• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė patvirtino programą, kuria ketinama daugiau dėmesio skirti sveikos gyvensenos ir sveikatingumo visuomenėje skatinimui, atsakomybė už jos įgyvendinimą guls ant Sveikatos apsaugos ministerijos ir savivaldybių pečių.

REKLAMA
REKLAMA

Įgyvendinant Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros savivaldybėse 2007-2010 metais programą, kitąmet Lietuvoje turėtų atsidaryti 10 naujų visuomenės sveikatos priežiūros biurų. Šiuo metu šalyje veikia 4 tokie biurai.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sekretorius Romualdas Sabaliauskas pirmadienį žurnalistams teigė, jog, vadovaujantis galiojančiais įstatymais savivaldybės yra įpareigotos skatinti sveiką gyvenseną, tačiau neturėdamos šioje srityje dirbančių specialistų, realiai tokios veiklos nevykdo. Pasak jo, šiuo metu savivaldybių sveikatos apsaugos įstaigos labiau orientuojasi į problemų sprendimą - gydymą, o ne jų prevenciją.

REKLAMA
REKLAMA

"Savivaldybėse nėra pajėgų, kurios stebėtų, aiškintų susirgimų priežastis, teiktų sprendimus dėl šių priežasčių sumažinimo, taip pat ugdytų ir aiškintų žmonėms apie sveiką gyvenimo būdą. Sveikatos apsaugos ministerija inicijavo šią programą ir biurų įsteigimą, kad savivaldybės būtų plačiau pajungtos šiam darbui",- sakė R. Sabaliauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, biurų tinklas plečiamas vadovaujantis Didžiosios Britanijos ir Olandijos praktika, o poveikį visuomenės sąmoningumui sveikatingumo srityje tikimasi išvysti anksčiausiai per keletą metų.

Pasak SAM Visuomenės sveikatos departamento direktoriaus Audriaus Ščeponavičiaus, biurai, kuriuose bus įdarbinti mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos specialistai, padės efektyviau kontroliuoti ir vykdyti sveikatos priežiūrą mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose.

REKLAMA

A. Ščeponavičiaus teigimu, šie biurai nevyriausybinėms organizacijoms leis labiau įsitraukti į savivaldybėse įgyvendinamas sveikatingumo programas.

Visuomenės sveikatos biurų steigimą ir išlaikymą numatoma finansuoti iš valstybės biudžeto, Europos Sąjungos struktūrinių fondų, trečdalį lėšų turės skirti pačios savivaldybės. Iš viso biurų įsteigimui ir išlaikymui kitais metais yra numatyta skirti 14 mln. litų - 6 mln. turės pasirūpinti savivaldybės, 8 mln. bus atseikėti iš biudžeto.

REKLAMA

Numatoma, kad savivaldybėse, kuriose gyventojų skaičius viršija 100 tūkst., vienas visuomenės sveikatos specialistas teks 12-15 tūkst. gyventojų. Jei savivaldybės gyventojų skaičius neviršys 100 tūkst., vienas specialistas rūpinsis maždaug 1-7 tūkst. žmonių sveikatingumo problemomis.

Šiaulių visuomenės sveikatos biuro direktorė Dalia Miniauskienės teigimu, požiūrį į visuomenės sveikatos būklės stebėseną bei profilaktiką reikia keisti.

Pasak D. Miniauskienės, skeptiškiausiai tokių biurų steigimąsi vertina patys medicininį išsilavinimą turintys savivaldybės politikai bei dirbantys medikai, kurių nuomone, skirtas lėšas galima panaudoti efektyviau. Tačiau, anot jos, tokio biuro strateginiai tikslai ir prioritetai - visuomenės sveikatos stebėsena, vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūra, visuomenės informavimas - turi būti vertinami iš ilgalaikės perspektyvos pozicijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų