Naujienų portalui tv3.lt komunikacijos ekspertai teigia, kad vakcinų perdavimo skandalas Vilniui yra tik dar vienas priekaištas Vyriausybės komunikacijai.
Kaip išskiria Arūnas Armalis, reikia iškelti klausimą, kur dingo tinkamas visuomenės informavimas priėmus svarbius sprendimus.
„Jeigu ir neturi tokios prabangos pranešti iš anksto, o natūralu, kad neturi, nes mes turime labai greitai besikeičiančią situaciją, tačiau tokioje situacijoje komunikacija turi būti lygiai tokia pat – greita. Išleidai sprendimą – paaiškinai. Dabar sprendimus priima greitai, bet komunikacijos šalia šių sprendimų nėra“, – sako jis.
Komunikacinės „kliurkos“
Vyriausybės sprendimą iš regionų paimti 19,8 tūkst. vakcinų ir apie tai paskelbti tik po to, kai į viešumą iškilo merų nepasitenkinimai kritikuoja ne tik merai, bet ir politikai.
Buvęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga svarsto, kad Vyriausybėje už komunikaciją atsakingas asmuo net nepagalvoja, kaip tinkamai ją reikia organizuoti.
„Tai atkeliavo vakcinos, tai didesnę dalį jos ir susiplanuokite, kur jų daugiau reikia. Tai jos net nebūtų buvusios paskirtos, kur mažiau bloga situacija, ir nebūtų čia buvę, ką komunikuoti, iš viso nebūtų reikėję komunikuoti. O tokioje situacijoje, kai jie taip prisidirbo, nebesvarbu, kaip komunikuoja, nes maždaug tai nuskamba taip: „Iš jūsų atėmėm, o šitiems davėm“. Tai jau čia kaip nori komunikuok, jei jie išvis apie komunikaciją galvoja“, – kritikuoja A. Veryga.
Pasak jo, Vyriausybė ne tik šiuo atveju, bet ir visais pandemijos valdymo klausimais per mažai kalba su regionai.
„Kelis kartus net klausėm, ar jie turi tokį formatą kaip kad buvo mūsų Vyriausybės metu, kad kiekvieną savaitę su merais, savivaldybių administracijų atstovais būdavo jungiamasi ir aptariama, kaip sekasi valdyti, ar reikia kažkokios pagalbos. Panašu, kad čia toks formatas nevyksta“, – sako jis.
Pasak komunikacijos ekspertų, pranešimas po vakcinų perdavimo Vilniui yra tik dar viena komunikacijos „kliurka“, nes apie vakcinų perskirstymo klausimą net nesvarstant reikėjo kalbėti viešai iškart.
„Vienareikšmiškai tai klaida ir labai elementari klaida. Akivaizdu, kad šis klausimas labai jautrus, buvo nesunku prognozuoti, kad bus tiek neigiamos kitų savivaldybių reakcijos. Būtų ministrui užtekę paspausti „enter“ siunčiant raštą merams ir savivaldybių administracijoms, suorganizuoti spaudos konferenciją ir iškart eiti viešai pristatyti šį sprendimą. To nebuvo“, – sako komunikacijos specialistas A. Armalis.
Jam antrina ir Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto docentas Andrius Šuminas: „Komunikacinių „kliurkų“, nesusipratimų šioje valdžioje mes tikrai galime matyti ne vieną. Šitos žinutės iškomunikavimas apie vakcinų skyrimą Vilniui yra tik viena iš tų komunikacinių klaidų“, – teigia jis.
Komunikacijos balaganas
Vakar vykusioje spaudos konferencijoje premjerė Ingrida Šimonytė paklausta, kodėl anksčiau regionams nebuvo pranešta apie vakcinų perdavimą sostinei atsakė, kad Vyriausybė neturi komforto apie pokyčius merus informuoti iš anksto.
„Bijau, kad neturime tokio komforto, kad informuotume prieš dvi savaites, kad bus taip po dviejų savaičių, nes tikrai nei vakcinų tiekimai yra pakankami, kad visos savivaldybės gautų pakankamai, nei situacija yra linijinė, kad tikrai žinotume, kas bus po dviejų savaičių“, – teigė I. Šimonytė.
