Neparlamentinės partijos toliau siekia priešlaikinių Seimo rinkimų. Lietuvos socialdemokratų sąjungos (LSDS) taryba šeštadienį išplatino tokį kreipimąsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę.
Pastaruoju metu, LSDS tarybos nuomone, Seime susiklostė tokia padėtis, kuri visiškai neatitinka parlamentinės veiklos normų ir panašėja į turgų, kuomet vyksta tik kova dėl įtakos ir postų. Dabartinė valdančioji dalis esą nesigėdija atvirai pirkti atskirus parlamentarus ar politines interesų grupes vienu tikslu - bet kokia kaina išlaikyti valdžią. Lietuvos žmonių interesai, būtini sprendimai lieka šone.
„Vadinama opozicija nei savo programa, nei veiksmais nerodo, jog jai suformavus daugumą būtų galima tikėtis esminių teigiamų politinių, ekonominių, socialinių pokyčių. Akivaizdu, kad net pasikeitus valdžiai, naujoji dauguma neužtikrins nei normalaus parlamentinio darbo, nei politinio stabilumo, nes, siekdama išlaikyti valdžios svertus savo rankose, vykdys nuolatinę balsų medžioklę ar net analogišką gėdingą jų pirkimą.
Tokia susiklosčiusi padėtis yra praktiškai užprogramuota iki šio Seimo kadencijos pabaigos. Didelį pavojų kelia tai, kad, esant tokiai situacijai, Seimas gali priimti sprendimus absoliučiai nenaudingus, o gal ir žalingus Lietuvos žmonėms. LSDS tarybos nuomone, pirmalaikių Seimo rinkimų surengimas kartu su savivaldybių tarybų rinkimais 2011 m. būtų būtinas sprendimas bandant išbristi iš šios politinės parlamentinės krizės“, - sakoma LSDS tarybos pareiškime, kurį pasirašė partijos pirmininkas Arvydas Akstinavičius.
LSDS lyderių įsitikinimu šiuo klausimu politinę valią aktyviai privalėtų išreikšti Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, nes dalis dabartinių parlamentarų, būdami tiesiog nekompetentingi, amoralūs savo elgesiu, be atsakomybės valstybei ir jos piliečiams, patys nesiryš skelbti pirmalaikių rinkimų.
LSDS taryba pažymi, kad pirmalaikiai Seimo rinkimai yra konstitucinė nuostata, praktikuojama daugelyje demokratinių šalių (Vokietija, Lenkija ir kt.), todėl tai visiškai pateisinama jaunos demokratijos šalyse tokiose kaip šiandieninė Lietuva.
Seimo paleidimą jau kurį laiką mėgina inicijuoti ir kita neparlamentinė jėga - Artūro Paulausko vadovaujama Naujoji Sąjunga, renkanti parašus ir siekianti surengti referendumą, kuris turėtų sustiprinti prezidento įgaliojimus. Pastarasis įgautų papildomą galimybę paleisti parlamentą, jei to pareikalautų 300 000 rinkėjų.
*******
Dabar galioja tokia priešlaikinių rinkimų tvarka:
Konstitucijos 58 straipsnis
Pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami Seimo nutarimu, priimtu ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių balsų dauguma.
Pirmalaikius Seimo rinkimus gali paskelbti ir Respublikos Prezidentas:
1) jeigu Seimas per 30 dienų nuo pateikimo nepriėmė sprendimo dėl naujos Vyriausybės programos arba nuo Vyriausybės programos pirmojo pateikimo per 60 dienų du kartus iš eilės nepritarė Vyriausybės programai;
2) Vyriausybės siūlymu, jeigu Seimas pareiškia tiesioginį nepasitikėjimą Vyriausybe.
Respublikos Prezidentas negali skelbti pirmalaikių Seimo rinkimų, jeigu iki Respublikos Prezidento kadencijos pabaigos liko mažiau kaip 6 mėnesiai, taip pat jeigu po pirmalaikių Seimo rinkimų nepraėjo 6 mėnesiai.
Seimo nutarime ar Respublikos Prezidento akte dėl pirmalaikių Seimo rinkimų nurodoma naujo Seimo rinkimų diena. Naujo Seimo rinkimai turi būti surengti ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo sprendimo dėl pirmalaikių rinkimų priėmimo.
Susijęs straipsnis: