• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalčininkuose veikiančios profsąjungos skundžiasi, kad jų miestas primena atskirą kunigaikštystę, kur darbuotojo teisės negalioja. Esą vietos savivaldybė ir jai priklausančios įstaigos moka mažesnius atlyginimus nei priklauso. Tiesa, įstaigų atstovai tokius skundus vadina šmeižtu. Esą vietos profsąjungos piktybiškai kenkia savivaldybės įstaigoms.

Šalčininkuose veikiančios profsąjungos skundžiasi, kad jų miestas primena atskirą kunigaikštystę, kur darbuotojo teisės negalioja. Esą vietos savivaldybė ir jai priklausančios įstaigos moka mažesnius atlyginimus nei priklauso. Tiesa, įstaigų atstovai tokius skundus vadina šmeižtu. Esą vietos profsąjungos piktybiškai kenkia savivaldybės įstaigoms.

REKLAMA

„Aš turiu invalidumą. Buvo pasakyta, kad invalidai čia nedirbs, čia ne vieta. Ir kada mane atleido iš darbo, vedėja pasakė, kad tu čia vis tiek nedirbsi. Čia vaikų įstaiga, invalidams čia ne vieta“, – pasakojo auklėtoja-padėjėja Galina Timoškina.

Moteris šiuo metu dirba Šalčininkų lopšelyje-darželyje „Vyturėlis“. Tiesa, čia ji sugrįžo po pertraukos, tada, kai ją sugrąžinti į pareigas liepė teismas. Galina čia dirbo tris dešimtmečius, tada nusprendė 2015-ais metais kartu su 15-a kolegų jungtis į profsąjungą. Anot Galinos, kai susivieniję darbuotojai pradėjo reikalauti geresnių darbo sąlygų, ji dėl prastos sveikatos buvo atleista iš darbo.

REKLAMA
REKLAMA

„Buvo nuspręsta, kad tam žmogui darbas pavojingas. Ji atlikti deramai auklėtojos padėjėjos funkcijų ji negali, dirba su mažais vaikais, juos reikia ir pakelti, reikia pasilenkti, užrišti batelius, padėti apsirengti, pakloti lovas“, – atleidimo priežastis vardijo darželio direktorės pavaduotoja Rima Stankevičiūtė.

REKLAMA

Kai šiame darželyje Šalčininkuose įsikūrė profsąjunga, visi įstaigos darbuotojai pasidalino į dvi stovyklas, įsiplieskė didžiulis konfliktas. Tie, kas priklausė profsąjungai, pradėjo reikalauti geresnių darbo sąlygų, kreipėsi visur, kur tik galėjo: į Darbo inspekciją, į Seimo narius. Darželio administracija ir dalis darbuotojų piktinasi, kad profsąjungos gražiuoju tartis nenorėjo, darželyje prasidėjo serijos patikrinimų.

„Kažkodėl tai nieko nesprendžiame bendradarbiavimo būdu, o visą laiką rašomi skundai. Mes jų per šiuos dvejus metus net negaliu suskaičiuoti, kiek turėjome, kokioms institucijoms buvom skundžiami ir kiek buvo parašyta į Seimą, į Darbo inspekciją, į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją“ – sakė darželio direktorės pavaduotoja.

REKLAMA
REKLAMA

„Darželyje tikrai labai sunku būti, nes pastoviai kažkas atvažiuoja ten ir su pakeliamu balsu, dažnai, būdavo. Tikrai iš profsąjungos su pakeliamu balsu. Man tai už viską sumokama teisingai, aš jokių priekaištų neturiu“, – sakė darželio dietologė Natalija Kazlauskienė.

Tiesa, Darbo inspekcija čia problemų rado, praėjusiais metais šiame darželyje iš viso buvo atlikti 6 patikrinimai.

„Pagrindiniai pažeidimai: netinkamas darbo grafikų sudarymas, darbo užmokesčio paskaičiavimas, bei antras protokolas surašytas už tai, kad įmonės direktorė nebendradarbiavo, neinformavo, nesikonsultavo su darbdavio lygmeniu veikiančia sąjunga arba Darbo taryba, dėl socialinio dialogo nebuvimo“, – sakė Darbo inspekcijos atstovas Ramūnas Rakauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2018–2019 metais, anot Darbo inspekcijos, į Darbo ginčų komisiją kreipėsi penki darželio darbuotojai, du prašymai buvo patenkinti, vienas atmestas, vienas nagrinėjimas ir dar vienas ginčas buvo išspręstas taikiu susitarimu. Profsąjungos priduria, kad, prasidėjus konfliktams, darželio direktorė įvairiausiais būdais bandė įtikinti darbuotojus palikti profsąjungą.

„Darželio direktorė kreipėsi su advokate dėl moralinės žalos, dėl didžiulės žalos darželiui, po pusantro tūkstančio eurų reikalaudama iš darbuotojų už tai, kad jos sugebėjo išsižioti, o ne sėdėti užsičiaupusios“, – tikino profsąjungų atstovas Audrius Cuzanauskas.

REKLAMA

„Direktorė be liudininkų kviesdavo pas save į kabinetą prašydama išstoti, kai kuriuos netgi neišleisdavo iš kabineto, prašydavo persižegnoti, kaip darbuotoja papasakojo, sako: „Persižegnok savo vaikais, kad tu nepriklausai profesinei sąjungai“, – sakė Šalčininkų profsąjungos vadovas Aleksandras Timoškinas.

Tiek profsąjungos, tiek pavieniai Seimo nariai aiškina, kad šis darželis – tik vienas pavyzdys. Esą Šalčininkuose tokių pavyzdžių pilna.

REKLAMA

„Būtent Šalčininkuose turbūt labiausiai trūksta drąsos pasakyti, kad ten yra daug netvarkos ir netvarką toleruoja esama valdžia, jeigu nesilaikoma Vyriausybės nutarimų, įstatymų“, – sakė Seimo narys Algirdas Sysas.

Šalčininkų savivaldybė mano, kad ją ir jos įstaigas profsąjungos su politikais užsipuolė be reikalo.

„Negaliu su tuo sutikti. Mes turime tikrai daug profsąjungų ir švietimo srityje, ir kitose įstaigose, srityse. Niekada nebuvo jokių konfliktų, niekada nebuvo išaiškinta blogesnių dalykų. Čia yra, mano manymu, asmeninis konfliktas, tarp direktorės ir tarp tų žmonių“, – įsitikinus Šalčininkų rajono savivaldybės vicemerė Beata Petkevič.

Šalčininkų rajono savivaldybės atstovai priduria, kad jiems darželio problemos yra žinomos, tačiau situacija įstaigoje šiuo metu yra vertinama neblogai. Savivaldybė esą kalbėjosi su darželio darbuotojais, dauguma jų, anot vicemerės, priekaištų direktorei neturėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų