Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigimu, svarbiausias šalies pajamų ir išlaidų planas yra socialiai jautrus.
„Tai yra geras ir solidus biudžetas. Vertinant aplinkybes jis yra ir socialiai jautrus, ir didinantis pajamas, ir kompensuojantis išlaidas energijai“, – po kitų metų biudžeto pristatymo koalicijos partneriams liberalams ir Laisvės frakcijos atstovams ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė parlamento vadovė.
Liberalų frakcijos vadovas Eugenijus Gentvilas BNS teigė, kad ragins frakcijos narius ir kitus Seimo narius balsuoti už Vyriausybės pateikiamą biudžetą, nors „trūkumų galima rasti, kaip ir visur“.
„O mes žinome, kas bus po trijų, penkių mėnesių? Nežinome. Akivaizdu, kad šitas biudžetas bus peržiūrimas metų viduryje, gal net balandį, nes situacija keičiasi, yra visiškas neapibrėžtumas, todėl pasileisti plaukus tikrai ne laikas. Suspaustai, tačiau visur viskas didinama bent taip, kad būtų padengtos infliacijos įsivaizduojamos apimtys, jos vertinamos iki 10 proc. Svarbu padengti, o jeigu kažkas įsivaizduoja, kad laikas lėbauti, tai tegul nustoja taip įsivaizduoti. Tokiame sunkmetyje niekas taip nesielgs“, – pabrėžė E. Gentvilas.
Laisvės frakcijos atstovas Marius Matijošaitis sako, kad „geopolitinės krizės kontekste“ ir dėl energetikos iššūkių bei galimos recesijos, 2023 metų biudžetas yra „stipriai subalansuotas“.
„Yra ir MMA didėjimas, ir mokytojams algų ženklų didinimas ir daug kitų labai optimistinių dalykų, bet reikia suprasti, kad tai neateina be tam tikro sacrifice (aukos – BNS)“, – teigė Seimo narys.
„Kadangi nekeliami jokie mokesčiai gyventojams, tai reikia suprasti, kad tai tam tikra investicija išgyventi tų iššūkių pilnus laikus, kokie yra dabar“, – pridūrė M. Matijošaitis.
Lieka mažesnis PVM
Jis BNS pabrėžė, kad konstruojant biudžetą buvo atsižvelgta į vieną principinį Laisvės frakcijos pageidavimą pratęsti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą viešbučiams ir restoranams.
Pasak jo, sumažintas PVM viešbučiams lieka neribotai, o restoranams – iki kitų metų vidurio.
M. Matijošaičio teigimu, kitų metų biudžete numatyta didelė parama verslui, kuriam, pavyzdžiui, įsirengti saulės jėgaines numatyta 2/3 iš viso skiriamos sumos.
Seimo Pirmininko pavaduotojas Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas BNS tvirtino, kad formuodama 2023 metų biudžetą „Vyriausybė viską, ką galėjo, padarė“.
„Indeksuojamos pensijos, kiti dydžiai, atlyginimai kitąmet didės sparčiau negu infliacija. Tai svarus dalykas“, – tvirtino V. Mitalas.
Pasak jo, biudžetas atitinka didžiosios dalies valdančiųjų koalicijos lūkesčius.
Milijardas – kainų kompensavimui
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Mykolo Majausko teigimu, išaugusių energijos kainų kompensavimui kitų metų biudžete numatytas milijardas eurų, dar pusantro milijardo – pajamų didinimui, bus siekiama neviršyti 5 proc. biudžeto deficito.
„Turime energetinį karą ir milžinišką infliaciją. Todėl biudžeto pagrindinis dėmesys skiriamas energetiniam saugumui ir pajamų didinimui. Vieną milijardą eurų skirsime energijos kainų kompensavimui ir dar pusantro milijardo pajamų didinimui“, – BNS sakė parlamentaras.
Pasak jo, kitų metų biudžete numatyta pagalba verslui bei priemonės didinti gyventojų pajamas.
„Visas išlaidas sudėjus svarbu, kad neperliptume kritinės 5 proc. biudžeto deficito (ribos). Tai yra kritinė riba virš kurios skolinimasis sparčiai brangs“, – teigė M. Majauskas.
Jo teigimu, reikia užtikrinti mokesčių sistemos stabilumą ir pratęsti šiuo metu galiojančias lengvatas smulkiam verslui.
„Dėl apgyvendinimo sektoriaus sutarimas randasi, tuo tarpu dėl maitinimo, sporto klubų, kino, kultūros sektoriaus diskusija matyt persikels į Seimą“, – teigė komiteto pirmininkas.
„Verslui numatyti mokesčių atidėjimai, lengvatinės paskolos, parama investicijoms ir energijos kainų kompensavimas. Tuo tarpu gyventojams bus didinamos pensijos, didinamas minimalus atlyginimas, mažinami darbo mokesčiai. Taip pat didinami viešojo sektoriaus atlyginimai, mokytojų, medikų, kultūros darbuotojų, statutinių pareigūnų“, – teigė komiteto pirmininkas.
Vyriausybė penktadienį svarstys 2023 metų valstybės ir savivaldybių biudžetų, „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetų projektus.
Biudžeto projektus vėliau tvirtins Seimas, su juo susijusių įstatymų pateikimas parlamente numatytas ateinantį pirmadienį.
Jie, išskyrus PSDF biudžeto projektą, kol kas nėra registruoti.