv3.lt V. Simonko išsakė viltį, kad policija ras pažeidėjus ir jie bus priversti atitaisyti žalą – iš naujo nudažyti perėją spalvotai.
„Tai būtų labai prasmingas profilaktinis, auklėjamasis aktas. Labai norėčiau, kad tai darytų žmonės, kurie aktyviai dažė juodai“, – teigė V. Simonko.
Pradėti du tyrimai dėl pažeistos viešosios tvarkos
Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis portalui tv3.lt sakė, kad apie juodais dažais užpurkštą perėją policijai buvo pranešta jau po įvykio. Apie incidentą pareigūnai sulaukė iš viso dviejų pranešimų.
Antradienį Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdyba pradėjo dvi administracines teisenas dėl nedidelio viešosios tvarkos pažeidimo (Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 481 str.). Viena administracinė teisena – už važiuojamosios kelio dalies išdažymą įvairiaspalviais dažais, kita – už važiuojamosios kelio dalies išdažymą juodais dažais.
Šiuo metu aiškinamos ir tikslinamos visos su šiuo įvykiu susijusios aplinkybės. Tik objektyviai įvertinus visą surinktą medžiagą, bus priimtas procesinis sprendimas, rašoma Lietuvos policijos pranešime žiniasklaidai.