Naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ apsilankęs buvęs karo instruktorius Ukrainoje Sigitas Maliauskas teigė, kad tai yra ne tik dalies piliečių požiūrio, bet ir politikų, nesugebančių motyvuoti, problema.
Negauna atostogų
Buvęs instruktorių misijos Ukrainoje „Gyvačių sala“ vadovas Sigitas Maliauskas teigė, kad kare su Rusija Ukraina susiduria ne įvairiais vidiniais iššūkiais. Vienas jų – ukrainiečiai, kariaujantys fronte, negauna jokių atostogų, todėl yra išsekę ne tik fiziškai, bet ir morališkai.
„Variantas yra tik vienas – jeigu po stiprių mūšių padalinys sunaikinamas iki tokio lygio, kad iš jo lieka 20-30 procentų, jis tampa visiškai nekovingas. Tokiu atveju jis metamas į užnugarį, kol suremontuojama technika, papildomas naujais kariais ir vėl metamas į priekį.
Būna dvi savaitės, iki mėnesio. Bet tai ne atostogos. Per tą laiką jie turi kuo geriau pasiruošti būsimiems mūšiams“, – teigė Sigitas Maliauskas.
Neturi pergalės plano
Kita problema, anot buvusio karo instruktoriaus, yra ta, kad Ukrainos kariuomenė nesugeba pritraukti naujų žmonių. Esą dėl to kaltas ne tik politikų negebėjimas mobilizuoti, bet ir pačių piliečių nenoras kariauti.
„Nėra Ukrainos pergalės plano. Ukraina turėtų turėti vadinamąjį pergalės planą – kalbu ne tik apie kariuomenę, bet ir apie visą tautą – kuriame būtų pažymėti punktai, ką mes turime padaryti, kad laimėtume.
Kas dabar vyksta su karu – truputį priėmė dėl mobilizacijos, truputį ten padarė, truputį taip. Tokie mažmožiai. Bet rimto, kompleksinio reikalo nėra.
Daroma labai daug visokiausių klaidų – tiek politiniame lygmenyje, tiek kariniame lygmenyje. Pirmaisiais karo metais aš sakydavau, kad tai visiems staigmena, kad tai yra katastrofa, viskas vyksta labai greitai, daug kas nežinoma ir taip toliau.
Antraisiais metais jau turėjo būti patirtis, jau kažkas turėjo pasikeisti ir keitėsi, bet labai lėtai. Rusija spėja su Ukrainos tempu. Duosiu elementarų pavyzdį – paskutinio paramos paketo davimas užtruko pusę metų.
Visi žino posakį „tikėkis geriausio, bet ruoškis blogiausiam“. Tai Rusija žinojo, kad anksčiau ar vėliau paramos paketas bus patvirtintas. Vadinasi, Rusija žino, kad anksčiau ar vėliau Ukraina įgis karines galimybes sunaikinti Krymo tiltą, kuris buvo ir logistikos taškas. Per tą laikotarpį Rusija tikrai prisivežė tiek, kiek reikia atsargų“, – laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“ kalbėjo Sigitas Maliauskas.
Nenori kariauti
Buvusio karo instruktoriaus manymu, naujas mobilizacijos įstatymas nepadės Ukrainai padidinti karių skaičių tiek, kiek tikimasi.
„Jeigu žmogus nenori kariauti, jis visada ras priežastį, kaip tos tarnybos išvengti. <...> Yra tokie dalykai, kaip išsipirkinėjimai iš karinės tarnybos, yra pabėgimai į užsienį, yra užsirašymai į tokias tarnybas, iš kurių tiesiog neima. <...>
Neįmanoma priversti žmogų kariauti. Bet galima žmogų sumotyvuoti ginti savo šalį. Reikia žmonėms išaiškinti, kad jeigu mes nedarysime šiandien taip, tai tik laiko klausimas, kada jie ateis į tavo butą, į tavo kiemą ir bus viskas.
Žmonės nenori mirti. Situacija yra tokia, kad trečius metus vykstant karui, vis dar reikalinga tokių savanorių, kaip mes, pagalba. Mano supratimu, taip neturėtų būti. Per tą laikotarpį viskas turėjo būti sustyguota ir visa kita. <...>
Yra dvi Ukrainos. Yra tie, kurie kariauja ir tie, kurie gyvena taip, kaip gyveno. Jiems nuo karo pradžios niekas nepasikeitė“, – teigė Sigitas Maliauskas.
Visą naujienų portalo tv3.lt vyr. redaktoriaus Artūro Anužio pokalbį su Sigitu Maliausku žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Daugiau apie geopolitiką ir apie santykius su kaimynais, karus ir Vakarų valstybes jau ne kartą kalbėta „33min. su Artūru Anužiu“ laidose. Apie krašto gynybą ir pasirengimą galimam Rusijos puolimui kalbėta su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku bei gynybos ekspertais Gintaru Ažubaliu bei Vaidotu Malinioniu.
O buvęs kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas laidoje yra pasakojęs apie Lietuvos kariuomenės trūkumus ir prioritetus. Apie ateinančius karus ir Vakarų valstybių nuopuolį plačiau atskleidė karo istorikas Robertas Petrauskas. Be to, kaip Lietuvai sekasi išlaikyti savo valstybingumą ir sveikas institucijas pasakojo ekonomikos profesorius Raimondas Kuodis.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.