Klaipėdos rajono mokyklų valgyklos kasdien mokinius lepina pigiu ir skaniu maistu. Rajono Savivaldybei maitinimo organizavimo išlaidos per metus siekia net 1,2 mln. Lt. Tad pasigirsta svarstymų, ar nereikėtų valgyklų patikėti privatininkams.
Taip Savivaldybė išvengtų papildomų rūpesčių ir sutaupytų lėšų. Tačiau baiminamasi, kad įsileidus verslininkus labai pabrangtų maistas. Sunkmečiu mokinių tėvams tai taptų nepakeliama našta, tad tikėtina, kad valgyklos ištuštėtų akimirksniu.
Kainos nesikandžioja
Šiuo metu Gargždų miesto mokyklų valgyklos per pertraukas yra pilnut pilnutėlės. Anot „Minijos“ vidurinės mokyklos vyr. virėjos Dainoros Toleikienės, pavalgyti ateina labai daug vaikų. Į klausimą, kiek vidutiniškai kainuoja pietūs, ji atsakė: „Labai įvairiai. Vienam gali užtekti ir 3 Lt, o kitam reikia 7 Lt. Pavyzdžiui, gėrimas kainuoja 0,25 Lt, sriuba - 0,30-0,60 Lt, mėsos patiekalai (ne kepsniai) - 2,50-3 Lt, karbonadas – 3,90 Lt.“ Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje kainos panašios. Pasak vyr. virėjos Rimos Malakauskienės, gėrimas kainuoja 0,20 Lt, sriuba 0,30-0,40 Lt, šnicelis – 2,80 Lt, karbonadas – 3,80 Lt, cepelinai – 1,40 Lt, varškėtukai – 1,90 Lt. „Patiekalų yra daug, tad kiekvienas gali pasirinkti tai, kas jam skaniausia. Žinoma, pastebėjome, kad sunkmečiu mokiniai dažniau atkreipia dėmesį į kainas. Išpopuliarėjo sriubos. Juk suvalgai kelias lėkštes sriubos ir sotus“, - svarstė R. Malakauskienė.
Veiviržėnų gimnazijoje kainos dar mažesnės. Anot direktoriaus Stasio Rameikos, gėrimas čia kainuoja 0,10 Lt, dienos sriuba 0,20 Lt, maltinukas – 1,55 Lt, šnicelis – 2,34 Lt, kiaulienos kepsniukas – 2,80 Lt, „Žemaičių“ blynai – 1,84 Lt. Tad už 3 Lt mokiniui - ir kepsnys, ir gėrimas. „Vaikai labiausiai mėgsta bulvinius, miltinius patiekalus. „Žemaičių“ blynai, plokštainis, cepelinai – patys populiariausi“, - užsiminė S. Rameika.
Gargžduose antkainis didesnis
Kainos tarp Gargždų ir kitų rajono mokyklų skiriasi dėl rajono Savivaldybės tarybos priimto sprendimo, pagal kurį Gargždų mokyklų valgyklose taikomas 20 proc., o kitų mokyklų valgyklose – 15 proc. maisto produktų antkainis. Rajono Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius informavo, kad per 2009 m. sausio-lapkričio mėnesius mokyklose surinkta 11 0537 Lt šio mokesčio. „Lėšos naudojamos valgykloms atnaujinti, indams, reikalingoms higienos priemonėms įsigyti“, - informavo A. Petravičius. Savivaldybės tarybai buvo pateiktas siūlymas svarstyti galimybę didinti bendrojo lavinimo mokyklų valgyklose nustatytą antkainį, kuris leistų bent iš dalies sumažinti skiriamas Savivaldybės biudžeto lėšas valgykloms išlaikyti. „Jei antkainis būtų pakeltas 10 proc., dar išsiverstumėme, bet tik ne daugiau“, - sakė „Minijos“ vyr. virėja D. Toleikienė. „Vaivorykštės“ gimnazijos vyr. virėja R. Malakauskienė užsiminė, kad sutaupyti būtų galima ruošiant tik 1-3 patiekalus per dieną. Tačiau tokiu atveju mokiniams labai sumažėtų pasirinkimo galimybė.
