• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentas Valdas Adamkus Londono ekonomikos universitete kalbėjo apie problemas, kurių nesugeba spręsti ES, sustojusią jos plėtrą bei dar kartą pažėrė kritikos Rusijai.

REKLAMA
REKLAMA

Klausimai, kurių Europa dar nepasirengusi spręsti

V. Adamkus teigia, kad Europa yra nepasirengusi spręsti sudėtingų tarpnacionalinių klausimų, o sustojusi jos plėtra gali sukelti neigiamų padarinių grandinę.

REKLAMA

„Pastaruosius kelerius metus Europos Vadovų Taryboje ne kartą diskutavome įvairiais vidaus ir tarptautiniais klausimais, kurie nei buvo, nei artimiausiu metu bus išspręsti. Europos Sąjunga viena nepajėgi sustabdyti masinių žudynių Darfūre arba užtikrinti, kad daugiausia teršiantys pasaulio regionai laikytųsi Kioto protokolo“, - nuogastavo prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot V. Adamkaus, yra ir ne tokių sudėtingų problemų, dėl kurių mūsų pačių žemyne kasdien pažeidžiami milijonų žmonių interesai, pavyzdžiui - ES ir Rusijos susitarimas dėl vizų režimo supaprastinimo, kuris tokiose šalyse kaip Gruzija sustiprina separatizmą, o Rusijos Kaliningrado sritį izoliuoja nuo jos kaimynių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taipogi per lėtai diegiamas Nabuko projektas didina Europos priklausomybę nuo vieno dujų tiekėjo. O planuojamas per Baltijos jūrą nutiesti „Nord Stream“ dujotiekis, kuris, pasak tarptautinių mokslininkų, gali turėti labai rimtų ekologinių padarinių ir visai biosferai, ir Baltijos jūrą supančioms šalims“, - pridūrė šalies vadovas.

REKLAMA

V. Adamkaus nuomone, šias problemas gimdo pačios ES nepakankamai apgalvoti sprendimai arba neveiklumas , bet tą galima lengvai išspręsti, jei tik Europa panorėtų ir turėtų tam politinės valios.

Europa sustojo

„Per savo integracijos ir plėtros mechanizmus Europos Sąjunga padėjo persitvarkyti visam Vidurio Europos regionui , pradedant Estija šiaurėje ir baigiant Slovėnija pietuose. Užuot pasinaudojusi šiuo šuoliu , Europa sustojo. Man neramu, kad šis stabtelėjimas netruktų per ilgai ir nesukeltų neigiamų padarinių grandinės visam žemynui“, - kalbėjo Lietuvos prezidentas.

REKLAMA

Kviesdamas nesustoti ties tokiomis išimtimis kaip sėkminga pertvarką Balkanų šalyse, V. Adamkus paragino Europos Sąjungą susikaupti ir veikti ryžtingiau, atsiverti ir kurti.

„Atvira Europa – ne tik idealas, kurio prieš 50 metų siekė Europos Sąjungos steigėjai, bet ir vienintelis perspektyvus būdas būti stipriems ir konkurencingiems 21-ajame amžiuje“, - sakė Lietuvos vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Adamkaus nuomone, Europa dar nėra baigta kurti, o mūsų kaimynystėje vis dar yra šalių, kurios nori priartėti prie Europos, bet nepajėgios vienos tai padaryti. Šioms valstybėms reikia padėti perimti Europos taisykles, jos ekonomikos dinamiką ir teisinę aplinką, joms gyvybiškai reikia Kaimynystės politikos, kuri būtų tikra Integracijos politika.

REKLAMA

Rusijos problema

Lietuvos Prezidentas pažymėjo, kad Rusijos klausimas negali būti pamirštas ir apleistas, o Vakarų bendruomenė privalo reikalauti iš Rusijos aiškaus atsakymo, kokia valstybe ji nori būti.

