Pasak Šiaulių rajono mero Česlovo Greičiaus, vaizdai Šiuoliuose žiaurūs, jau bent 15 nukentėjusių šeimų pateikė prašymus.
„Netoli, Pakapės mokykloje, turime paruoštas patalpas pabėgėlių centrui, tai buvo žmonėms siūlyta, bet jie prisiglaudė pas giminaičius arba vagonėlį kieme pasistatė, o kiti užsidengę plėvele laikinai gyvena tuose pačiuose namuose“, – pasakojo jis.
3 šeimų situacija tragiška
Jau 3 iš šių šeimų nebeturi namų ir, pasak Šiaulių rajono mero, jų situacija tragiška. Užsiminė, jog viena iš šių šeimų labai jauna, tačiau persikėlė į kitą turimą būstą Šiauliuose.
„Viena šeima Vileikių kaime – jauna, o tos dvi šeimos vyresnio amžiaus, jų vaikai jau dideli ir net atvažiavo padėti tėvams tvarkytis“, – pažymėjo Č. Greičius.
Tačiau nemaža dalis kitų šeimų turto, kurio neteko dėl siautusio viesulo, nebuvo apdraudę arba buvo apdraudę tik dalį. Kaip sakė meras, pasitaikė atvejų, kai gyvenamieji namai buvo apdrausti, tačiau ūkiniai pastatai ne.
Be apgadintų arba visiškai suniokotų žmonių namų, žalą patyrė ir žmonės, palikę automobilius kiemuose arba šalia sugriautų pastatų.
Žala šimtatūkstantinė: savivaldybė visko kompensuoti neišgali
Su valstybinio lygio Ekstremalių situacijų komisija dar pirmadienį ryte buvo apsitarta, kaip bus finansuojama pagalba šeimoms, nes, mero teigimu, atlyginti visų nuostolių žmonėms savivaldybė neišgalės.
Č. Greičius paminėjo, kad namų atstatymas ir kitos žalos atlyginimas gali atsieiti šimtus tūkstančių eurų, nes vien stogą pakeisti vienam namui gali kainuoti apie 15 tūkstančių eurų.
„O senesni ūkiniai pastatai išvis ten guli ant šono, jie nuversti vėjo, suvartyti, tai ten jau nebe remontas, ten atstatymas nuo nulio“, – patikino meras.
Tačiau pirmadienį, liepos 15 d., jau buvo pradėti pirmieji aplinkos tvarkymo darbai.
„Nusiuntėme kelias brigadas, kurios padėjo žmonėms sutvarkyti nuvirtusius medžius. Atvažiavo turbūt 7 stambiagabaričiai konteineriai, tai išvežėme jau pirmą partiją asbesto. Mūro atliekas, plytų atliekas taip pat vežėme į tam tikras vietas“, – vardijo darbus Č. Greičius.
Neturintiems pinigų remontui savivaldybė padėti negali
Namų atstatymu ar remontu žmonės rūpinsis patys iš savų lėšų ir tik tuomet galės, atnešę pirkimus įrodančius dokumentus, atgauti pinigus už dalį pirkinio.
„Pavyzdžiui, nusiperka kažkas stogo atstatymui medienos, ir žmogus yra pas mus registruotas gauti iš mero rezervo fondo paramą, mes jam atlyginame dalį tos dienos patirtų kaštų“, – patikslino jis.
O tiems, kurie pinigų remontams neturi, savivaldybė padėti negalės, nes, mero tvirtinimu, nuostatai to neleidžia.
„Galima ir su statybinėmis organizacijomis susitarti, kad truputėlį, porą savaičių, palauktų tų pinigėlių ir su pardavėjais galima susitarti. Taip su žmonėmis ir bendraujame“, – svarstė Č. Greičius.
Visą pokalbį „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ su Šiaulių rajono meras Česlovu Greičiumi klausykite čia.
Nuo viesulo nukentėjusi Karolina prašo pagalbos
Socialiniuose tinkluose nuo viesulo nukentėjusi Karolina pasidalino pagalbos prašymu – po nevaldomo gamtos stichijos šėlsmo Šiaulių rajone, Vileikių kaime, namas liko be stogo, sugriauta dalis ūkinio pastato, pirtis.
Moteris teigia, kad tai, kas įvyko, primena filmo „Galutinis tikslas“ scenarijų, iš ilgai kurtų jaukių namų ir aplinkos nebeliko beveik nieko.
„Kai žmogus nelengvai ir taip kuriesi gyvenimą, labai myli ir džiaugiesi savo tobula vieta – vieną dieną grįžtant iš darbo gauni skambutį, kad stogo nebėra...
Pasirodo nebėra daug daugiau dalykų, apie sudužusias svajones net nebekalbu... Galvoji, kad tik tiek, bet realiai neliko kaip ir nieko. Gyventi čia jau be šansų, sienos nestabilios...
Dalis ūkinio pastato išnykę, pirtis, medžiai, gandrai užmušti. Jei būtumėm buvę namie, būtumėm turbūt gal ir žuvę, nežinau. Viskas kaip per filmą „Galutinis tikslas“ tiesiog.
Jei kažkas norit pagelbėt, pridedu sąskaitą: KAROLINA RAKAUSKIENĖ LT897300010121763427.
Pavedime turbūt reikėtų rašyti parama dėl namo.
Ačiū“, – rašoma moters socialiniuose tinkluose pasidalintame įraše.