Valdo Adamkaus prezidentūra dėl Rusijos piliečio Vladimiro Jakunino apdovanojimo į Valstybės saugumo departamentą (VSD) nesikreipė. Tokį paaiškinimą Konstituciniam Teismui, antradienį pradėjusiam nagrinėti bylą, pateikė Prezidentūra.
Buvęs įtakingas valdininkas Albinas Januška, buvęs šalies vadovas Valdas Adamkus ir dauguma kitų liudytojų kviečiami į Teismą nebus. KT išklausė šalių, panagrinėjo prašymus ir išėjo rašyti sprendimo, kurio tikimasi sulaukti maždaug po savaitės.
Antradienį Konstitucinis Teismas (KT) atsivertė grupės Seimo narių prašymą, kuriuo reikalaujama išsiaiškinti, ar kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus nepažeidė Konstitucijos bei kitų įstatymų, ordinu apdovanodamas Rusijos pilietį Vladimirą Jakuniną.
Dar 2008-ųjų balandį pateiktame kreipimesi Seimo nariai tvirtino, kad nėra aišku, už kokius nuopelnus V. Jakuninas 2002 metais apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi. Iš dokumentų, pasak Seimo narių, matyti, kad neaiškūs yra ne tik patys nuopelnai, bet ir teikėjas.
Tuomet galiojęs Ordinų, medalių ir kitų pasižymėjimo ženklų įstatymas numatė, kad užsienio valstybės pilietis negali būti apdovanojamas, jeigu nėra užsienio reikalų ministro pristatymo, tačiau tarp apdovanojimo dokumentų, esą, nerastas nei toks pristatymas, nei kokie kiti dokumentai, išskyrus apdovanojimo dekretą.
Maža to, kaip pabrėžia Seimo nariai, V. Jakuninas apdovanotas ordinu, kuris tuo metu neegzistavo. Ginčijamo dekreto pasirašymo dieną V.Jakuninas buvo apdovanotas „Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi“, tačiau tuomet galiojusiame įstatyme Rusijos piliečio gautas garbės ženklas vadinamas ne tokiu pavadinimu ir ne tokiu laipsnio pavadinimu.
V. Jakunino apdovanojimo metu įstatymas numatė penkių laipsnių Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino garbės ženklus, kuriems tada dar nebuvo suteikiami jokie pavadinimai, tokie kaip „Komandoro kryžius“.
Dekretas, kuriuo apdovanotas V. Jakuninas, pasirašytas 2002 metų birželio 14 d., o įstatymas, kuriame tokie garbės ženklo ir jo laipsnio pavadinimai numatyti, Seime priimtas tik po keturių dienų. Pats prezidentas V. Adamkus jį pasirašė tik liepos pradžioje.
Seimo konservatoriai Rytas Kupčinskas ir Saulius Pečeliūnas, Darbo partijos narė Loreta Graužinienė bei "Tvarkos ir teisingumo" frakcijos atstovas Valentinas Mazuronis buvo užregistravę ir nutarimo projektą, kuriuo norėta, jog į KT kreiptųsi visas parlamentas, tačiau Seimo dauguma iniciatyvos nepalaikė. Todėl kreipimasis nebuvo nagrinėjamas skubos tvarka.
Oficialiai V. Adamkus 2002 metais V. Jakuniną apdovanojo už nuopelnus skatinant Rusijos ir Lietuvos dialogą. Kadenciją baigęs prezidentas yra teigęs, kad ordiną V.Jakuninui įteikė kaip atsaką už tais pačiais metais iš jo gautą Šv. Andrejaus žvaigždę už indėlį į tarptautinio dialogo bei taikos plėtrą.
Komentuodamas kreipimosi motyvus, Seimo narys Saulius Pečeliūnas pateikė pavyzdį: „Įsivaizduokime, kad jus sustabdo kelių policija, bet nenubaudžia už pažeidimą, nes Seimas, neva, turi intenciją po kelių dienų pakeisti galiojantį įstatymą. Manau, kad su baudomis tai neturėtų išdegti, o su apdovanojimais yra galima“. Jis taip pat tvirtino toliau reikalausiąs, kad liudytoju būtų apklaustas ir buvęs prezidento V. Adamkaus patarėjas, vėliau užsienio reikalų ministerijos valstybės sekretorius, o dar vėliau - premjero Gedimino Kirkilo patarėjas Albinas Januška. Teigiama, kad būtent šio asmens neformalia iniciatyva V. Jakuninas ir buvo apdovanotas.
S. Pečeliūnas tikino, jog norėtų, kad liudytų ir pats buvęs prezidentas V. Adamkus.
Antradienio posėdžiui prasidėjus S. Pečeliūnas pareikalavo, kad prezidentūra pateiktų papildomus dokumentus. Teismas prašymą tenkino ir nutarė šių dokumentų išreikalauti.
Prašyta pateikti dokumentus, kuriuose atsispindėtų informacija apie tai, kas siūlė teikti apdovanojimą V.Jakuninui, taip pat tuometinį Prezidentūros ir Užsienio reikalų ministerijos elektroninį susirašinėjimą bei sužinoti, ar Prezidentūra dėl apdovanojimo kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą.
Seimo narys, Partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos lyderis V. Mazuronis kėlė klausimą, ar išvis galima apdovanoti KGB veteranus. "Pagal Lietuvos įstatymus KGB yra pripažinta organizacija, priešiška Lietuvai, kuri žudė ir persekiojo jos piliečius", - pabrėžė jis.
