Už balsavo visi balsavime dalyvavę 135 Seimo nariai. Kad pataisos būtų priimtos, už jas turėjo balsuoti ne mažiau kaip po 94 Seimo narius iš 141.
„Mano manymu, liko paskutinis ir svarbiausias balsavimas dėl Konstitucijos pakeitimo. <...> Bendraujant su buvusiais kolegomis merais sutarėme, kad šitas pakeitimas yra tikrai būtinas, kad savivalda tikrai laukia iš mūsų gero sprendimo. Tikiuosi, kad visi vieningai prabalsuosime už šitą Konstitucijos pakeitimą“, – prieš balsavimą kalbėjo socialdemokratas, buvęs Jonavos meras Eugenijus Sabutis.
Laisvės frakcijos narė Ieva Pakarklytė prieš balsavimą teigė, kad sunku būtų rasti taip pasiteisinusį pokytį kaip tiesioginių merų rinkimų įvedimas.
„Tiesiogiai renkant merus savivalda tarsi atgimė iš naujo, išaugo žmonių susidomėjimas savivalda, įsitraukimas į savo miesto, miestelio klausimų sprendimą. Tas grįžtamasis ryšys daro įtaką ir politikų veiksmams ir jų kokybiškesniam valdymui. Tiesiogiai išrinktas meras – didesnė atskaitomybė miestui ir jo žmonėms“, – sakė I. Pakarklytė.
Regionų frakcijai priklausantis Petras Gražulis kritikavo, kad Konstitucijos pataisose tik lakoniškai užsiminta apie merus ir nėra apibrėžiamos jo funkcijos.
„Įstatymų leidėjams ir ypač valdančiajai daugumai lieka galimybė merą palikti tik juostelių karpytoju, nesuteikti jokios realios valdžios“, – teigė P. Gražulis.
Konservatorius Andrius Kupčinskas teigė, kad ruošiamame priimti Vietos savivaldos įstatyme bus apibrėžtos mero funkcijos. Jo teigimu, priėmus šias pataisas mero funkcijos ne tik nesusilpnės, bet gali ir sustiprėti.
Pataisoje numatyta, kad savivaldos teisė „įgyvendinama per atitinkamas savivaldybių tarybas ir savivaldybių merus“ ir kad merai renkami ketveriems metams, remiantis visuotine, lygia ir tiesiogine rinkimų teise bei slaptu balsavimu.
Tiesioginiai merų rinkimai Lietuvoje vyko nuo 2015 metų, tačiau Konstitucinis Teismas pernai balandį paskelbė, kad jie neteisėti nepakeitus Konstitucijos. Joje numatyti tik savivaldybių tarybų rinkimai. Dėl to Seimas ėmėsi keisti pagrindinį šalies įstatymą ir jau parengė naują savivaldos modelį. Jis bus įtvirtintas įstatymuose.
Priimti visus įstatymų pakeitimus būtina iki rugsėjo, kol neprasidėjo savivaldos rinkimų politinė kampanija.