„Niekas mums nedraudžia dar kartą užduoti šį klausimą ir ES politiką formuoti pagal realius, o ne įsivaizduojamus Rusijos atsakymus“, - sakė Prezidentas V.Adamkus. Lietuvos Prezidentas nepritaria Rusijos, kaip vienintelės energijos eksportuotojos ir problemų kėlėjos, nesutariančios su savo kaimynėmis, vaidmeniui, kuris prieštarautų ES interesams.

REKLAMA

Rusijos pagarba kaimynių suverenumui, tarpvyriausybinių susitarimų vykdymas ir karinių pajėgų išvedimas iš Gruzijos ir Moldovos turėtų tapti pagrindu naujos kokybės santykiams tarp ES ir Rusijos.

„Deja, savo santykiuose su Rusija Europa prarado pasitikėjimą savimi ir pernelyg dažnai sutinka su Rusijos pozicija. Jei Rusija nori su kiekviena valstybe – nare turėti atskirus ryšius, Europa neprieštarauja, bet tai jau pradėjo kenkti mūsų solidarumui“, - pabrėžė Prezidentas V.Adamkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakarų geranoriškumas neskatina Rusijos keistis, tačiau ši šalis turėtų suprasti, kad narystė Pasaulio prekybos organizacijoje ar Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje yra ne tikslas, o šansas pertvarkyti pačią šalį.

„Matėme, kokią pažangą Ukraina padarė siekdama įstoti į Pasaulio prekybos organizaciją. Ukraina toliau daro pažangą ir santykiuose su Europos Sąjunga. Kai Kijevas vienus paskui kitus rengė demokratinius rinkimus, Rusija balansavo ant slidžios demokratinio nuopuolio nuokalnės, imdamasi priemonių netgi prieš tokias apolitiškas organizacijas, kaip Britų taryba“, - sakė Prezidentas V.Adamkus.

REKLAMA

Lietuvos vadovas pabrėžė, kad Rusijos naftos doleriai neinvestuojami nei į infrastruktūrą, nei į reformas, nei į jos piliečių gerovę.

„ES santykiuose su Rusija vertybės yra ypač svarbios. Be jų rizikuojame užmegzti tokius santykius, kurie, visų pirma, būtų pagrįsti dujų ar naftos  kubiniais metrais“, - pabrėžė Lietuvos Prezidentas.

REKLAMA

Rytų kaimynai

Šalies vadovo nuomone, Ukraina ir Gruzija deda visas pastangas, kad prisidėtų prie saugumo užtikrinimo, o Ukraina „de facto“ elgiasi kaip NATO sąjungininkė.

Taip pat ir Gruzija jau padarė didžiulę pažangą, pertvarkydama savo karines pajėgas bei šių metų sausio mėnesį surengtame referendume balsų dauguma patvirtindama apsisprendimą įstoti į NATO.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo kritišku momentu labai svarbu, kad NATO sustiprintų tai, ko pasiekė regione, Bukarešte vyksiančiame aukščiausio lygio susitikime Ukrainai ir Gruzijai pasiūlydama dalyvauti Narystės veiksmų planuose“, - sakė Prezidentas V.Adamkus.

„Ukraina yra ta valstybė, kurios apsisprendimas nulems raidą Rusijoje, Baltarusijoje ir Moldovoje. Tokia yra ir Gruzija Pietų Kaukazo šalims. O jei Rytų Europa perims demokratines normas, kaimyniniai Centrinės Azijos ir Didžiųjų Vidurio Rytų regionai pajus spaudimą keistis į gera. Tokios permainos turės tiesioginį poveikį ilgalaikiam Europos ir mūsų žmonių saugumui“, - pabrėžė Prezidentas V.Adamkus.

Savo kalbą Lietuvos vadovas baigė mintimi, kad „šiuo kritišku momentu Europa nežino, kokios Rusijos norėtų. Ji neturi ir strateginio atsakymo Rytų Europai, kai tokio atsakymo labiausiai reikia. Jei nieko nedarysime, netrukus tapsime tik stebėtojais, kaip mūsų akyse iš rankų slysta istorinė galimybė baigti kurti Europą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų