Sužeistus Ukrainos karius gydančios Lietuvos ukrainiečiai prašo ir kraujo. Vakar Respublikinėje Panevėžio ligoninėje viešėjusios 30 gydytojų iš įvairių Ukrainos regionų, išskyrus karo apimtą Luhanską, delegacijos vadovas, Ukrainos visuomeninės organizacijos „Širdis į širdį“ pirmininkas Pavelas Gorinovas sako, kad galimybę bendradarbiauti kraujo donorystės srityje jie aptarė Nacionaliniame kraujo centre.
Delegacijos vadovas tapo donoru
„Lietuvoje aš pirmą kartą gyvenime tapau donoru. Nacionaliniame kraujo centre daviau kraujo. Tai – mano simboliška padėka, kad Lietuva taip palaiko ir remia Ukrainą“, – „Sekundei“ teigė jis.
Ukrainiečiai Lietuvoje ir Panevėžyje lankosi jau antrą sykį. Pirmoji 50-ies žmonių medikų delegacija viešėjo balandį. Tada ukrainiečiai su Panevėžio ligonine pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Abiejų šalių medikai sutarė dalintis patirtimi. Pasak P. Gorinovo, ateityje planuojama organizuoti ukrainiečių gydytojų stažuotes Lietuvoje.
Vakar ukrainiečiai galėjo išvysti, kokiomis sąlygomis dirba jų kolegos panevėžiečiai. Pasak delegacijos vadovo, Ukrainos ir Lietuvos sveikatos priežiūros sistemos smarkiai skiriasi.
Ukrainoje nėra privalomojo sveikatos draudimo. Pagal konstituciją, sveikatos priežiūra yra nemokama, tačiau tikrovė tokia, kad valstybė negali apmokėti visų sveikatos priežiūros paslaugų. Todėl gyventojams tenka pirktis geresnius vaistus, mokėti už sudėtingesnes operacijas. Ukrainieciu konferensija 01
Ukrainiečių delegacijos vadovas P. Gorinovas Lietuvoje pirmą kartą gyvenime dovanojo kraujo ligoniams.
„Pas mus juokaujama, kad gydymo įstaigose reikia iškabinti skelbimus „Nėra pinigų – būk sveikas“, – pasakojo P. Gorinovas.
Jis neneigė, kad Ukrainos sveikatos priežiūros sistemoje yra ir tokių skaudulių kaip kyšiai.
Pašnekovo teigimu, Ukrainos gydytojai yra aukštos kvalifikacijos, bet jiems tenka dirbti su pasenusia medicinos įranga, todėl jie negali teikti aukšto lygio pagalbos.
Tai viena iš priežasčių, kodėl Ukraina savo partnerių užsienyje prašo pagalbos gydant sužeistuosius. Beje, pasak pašnekovo, jų skaičius jau viršijo 1000 ir kasdien auga.
„Tai, kas šiuo metu vyksta Rytų Ukrainoje, yra baisu. Mes viliamės, kad tarptautinei bendruomenei pavyks prisibelsti į Vladimiro Putino sąmonę ir mūsų šalyje kada nors baigsis karas“, – kalbėjo P. Gorinovas.
Ligoninės vadovas – geriausias draugas
Panevėžio ligoninėje ukrainiečių medikų delegacija domisi naujais gydymo metodais, semiasi patirties, kaip pradėti sveikatos apsaugos reformą savo šalyje.
Pasak P. Gorinovo, ligoninės direktorius Ivanas Dorošas jiems yra geriausias draugas ir konsultantas.
I. Dorošas sako, kad labai išgyvena dėl to, ką tenka patirti Ukrainos, iš kurios jis yra kilęs, žmonėms.
„Pats būdamas ukrainietis negalėjau neištiesti pagalbos rankos šiuo metu krizę išgyvenančios Ukrainos medikams“, – kalbėjo jis.
Penkerius metus gyvuojanti organizacija „Širdis į širdį“ koordinuoja ne tik Lietuvos ir Ukrainos medikų bendradarbiavimą, bet ir stiprina lietuvių ir ukrainiečių ryšius: organizuoja piešinių, rašinių konkursus. Jų nugalėtojams ukrainiečiams dovanoja kelionę į Lietuvą, o Lietuvos vaikus kviečiasi į Ukrainą.
Inga SMALSKIENĖ