Pavojų dėl jaunesnių kandidatų į Seimą nėra
„Seimas priėmė svarbius sprendimus. Sprendimas dėl tiesioginių merų rinkimų įteisinimo yra labai svarbus, nes jis atvers kelią tos problemos išsprendimui, kuri buvo svarbus Seimo uždavinys. <...> Labai tuo džiaugiuosi.
Taip pat labai džiaugiuosi ir sprendimu dėl kandidatavimo į Seimą nuo 21 metų. Tai mano teiktas projektas bendradarbiaujant su jaunimo organizacijomis.
Aš labai džiaugiuosi, kad Lietuvoje mes nuo šiol plačiau atversime duris jaunimui į aktyvų dalyvavimą politiniame gyvenime“, – po balsavimų dėl Konstitucijos pataisų Seime susirinkusiems žurnalistams ketvirtadienį sakė parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Reaguodama į opozicijos kritiką, kad 21 metų žmonėms dar trūksta gyvenimiško patirties, V. Čmilytė-Nielsen pažymėjo, kad jau šiandien nuo 21 metų galima kandidatuoti į Europos Parlamentą.
„Natūralu, kad kelio atvėrimas kandidatuoti į Seimą nuo 21 metų nereiškia, kad Seimą užplūs 21 metų žmonės. Tai tiesiog reiškia, kad mes suteiksime galimybę jiems pilnavertiškai dalyvauti tame procese, rinkimų kampanijose, įgauti patirties. Rinkėjai apsispręs, ar tokio amžiaus kandidatai yra tinkami jiems atstovauti. Pavojų čia nėra“, – teigė Seimo pirmininkė.
Netrukus bus apibrėžtos ir mero funkcijos
Konstitucijoje įteisinus tiesioginius merų rinkimus V. Čmilytė-Nielsen nesutiko, kad dabar keliaujama į sudėtingiausią fazę – merų funkcijų apibrėžimo.
„Dabar dėl paties modelio mero ir tarybos santykio iš esmės jau yra apsitarta. Manyčiau, kad visai netrukus bus užregistruotas projektas, kuris yra derintas tarp skirtingų frakcijų, tarp pozicijos ir opozicijos, galbūt dėl kažkokių detalių nuomonės išsiskirs, aš tą prognozuočiau, bus diskusija, bet iš esmės procesas vyksta sklandžiai.
Ir tai parodo, kad Seimo nariai atsakingai žvelgia į tą klausimą ir nežaidžia žaidimų, nemanipuliuoja ir daro tai, kas šiandien yra svarbu – sudaro galimybes, kad kitais metais savivaldoje merai būtų renkami tiesiogiai“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.
Parlamento vadovė tikino, kad visus pokyčius pavyks įgyvendinti laiku, nors iki savivaldos rinkimų liko mažiau nei metai.
„Spėsime, terminus mes išlaikome“, – tikino ji.
Veryga nepritaria kandidatavimui nuo 21 metų: tokio amžiaus tau atrodo, kad jūra iki kelių
Valstiečių ir žaliųjų frakcijos narys Aurelijus Veryga sutiko, kad kai kurie ketvirtadienį Seime priimti sprendimai yra esminiai.
Tą, anot jo, parodo faktas, kad Seimo nariai vienbalsiai balsavo dėl tiesioginių merų rinkimų ir vadinamosios Rolando Pakso pataisos.
Tačiau dėl nuleistos amžiaus cenzo kartelės, pasak A. Verygos, diskusija yra sudėtingesnė. Politiko neįtikina argumentai, kad nuo 21 metų jau galima kandidatuoti į Europos Parlamentą.
„Amžius pats savaime nėra joks gėris. Mes darome prielaidą, kad patirties nebuvimas yra kažkoks labai didelis pliusas, kuris neva įneštų į Seimą atneštų kažkokių didelių privalumų. Patirties įgavimas, turėjimas, jos keliaujant galbūt per savivaldos rinkimus ir būtų tas privalumas“, – sakė A. Veryga.
Parlamentaras teigė, kad jei rinkimuose nedalyvaujama toje amžiaus grupėje, kuriai jau anksčiau leidžiama buvo kandidatuoti – nuo 25 metų – rodo, kad ne amžiaus riba yra problema.