Išnagrinėjęs šalių prašymus ir išklausęs teisėjo Gedimino Šilieikio pristatymą Teismas paskelbė pradedąs nagrinėti bylą iš esmės ir paskelbė pertrauką iki 13 val. Prezidentūra pripažino, kad anuomet nesikreipta į VSD, siekiant gauti duomenis apie V. Jakuniną, nors įstatymas numato daug apribojimų kandidatams į apdovanojimus.
Parlamentaras S. Pečeliūnas portalui sakė nežinąs, ar VSD nebuvo prezidentūrai atitinkamos informacijos pateikęs ir be atskiro kreipimosi. Portalui šaltiniai teigia, kad informacija buvo pateikta. Daliai potencialių liudytojų, dėka KT nežingeidumo, gali pavykti išvengti nepatogių klausimų.
Nelipti ant to paties grėblio
Seimo narys Rytas Kiupčinskas portalui „Balsas.lt“ pripažino netikįs, kad V. Jakuninas ordiną grąžintų net ir tuo atveju, jei KT paskelbtų, kad apdovanota buvo antikonstituciniu būdu. Prezidentui V. Adamkui, kuris jau yra pensininkas, vargu ar irgi kas nors grėstų. „Yra kitas klausimas – ar mes gerbiame savo valstybę ir jos Konstituciją, ar gebame pripažinti net ir tas klaidas, kurios nebėra praktiškai ištaisomos. Taip pat ir tai, kad tokie dalykai nesikartotų ateityje“, - sakė jis.
Iš dalies ši padėtis panaši į istoriją, kai apkaltos tvarka vėliau nušalintas prezidentas Rolandas Paksas įteikė valstybės apdovanojimą savo finansiniam rėmėjui, verslininkui Jurijui Borisovui. Šis epizodas, rengiant apkaltą, buvo vienas esminių.
Privertė Albinas Januška?
Įdomių apdovanojimo aplinkybių atskleidžia buvusios Valstybės apdovanojimų skyriau viršininkės Zitos Andrijonienės paaiškinimai Konstituciniam Teismui. Juose Z. Andrijonienė teigia, kad dekreto turinys buvo ne kartą derintas su prezidento V. Adamkaus patarėjais Albinu Januška ir Dariumi Kuoliu.
Anot Z. Andrijonienės ji ne kartą akcentavusi A. Januškai, kad yra pažeidžiamos teikimo procedūros ir pabrėžusi, jog negalima teikti apdovanojimo tokiu pavadinimu, kurio dar net nėra įstatymuose. Ji teigė buvusi priversta nusileisti dėl A. Januškos bekompromisinės pozicijos. Oficialiai prezidentūra aiškina, kad iš anksto teikiant dar neegzistuojantį apdovanojimą buvo remtasi prezidento žinojimu, jog Seimas turi intencijų tokį apdovanojimą įteisinti.
Buvęs prezidento patarėjas, dabar aktyvus visuomenininkas Darius Kuolys portalui „Balsas.lt“ sakė neprisimenąs, kad su juo būtų derinta, nors pripažino, kad dalis apdovanojimų, ypač susijusių kultūros ir meno sfera, buvo su juo derinami. „Konkrečiai šiuo atveju tokio derinimo tikrai nuoširdžiai nepamenu, nors kategoriškai teigti ir negaliu“, - sakė jis.
Apdovanojimų tarybos prie prezidentūros vadovu, kai buvo teikiamas apdovanojimas, buvo dabartinis Lietuvos ambasadorius prie šv. Sosto - Vytautas Ališauskas.
*****
KGB karininko, apdovanoto Lietuvos ordinu, V. Jakunino pavardė skamba Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atliktame Valstybės saugumo departamento veiklos tyrime. Dabartinis premjero patarėjas Albinas Januška iš pradžių NSGK pripažino bendravęs su minėtu asmeniu, taip pat patvirtino, jog V. Jakuninas kalbėjęs ir su pačiu V. Adamkumi.
Ištrauka iš A. Januškos liudijimo NSGK: „Iš tikrųjų Piotras Vojeiko ir aš, manau, mes žinome, mes dirbome, dar iš saugumo patarėjų laikų žinoma, kad jis iš tikrųjų yra vienas iš žmonių, kuris turi ryšių iki šiol. Tų ryšių jau nelabai ir slepia. Kada ponas Jakuninas buvo pas Prezidentą, jis pasakė: „Prezidente, mes turime kalbėti atvirai, nes abu iš tų pačių specialiųjų tarnybų, tik iš skirtingų valstybių“. Ir jis neslėpė, kad yra FSB generolas. Ir, be abejo, Piotras Vojeiko yra dirbęs.
Kiek mes žinome, man atrodo, Suomijoje su dabartiniu vicepremjeru Ivanovu. Tai įtakingas žmogus Rusijoje. Be abejo, įtakingas žmogus čia. ``Aš nežinau dabar visų detalių, bet kai buvau saugumo patarėju, mes žiūrėjome, stebėjome juos. Mes matėme, kaip jie padeda ir remia. Ir, matyt, dalis pelno iš „Dujotekanos“ ėjo ir dabar, galbūt, eina paramos tėvynainiams.
Vėliau šių žodžių A. Januška viešai išsigynė, teigdamas, jog komitetui tiesiog pasakojo anekdotą. Pats V. Jakuninas vėliau aršiai pasmerkė estus, išdrįsusius perkelti „bronzinio kario“ palaikus į karių kapines iš Talino centro ir ragino tą padaryti Lietuvos valdžią.
V.Jakuninas apdovanojimo metu 2002 m. buvo visuomeninės organizacijos „Rusijos tautinės šlovės centras“ globos tarybos pirmininkas ir Rusijos transporto viceministras.