Tokį premjerės pasisakymą A. Veryga vadina arogantišku.
„Žmonėms yra tam tikras nusivylimas, nes yra tikrai tokių, kuriuos yra sunku įtikinėti, pasistengti medikams reikia. Ir kaip dabar medikams reaguoti? Viskas per pusdienį sugriaunama, sako, kad esą neturi prabangos aiškinti prieš dvi savaites. Tai nereikia prieš dvi savaites, reikėjo net neplanuoti.
Kaip įsivaizduoja Vyriausybė išprašyti regionų, kad jie tikrai gerai šiuos procesus valdytų, kai jie net negali to daryti dėl tokių elementarių dalykų. Čia tiesiog arogancija“, – A. Veryga.
Kaip išskiria komunikacijos ekspertai, premjerės tiesmukumas labai dažnai ir gali būti suprasta kaip arogancija, todėl jai reiktų persvarstyti, kaip tokiais atvejais reikia komunikuoti.
„Jei nepatinka, po keturių metų galėsit išsirinkti jums patinkančią Vyriausybę – tokie ir panašūs pareiškimai girdimi dažnai. Toks tonas nėra tinkamas ir premjerei reikėtų šiek tiek atsargiau ir jautriau pagalvoti apie tai, ką ji ir kokiais atvejais sako, nes vėliau kyla nepasitenkinimas. Žmonės ir taip yra suirzę, pavargę ir kai jie girdi tokias žinutes – tai pyktį tik didina“, – sako A. Armalis.
Nekomunikuojantis ministras
Apie sprendimą iš regionų paimti vakcinas nieko nebuvo girdėti iš Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio. Pasak A. Verygos, tai tik dar vienas bandymas išvengti kritikos aiškinant sprendimus.
„Anksčiau buvo keista, kad Dulkys nepasisako, o dabar nebe. Aš suprantu, kad jis vengia viešumos ir vengia aiškinti sprendimus. Į priekį yra išstumiami žmonės, kurie yra komandoje, kartais net ne politinės komandos žmonės, aiškintis už tokius sprendimus.
Pats ministras niekur nevažiuoja, kaip suprantu, su niekuo nebendrauja, važinėja premjerė po rajonus, kalbasi su gyventojais. O kur jis yra ir ką jis daro? Aš matau tik audito elementus. Taigi spėsi priaudituot, pirma reikia susitvarkyti su pandemija“, – sako politikas.
A. Armalis sako, kad ministras nedemonstruoja jo vadybai atitinkančių komunikacijos kompetencijų, nes turbūt apie tolimesnę politinę karjerą negalvoja.
„Šiuo atveju matome, kad Dulkys turi savotišką požiūrį į komunikaciją, ir apmaudu, kad nuo pat pradžios jis nepakeitė požiūrio arba neleido su juo dirbantiems komunikacijos žmonėms vykdyti tokią komunikaciją, kurią reiktų vykdyti esant tokiai situacijai.
Ir toks įspūdis, kad Dulkys apie politinę karjerą net negalvoja, todėl savęs jam rodyti nebūtina taip dažnai, bet ministerijoje yra tikrai ne vienas asmuo, kuris galėtų tapti tuo nuolatiniu komunikatoriumi, sprendimų veidu, kuris galėtų atstovauti“, – sako komunikacijos ekspertas.
Kaip komentuoja, A. Šuminas, kad Vyriausybei ir ministrui būtina pradėti tinkamai komunikuoti, jei nori bent kiek susigrąžinti visuomenės pasitikėjimą.
„Vyriausybės, premjerės, ministrų vertinimai mažėja. Ir turbūt jaučiant tam tikras nuotaikas, sekant tam tikrų visuomenei palankių grupių diskusijas galima matyti tam tikrą nusivylimą, abejojimą tuo, kas vyksta. Ir jeigu tęsis tas komunikacinis balaganas, tas mažėjimas toliau vyks“, – sako jis.
Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiame pranešime rašoma, kad dėl sudėtingos epidemiologinės situacijos Vilniaus mieste nuspręsta perskirstyti savaitgalio bei šiandienos vakcinų siuntas ir skirti sostinės vakcinacijos centrams 44 proc. visų gautų vakcinų, t. y. 46 512 dozių.