Jolanta GRUBLIAUSKAITĖ Moterys neretai piktinasi, kad negali įsidarbinti tuose darbuose, kuriuose reikalaujama fizinės jėgos, jas piktina ir tai, kad į namus tenka parnešti gerokai kuklesnį atlyginimą nei vyrų. Tačiau Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba tikina, kad pastaruoju metu vis dažniau dėl pažeistų teisių į ją kreipiasi ir vyrai. Jų skundų praėjusiais metais gauta gerokai daugiau nei moterų.
Vyrai „užpavydėjo“ pigių bilietų į varžybas
„Tikriausiai reikėtų pradėti nuo to, kad vyrai skundžiasi ne mažiau negu moterys. Pastaraisiais metais šita išsilygino statistika, o pernai vyrai pateikė netgi gerokai daugiau skundų nei moterys. Galima daryti išvadą, kad vyrai irgi patiria diskriminaciją, jie nebemano, kad skųstis yra gėdinga ir tiesiog naudojasi įstatymais“, – „Šiaulių naujienoms“ sakė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos patarėjas viešiesiems ryšiams Valdas Dambrava.
Jo teigimu, vyrai skundžiasi dėl pačių įvairiausių priežasčių. Kartais juos piktina skelbimai, kuriuose nurodoma, jog darbui ieškoma būtent moteriškos lyties atstovė, kartais supyksta dėl skirtingų kainų už vienodą paslaugą, kartais lieka nepatenkinti reklamomis, kuriose žeminama moteris. V. Dambrava pastebi, kad atvirkštinės tendencijos, jog moterys skųstųsi dėl reklamoje žeminamo vyro, kol kas nėra. Pasak jo, tokia situacija galėjo susiklostyti dėl to, kad tokių reklamų kur kas mažiau.
„Pamenu, prieš kokius penkerius metus gavome šiauliečio skundą dėl Šiaulių stadione į futbolo varžybas pigiau įleidžiamų moterų. Situacija buvo iškart ištaisyta, nes stadionas priklausė Šiaulių miesto savivaldybei, kuri artimiausiame Tarybos posėdyje pakeitė šią diskriminuojančią situaciją“, – pasakojo V. Dambrava.
Nuolaida – tik merginoms
Tuo metu aktyviausiai į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą besikreipiantys vilniečiai apskundė vieną Vilniaus sporto klubą, kuris iš gyventojų už mėnesį laiko teikiamas paslaugas ima 100 litų, o merginoms taiko 30 proc. nuolaidą.
Tyrimą pradėjusi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba klubo paprašė informuoti, kokiais pagrindais diferencijuojamos kainos už naudojimąsi klubo paslaugomis bei kas įeina į sąvoką merginos (tai tik jaunos moterys ar ir vyresnio amžiaus)?
Klubo atstovas el. paštu paaiškino, kad „moteriškos lyties atstovėms kaina skiriasi dėl to, jog moterys naudoja daugiau kardiotreniruoklių, minkštus kilimėlių. Jos sporto klube praleidžia mažiau laiko, be to, praktiškai nenaudoja laisvų svorių“. Atsakyme el. paštu pažymima, kad „mokestis imamas ne už įėjimą, o už suteiktas skirtingas paslaugas“. Pabrėžiama, kad „dauguma moterų ateina numesti svorio ar tiesiog padailinti savo kūno linijas, jos nesinaudoja sunkiais svoriais, o to negalima pasakyti apie vyrus“. Laiške nurodoma, jog klube „neturima vyrų, kurie treniruotųsi pagal moterų specifiką“.
„To skundo esmė, kad ne nuo lyties priklauso kaina. Yra merginų, kurios kilnoja svarmenis, ir atvirkščiai - yra vyrų, kurie neina į svarmenų salę, o tarkime, bėgioja ant takelio ar ant kilimėlio sportuoja. Taigi, tokios problemos labai lengvai išsispręstų nenurodant, kad kaina taikoma vyrams ar moterims. Geriau nurodyti, kad už vienokios salės paslaugas reikia mokėti tokią kainą, už kitos – kitokią“, – aiškino V. Dambrava.
Ta pati dešra – kaina skirtinga
2013 m. dėl diskriminacijos į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą dažniausiai kreipėsi vilniečiai – jie pateikė 50 proc. skundų. Pažymėtina, jog pernai dažniau už Kauno apskrities gyventojus (12 proc. visų skundų) skundėsi Panevėžio regiono gyventojai (13 proc.), iš Telšių gauta 11 proc. skundų. „Šiaulių apskritis rikiavosi dar žemiau. Akivaizdu, kad šiauliečiai labai neaktyvūs, mažai skundžiasi. Greičiausiai ten – ideali situacija“, – juokavo V. Dambrava, pridurdamas, kad pasyvumas gali būti susijęs su žinių trūkumu.
Anot jo, žmonės dažnai net neįtaria, kad yra diskriminuojami. „Pavyzdžiui, merginos į kokį nors naktinį klubą įleidžiamos už 10 litų, o vyrai turi mokėti 30 litų. Daugelis žmonių yra įpratę, kad taip yra nuo senų laikų, ir jiems tai atrodo normalu. Bet pagal įstatymą, tai yra tiesioginė diskriminacija. Čia lygiai tas pats, jeigu prekybos centre ta pati dešra vyrams būtų pardavinėjama už vieną kainą, moterims – už kitokią, latviams, katalikams, neįgaliesiems, senjorams ir t. t. – dar kitokią. Nuo to reikėtų tiesiog atprasti“, – sakė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos patarėjas viešiesiems ryšiams.
Už lygių galimybių pažeidimus gali būti skirtas įspėjimas, bauda nuo 100 iki 2000 litų arba pažeidėjui gali būti siūloma nutraukti diskriminaciją. Jeigu nustatomi nusikalstamos veikos požymiai, tyrimo medžiaga gali būti perduota ikiteisminio tyrimo įstaigai ar prokurorui.