Seimas, iš naujo svarstęs Prezidento Valdo Adamkaus vetuotą Užimtumo rėmimo įstatymo pakeitimo įstatymą, antradienį priėmė jį su Prezidento pataisomis. Už tai balsavo 107 Seimo nariai, prieš buvo 1, susilaikė 2 parlamentarai.
Seimas pripažino, kad įstatymo pataisos, pagal kurias teikiamos subsidijos ne mažiau nei tris vaikus auginančios šeimos verslui, pažeidžia Konstituciją, nes apribojamos mažiau vaikų turinčių šeimų teisės gauti subsidiją. Tai buvo pagrindinis motyvas Prezidentui vetuoti šį įstatymą.
Šiuo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotu įstatymu yra siekiama sušvelninti ekonominio sunkmečio įtaką nedarbo augimui, sudaryti galimybes išsaugoti darbo vietas ir didesniam žmonių skaičiui dalyvauti aktyvios darbo rinkos priemonėse, taip pat paskatinti bedarbius aktyviau jose dalyvauti. Užimtumo rėmimo įstatymo pakeitimo įstatymu buvo siūloma remti savarankišką užimtumą, kai verslą pradeda vienas iš tėvų, kurio šeimoje auginami trys ir daugiau vaikų. Projekte numatytas maksimalus subsidijos darbo vietai steigti dydis - iki 40 minimalių mėnesio algų dydžio.
Įstatymu norima suteikti daugiau galimybių verslui išsaugoti darbo vietas. Pavyzdžiui, siūloma viešuosius darbus leisti organizuoti ir ekonominius sunkumus patiriančiose įmonėse. Viešuosius darbus galėtų organizuoti verslo bendrovės, įstaigos ir organizacijos, nepriklausomai nuo jų nuosavybės formos. Juose dalyvautų tiek minėtų įmonių darbuotojai, tiek ir teritorinės darbo biržos siųsti asmenys.
Įstatymu siūloma tam tikromis sąlygomis kompensuoti ir atvykimo į darbą iš tolimesnių vietovių išlaidas, dalį apgyvendinimo išlaidų buvusiems bedarbiams.
Taip pat siūloma leisti į mokymo stipendiją pretenduoti ne tik netekusiems darbo gyventojams, bet ir tiems žmonėms, kuriems darbdaviai dar tik įteikė įspėjimo lapelius apie atleidimą iš darbo.
Anot įstatymo projekto rengėjų, tai paskatins gyventojus dalyvauti Lietuvos darbo biržos rengiamose profesinio mokymo programose, siekiant išsaugoti darbo vietą, leis darbdaviui apsirūpinti tinkamais darbuotojais, padės pertvarkyti įmonės gamybą ir valdymą.
Itin svari parama įstatymu numatyta tiems gyventojams, kurie dėl įvairių aplinkybių prižiūri savo šeimos narius ir negali susirasti tinkamo darbo. Po profesinio mokymo kursų įgijusius socialinių darbuotojų kvalifikaciją įdarbinusiems darbdaviams bus subsidijuojama iki 2 minimalių mėnesinių atlyginimų (1600 litų) darbo užmokesčio suma.
Pailginta ir subsidijos trukmė žmonėms, kuriems susirasti darbą yra sunkiau. Pavyzdžiui, numatoma iki 12 mėnesių skirti subsidiją jauniems asmenims, kuriais, prieš pradedant savarankišką gyvenimą, rūpinosi globėjai šeimose, šeimynose ar vaikų globos namuose.
Seimo priimto Užimtumo rėmimo įstatymo pakeitimo įstatymo paskirtis yra remti darbo ieškančius asmenis. Kaip viena iš užimtumo rėmimo priemonių įstatyme numatytas ir savarankiško užimtumo rėmimas, kuris organizuojamas darbo ieškantiems asmenims, registruotiems teritorinėje darbo biržoje, siekiant paremti darbo vietų steigimą sau ar kitiems bedarbiams įdarbinti.
Užimtumo rėmimo įstatymo projekte išplėstas ratas asmenų, turinčių teisę gauti subsidiją darbo vietai steigti, kai pradedamas nuosavas verslas.