Ji tokią rekomendaciją priėmė, remdamasi Europos vaistų agentūros (EVA) atliktu vertinimu bei jos ekspertų išvada.
„Toks vakcinos „AstraZeneca“ naudojimas yra įtvirtintas preparato charakteristikų santraukoje (PCS)“, – rašoma pranešime.
Vaistų kontrolės tarnybos teigimu, šios vakcinos atliktų klinikinių tyrimų metu buvo analizuojami 23 tūkst. 745 tiriamųjų duomenys. Tiriamieji priklausė visoms amžiaus grupėms, vyresnėms nei 18 metų, jie stebimi buvo vidutiniškai 62 dienas po antros dozės suleidimo.
Anot jos, kol kas dar nėra pakankamai rezultatų, kad EVA galėtų pateikti tikslų skaičių, koks yra vakcinos veiksmingumas vyresnio amžiaus žmonių populiacijoje. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad vyresnio amžiaus žmonių grupėje pastebimas imuninis atsakas ir remiantis kitų vakcinų patirtimi, manoma, kad vakcina bus veiksminga ir šioje populiacijoje.
Taip pat yra patikimos informacijos apie vakcinos saugumą šioje pacientų populiacijoje, todėl EVA ekspertai nusprendė, kad vakciną galima naudoti ir vyresnio amžiaus žmonėms. Artimiausiu metu tikimasi gauti daugiau informacijos iš vykdomų klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvauja daugiau vyresnio amžiaus asmenų
VVKT atkreipia dėmesį, kad antrąja vakcinos „AstraZeneca“ doze pacientus galima skiepyti 4–12 savaitę po pirmosios dozės, tačiau klinikinių tyrimų apžvalga rodo, kad didžiausias vakcinos veiksmingumas stebimas, kai antroji vakcinos dozė skiriama 9–12 savaitę po pirmosios dozės.
„Vakcinos „AstraZeneca“ registracijai pritarė EVA Žmonėms skirtų vaistinių preparatų komitetas, prieš tai nuodugniai įvertinęs visus minėtos vakcinos duomenis apie jos kokybę, saugumą ir veiksmingumą. Tai reiškia, kad vakcina „AstraZeneca“ yra saugi, efektyvi ir atitinka visus Europos Sąjungos kokybės standartus“, – rašoma pranešime.
Anksčiau antradienį Vyriausybės ekspertų taryba pranešė siūlanti „AstraZeneca“ vakcinai netaikyti amžiaus ribojimo – ja skiepyti ir vyresnius nei 55-erių metų žmones. Sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui taip pat siūloma nustatyti, kad antrąja šios vakcinos doze žmonės būtų skiepijami praėjus 12 savaičių po pirmosios dozės.
Sveikatos apsaugos ministerija pirmąja „AstraZeneca“ vakcinos siunta nusprendė skiepyti pedagogus iki 55 metų. Galutinio sprendimo dėl amžiaus ribos naudojant kitas siuntas sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys dar nepriėmė.
Europos vaistų agentūra sausio pabaigoje leido naudoti „AstraZeneca“ vakciną skiepijant visus suaugusius Europos Sąjungos šalių piliečius, tačiau kartu atkreipė dėmesį, kad šiuo metu nėra pakankamai tyrimų rezultatų, ar vakcina suteikia efektyvią apsaugą vyresniems nei 55 metų žmonėms.
Europos valstybės kol kas laikosi skirtingų pozicijų. Britai vakciną naudoja visoms amžiaus grupėms, kai kurios Europos šalys nustatė 65, 60 arba 55 metų slenkstį.