„Šiuo metu nustatyta iš viso 33 asmenys. Turime pirmą vadinamąjį klasterinį atvejį. Tai yra asmenį, kuris užsikrėtė šiuo virusu nuo jau Lietuvoje parvykusio asmens. Dar kartą noriu pakartoti, tai dar klasterinis atvejis, mes jį galim atsekti, tai yra šeimos narys. Užsikrėtė vyresnis šeimos narys, nuo savo šeimos nario, parvykusio iš užsienio.
Užsikrėtęs žmogus yra rizikos grupės žmogus, vyresnio amžiaus. Tenka apgailestauti, kad tas asmuo, nuo kurio buvo užsikrėsta, nesilaikė saviizoliacijos. Dar daugiau, šitas asmuo, taip pat nustatyta, lankėsi pas odontologus. Vėlgi turime atvejį, kai buvo nesilaikyta karantino reikalavimų“, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio sakė A. Veryga.
Vėliau Sveikatos apsaugos ministerija informavo, kad šis asmuo kovo 11 d. grįžo iš Jungtinės Karalystės, tačiau nesilaikė nurodytų izoliavimosi reikalavimų ir infekciją perdavė savo šeimos nariui. Be to, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, iš užsienio grįžęs asmuo lankėsi ir pas odontologą.
Ribojimai vaistams dėl galimų spekuliacijų
Paklaustas, kodėl nuspręsta riboti kai kurių vaistų pardavimą ministras sakė, kad nenorima tokios pačios situacijos, kokia buvo su apsauginėmis kaukėmis, kai gyventojai jas greitai išpirko ir jų nebeliko darbuotojams.
„Norime suvaldyti paniką ir kad neatsitiktų taip, kaip atsitiko su medicininėmis kaukėmis, kurios nebuvo būtinos arba reikalingos, bet jų tiesiog neliko. Tai yra nustatyta tvarka, kad vaistinėms galės pacientams išduoti po vieną pakuotę
Kad neatsitiktų taip, kad žmonės atėję supirks visus priešuždegiminius vaistus, paskui kad neatsitiktų spekuliacijų, tiesiog prevenciškai norime išvengti galimos netvarkos“, – sakė A. Veryga.
„Noriu pabrėžti, iš karto, kai tik įranga bus įsigyta, pagal tą patį algoritmą, poreikį, gydymo įstaigoms, kurioms tai būtina įranga, įranga bus pateikta.
Dėl greitųjų testų – mes tikėsimės, kad juos turėsime šią savaitę, jeigu viskas su tiekimais ir procedūromis bus tvarkoje. Tai galėsime pirmiausia suteikti toms rizikos grupėms, tiems pareigūnams, asmenims, gydytojams kitiems, kurie yra pirmose fronto linijose“, – žadėjo S. Skvernelis.
Premjero teigimu, jau šią savaitę Lietuvą turėtų pasiekti 100 tūkst. greitųjų teistų. Jie pirmiausia bus skirti medikams, sveikatos centrų darbuotojams, pareigūnams, tarnautojams, tiems, kurie susiduria su galimos rizikos žmonėmis.
„Vėliau, dviejų savaičių laikotarpiu tas kiekis turėtų keturgubėti ir po to pagal poreikį pažiūrėsime, bus numatytas tokio paties dydžio rezervas“, – sakė S. Skvernelis.
Vyresnius ragina niekur neiti
Taip pat konferencijoje buvo klausiama, ar nevertėtų vyresniems žmonėms nustatyti specialių apsipirkimo valandų.
„Aš manai, kad kai kalbame apie didesnės rizikos grupes, tai geresnė alternatyva būtų savanorystė, bendruomeniškumas, kada bendruomenės nariai, kaimynai, artimieji galėtų šiuos asmenis aprūpinti reikalingais maisto produktais, juos tiesiog nupirkti ir atvežti.
Tie asmenys, kurie neturi tokios galimybės, yra vieniši ar kitokios susijusios problemos, aš vėlgi, manau, tai yra savanorystė, kiek žinau, yra visuomeninių organizacijos, kurios tą pasiryžę daryti. Tai būtų galbūt saugesnis dalykas, negu jiems nustatyti ribotas valandas.
Bet vienas iš variantų yra ir toks. Jeigu bus skirtos valandos tik tos grupės asmenims, irgi svarstytinas variantas“, – svarstė ministras pirmininkas.
Jam antrino A. Veryga. Anot jo, būtų gerai, kad vyresni žmonės neitų į prekybos centrus, parduotuves, vaistines. Esą keičiamos ir tvarkos, kad vaistus būtų galima nupirkti be įgaliojimo. Pasak ministro, labai svarbu, kad jie niekur neitų.