Daugiausia lėšų – virėjų atlyginimams
Dar 2003 metais Savivaldybės išlaidos maitinimui organizuoti siekė 602 900 Lt, o dabar – 1,2 mln. Lt per metus. Didžiąją jų dalį sudaro darbo užmokestis virėjoms. Anot A. Petravičiaus ir Administracijos Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėjos Irenos Gailiuvienės, atsižvelgiant į tai, kad didėjo bazinė mėnesinė alga, padidėjo ir išlaidos. „Rajono bendrojo lavinimo mokyklose dirba 17 vyr. virėjų ir 32 virėjos, kurioms atlyginimas mokamas iš Savivaldybės biudžeto. Trims virėjoms („Vaivorykštės“ gimnazijoje, „Kranto“ bei „Minijos“ vidurinėse mokyklose) atlyginimas mokamas iš minėtų mokyklų valgyklų antkainio surinktų lėšų“, - informavo Švietimo skyriaus vedėjas. Be darbo užmokesčio virėjoms, Savivaldybė padengia valgyklų elektros, vandens, šildymo išlaidas. „Jei situacija pasikeistų ir Savivaldybė nebefinansuotų, būtų išties liūdna...“ – „Bangai“ kalbėjo „Minijos“ vidurinės mokyklos direktorius Antanas Jacikas.
Direktoriai kratosi privatininko
Nepaisant to, kad Savivaldybės biudžetas yra sunkiai renkamas ir padengti maitinimo organizavimo išlaidas vis sunkiau, mokyklų direktoriai itin neigiamai vertina svarstymus dėl valgyklų perdavimo į privatininkų rankas. Anot „Vaivorykštės“ gimnazijos direktorės Irenos Pintverytės, tokiu atveju pakiltų maisto kainos. Jai pritarė ir A. Jacikas: „Tokių svarstymų būta ir anksčiau. Važinėjome po Klaipėdą, Šiaulius, kur valgyklose šeimininkauja verslininkai. Maisto kainos – didžiulės, vaikai valgyklose nebevalgo, mieliau renkasi traškučius, sausainius.“ Pasak Veiviržėnų gimnazijos direktoriaus, privatininko įsileidimas švietimo įstaigos vadovui sumažintų rūpesčių naštą, tačiau vaikams išeitų ne į naudą. „Patiekalų kainos pakiltų 50 proc. Be to, virėjos nebebūtų mums pavaldžios. O dabar, atsižvelgę į mokinių norus, galime išreikšti savo pageidavimus. Paprašyti, kad gamintų daugiau vieno ar kito patiekalo“, - sakė S. Rameika.
Sunkmetis nepalankus reformoms
Švietimo skyriaus vedėjo nuomone, analizuoti situaciją, svarstyti įvairius variantus visada pravartu, tačiau dabar, kai dėl užklupusio ekonominio sunkmečio žmonių perkamoji galia yra smukusi ir norinčiųjų gauti nemokamą maitinimą daugėja kiekvieną dieną, vargu ar privatininko įsileidimas į valgyklas išeitų į naudą. „Jei pakiltų kainos, galbūt mokiniai pereitų prie iš namų atsineštų sumuštinių ar obuolio“, - svarstė A. Petravičius. Jis akcentavo, kad šiuo atveju viskas yra Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos rankose. Jos galioje – sprendimų priėmimas. Neseniai vykusiame rajono Savivaldybės Strateginio planavimo komisijos posėdyje meras Vaclovas Dačkauskas, jo pavaduotoja Rūta Cirtautaitė skeptiškai vertino svarstymus dėl valgyklų patikėjimo verslininkams. „Sunkmetis tam nėra palankus metas. Reikia galvoti apie vaikus, juk maistas pabrangtų...“ – sakė jie.
Agnė Adomaitė