Trečiadienį Lietuvos vadovas aptarė naująjį Atominės elektrinės įstatymą su įvairių institucijų atstovais. V. Adamkus išgirdo specialistų nuomonę ir dėl rizikų, kurias kelia verslininkų dalyvavimas statant naująją atominę elektrinę.
Prezidentūroje V. Adamkus priėmė Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo departamento, Vertybinių popierių komisijos, Valstybės kontrolės, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos, Konkurencijos tarybos atstovus, Ūkio ministerijos, Europos Teisės departamento vadovus, finansų specialistus, konsultantus.
Specialistų jis prašė atsakymų į klausimus, kuriuos antradienį iškėlė nevyriausybinių organizacijų atstovai.
Susitikime kalbėta, kaip įstatymą vertinti nacionalinio saugumo, konkurencijos, Europos teisės aspektais, kaip reikėtų tobulinti pasiektus susitarimus, kad visuomenei neliktų abejonių dėl galimos korupcijos parenkant investuotoją atominės elektrinės statybai.
Taip pat aptarta, kaip buvo atliktas turto vertinimas ir išspręsti kiti nacionalinio investuotojo kūrimo klausimai, pranešė Prezidento spaudos tarnyba.
„Mano išvados, remiantis informacija, kurią mes valdome, galėčiau apibendrindamas pasakyti taip: teisiniai įrankiai suvaldyti šitą projektą yra. Kaip jais bus naudojamasi, yra kitas klausimas. Aišku, jeigu prezidentas apsispręs ir pasirašys šitą įstatymą ir jeigu dabartiniai įstatų projektai bus keičiami tik dar labiau stiprinant valstybės galimybes kontroliuoti šį projektą“, – po susitikimo sakė Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Povilas Malakauskas.
Kaip rašo Alfa.lt, jis informavo, kad VSD vykdo tyrimą dėl jų gauto priemonių plano, neva skirto „Leo LT“ sužlugdyti. „Jokių komentarų“, – apie tyrimą kalbėjo jis.
„Iki šiol valstybei labai prastai sekasi pasiekti, kad jų interesams būtų deramai atstovaujama“, - susitikime sakė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos vadovas Virgilijus Poderys.
Jis apibūdina: įstatymai šiuo metu yra korektiškai parašyti, bet neaišku, kaip viskas vyks praktikoje. Mat „Leo LT“ yra „dviejų verslininkų sąjunga darant verslą. Šiuo atveju mano patirtis dar vertybinių popierių komisijoje, kur turėjau prižiūrėti įmonių, turinčių daug valstybinio kapitalo – padėtis (atstovaujant valstybės interesams – Alfa.lt) yra vienareikšmiškai apverktina“, dėstė V. Poderys.
Tuo tarpu valstybės kontrolierė Dalia Budbergytė siūlė: reikia įmonės įstatuose numatyti atsakomybę įmonės valdantiesiems ir prižiūrintiesiems organams bei pavesti valstybės institucijoms nuolat stebėti „Leo LT“ veiklą.
Nors akcininkų sutartis tarp Vyriausybės ir „NDX energijos“ yra suderėta, bet ji pasirašyta, tad dar galima derėtis. Tai, anot D. Budbergytės, susitikime su V. Adamkumi patvirtino Ūkio ministeriją derybose konsultavę specialistai.
Ji taip pat pastebėjo, kad valstybei neturi atstovauti valstybės tarnautojai: „Labai neigiamai žiūriu, kad valstybės tarnautojams pavedama atstovauti tokiems svarbiems strateginiams interesams. Valstybės tarnautojai nėra verslo specialistai – jei taip būtų, jie dirbtų versle“.