„Mes neturėtume šioje vietoje skubėti. Jaunas amžius pats savaime didelio privalumo nesukuria“, – teigė A. Veryga.
Jo nuomone, dabartiniai Seimo nariai yra sukaupę bent gyvenimiškos patirties.
„Mes kiekvienas keliaudami per gyvenimą sukaupiame tam tikrą patyrimą. <...> Aš puikiai save atsimenu to amžiaus, kada aš buvau studentas ir koks aš buvau maksimalistas, kaip man viskas gyvenime atrodė paprasta. Kaip ir sakoma yra – kuo mažiau žinai, tuo daugiau žinai, tuo tau viskas atrodo aišku ir suprantama“, – kalbėjo A. Veryga.
„Man atrodo, kad kuo aš ilgiau gyvenu, kuo aš kažkokio patyrimo daugiau sukaupiu, tuo aš atsargiau tam tikrus sprendimus priimu, daugiau pagalvoju, įsigilinu. Man neatrodo viskas labai paprasta“, – pridūrė jis.
Valstiečių atstovas svarstė, kad jaunimui gali būti aktualesni kiti klausimai, nei daugumai dabartinių Seimo narių.
„Nesileisiu į kažkokias detales, kaip čia kolegos minėjo, kokie klausimai yra keliami, bet jie irgi savotiškai susiję su tuo, kas jaunam žmogui yra galbūt labiau aktualu. Galbūt pasilinksminti, galbūt laisviau kažkokį laisvalaikį praleisti, pasisvaiginti ir panašiai. Ar tai yra atsakingi sprendimai? Mano supratimu, ne. Tokio amžiaus tu galvoji, kad gyvensi amžinai, tau jūra iki kelių ir taip toliau. Amžius turi tam tikrą prasmę“, – teigė A. Veryga.
Mitalas: tai principinis Seimo atvirumo parodymas
„Kad į Seimą galės kandidatuoti žmonės nuo 21 metų, man atrodo, yra principinis Seimo atvirumo parodymas, kurio Lietuvos politinei sistemai reikia“, – įsitikinęs Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas.
Politikas sureagavo ir į A. Verygos kritiką.
„Aurelijus Veryga turėtų prisiminti kitus to jaunimo padarytus darbus. Štai, pavyzdžiui, mūsų frakcija labai siūlė, kad mokslų finansavimas didėtų šiemet 40 mln. eurų.
Manau, kad jaunam žmogui rūpi ir kiti labai svarbūs dalykai, pavyzdžiui, švietimas, laisvos ekonomikos galimybės ir kiti klausimai. Yra daugybė klausimų, kuriais jaunimas yra susidomėjęs. Labai gerai, kad jie savo idėjas galės realizuoti galbūt ir parlamente vieną dieną“, – teigė V. Mitalas.
Paklaustas, ar, kaip sakė A. Veryga, jauniems žmonėms vienas svarbiausių klausimų pasisvaiginti, V. Mitalas pašmaikštavo.
„Aš pagal įstatymą jau esu išlipęs iš jauno žmogaus sąvokos, negaliu už visus atsakyti“, – sakė V. Mitalas.
Paluckas mato grėsmę: susitarimas dėl merų galių gali būti „išdraskytas“
Socialdemokratas Gintautas Paluckas komentavo tiesioginių merų rinkimų įteisinimą. Pasak jo, darbas komitetuose parodys, ar pozicija ir opozicija viena kitos neapgavo ir juose nebus „išdraskytas“ vietos savivaldos įstatymas, kuriame bus numatytos mero galimybės stipriau atstovauti rinkėjų valią.
Pasak jo, darbo grupė, kuri dirbo prie savivaldos įstatymo, padarė savo darbą, pasiekė kompromisą, tačiau jį pakeisti gali atskirų parlamentarų pasiūlymai.
„Kaip kartais pasitaiko, kai įstatymo projektas pasiekia komitetus, vienas ar kitas kolega gali kaip jam atrodo užregistruoti pataisą ir jos gali iš esmės keisti tą susitarimą, kuris yra pasiektas“, – sakė G. Paluckas.