Valdantieji ketvirtadienį balsų dauguma atmetė G. Nausėdos veto ir priėmė Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas. 73 Seimo nariai balsavo už, 57 – prieš, 4 susilaikė.
Pasigedo prezidento iniciatyvos
Ragindamas kolegas Seime nepalaikyti veto, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas sakė, kad paprasčiau būtų, jei prezidentas būtų vetavęs įstatymo pataisas ir kartu pateikęs savo pasiūlymų, kaip spręsti pandemiją.
„Likau nesupratęs, kodėl prezidentas, teikdamas tą veto, nepridėjo pasiūlymų, kurie rodytų norą kartu spręsti pandemijos valdymo priemonių planą. O dabar tas veto be jokių pasiūlymų“, – kalbėjo E. Gentvilas.
Veto nepalaikantis konservatorius Mindaugas Lingė pasigedo prezidento aktyvumo, teikiant siūlymus, kaip spręsti pandemijos problemas. Jis taip pat pastebėjo, kad prezidentas vilkino vetavimą iki paskutinės tam skirtos dienos, taip palikdamas mažiau laiko pasiruošti įstatymo įgyvendinimui, jei jis bus priimtas.
„Jau beveik išeikvotas visas laikas, kuris buvo paliktas pasiruošti tiek darbuotojams ir darbdaviams. Prezidento delsimas, sprendžiant dėl pasirašymo ir vetavimo paskutinę termino dieną, flirtas su nesiskiepijančiais, konkrečių pasiūlymų dėl pandemijos stygius kuria negerą nuojautą, kad rūpestis dėl pandemijos skaičiuojamas 2024 metų šviesoje“, – Seime sakė M. Lingė.
Ragina neriboti testavimo
Tuo metu prezidento veto šalininkas Mindaugas Puidokas tvirtino, kad vien skiepų valdyti pandemiją neužtenka, tam būtinas ir prieinamas testavimas.
„Efektyvus testavimas yra prioritetinės svarbos, tą rodo sėkmingai su COVID-19 kovojančių šalių patirtis“, – sakė M. Puidokas.
Socialdemokratas Algirdas Sysas teigė, kad „darbuotojai šiandien tampa įkaitais nesibaigiančios kovos tarp prezidentūros ir konservatorių, arba Seimo daugumos“. Jis tvirtino, kad piliečiai pandemijos kontekste turėtų būti lygūs ir nemokėti už COVID-19 testus.
„Ar vakcinavimas Lietuvoje yra privalomas? Vakcinavimas Lietuvoje nėra privalomas, tai yra savanoriškas dalykas. Suprantu, jei vakcinavimas būtų privalomas ir pilietis nevykdo tokio įsipareigojimo, tada ir testavimas galima reikalauti, kad būtų mokamas“, – sakė A. Sysas.
Prezidento kritika
Portalas tv3.lt primena, kad G. Nausėda vetavo Seimo anksčiau priimtas pataisas, kad periodiškai testuotis dėl COVID-19 turintys nepasiskiepiję darbuotojai nuo gruodžio 1 dienos tai darytų savo lėšomis.
Valstybės vadovo teigimu, šie Vyriausybės inicijuoti pakeitimai nepadės valdyti pandemijos, o gali reikšmingai pabloginti privalomojo sveikatos tikrinimo – testavimo dėl užkrečiamosios COVID-19 ligos – prieinamumą ir žmonių motyvaciją atlikti šiuos tyrimus.
Valdantieji sakė iš prezidento neišgirdę argumentų, kodėl reikia atmesti priimtas pataisas, taip pat kritikavo G. Nausėdą nepateikus savo siūlymų.
GEROVĖS VALSTYBĖJ vyksta