Kaune, Šančių mikrorajone, esančioje privačioje aikštelėje, Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ atidarytame naujame mobiliajame ūkininkų turgelyje užfiksuotas incidentas. Prekeiviai patys aptiko nesąžiningai prekiaujančius savo kolegas, kurie nepakluso turgavietės taisyklėms, apgaudinėjo klientus ir dangstėsi Kauno Tarybos nario užtarimu.
Nesąžininga prekyba dangstoma Tarybos nario vardu
Apie 10 val. į prekyvietę atvykus naujiems prekeiviams, čia jau esantieji ūkininkai suabejojo atsivežusiųjų produkcijos lietuviškumu. Anot prekiavusių ūkininkų, morkos buvo poliruotos, o česnakai itin balti ir dideli, pomidorai – vienodos formos ir dydžio, sudėti į dėžutes. Lietuviška produkcija prekiaujantiems ūkininkams tokios daržovės pasirodė įtartinos. Todėl, norėdami apsaugoti pirkėjus, patys ėmėsi kokybės kontrolės: vienas ūkininkų, Lorenas Mišeikis, paklausė pardavėjų, iš kur yra šios daržovės ir paprašė parodyti ūkininko pažymėjimą bei leidimą prekiauti.
Pagal galiojančias taisykles, norėdami čia prekiauti ūkininkai turi sudaryti sutartį su kooperatyvu „Lietuviško ūkio kokybė“, pateikti ūkininko pažymėjimą, pasėlių deklaraciją bei visus kitus reikalingus dokumentus, įrodančius produkcijos kilmę bei atitikimą kokybės reikalavimams. Kooperatyvas vedą registracijos žurnalą, kurį kiekvieną rytą veža į prekyvietes ir užregistruoja tuo metu prekiaujančius ūkininkus, surašomi ūkininkų važtaraščio numeriai.
Pardavėjai atsisakius pateikti dokumentus, ūkininkai paaiškino, kad šioje vietoje prekiaujama tik lietuviška produkcija ir tik turint leidimus bei patarė kreiptis į kooperatyvą. Pardavėja nepakluso pasiteisinusi, jog jai niekas čia negalįs nieko padaryti, nes ji, esą, pažįstanti Nausėdą.
Tuo metu ten dirbę ūkininkai, įtarę, kad prekiaujama ne lietuviška produkcija, nedelsiant apie tokį įvykį pranešė kooperatyvo vadybininkei Jūratei Šimelevičienei bei iškvietė policiją. Į įvykio vietą atskubėjusiai vadybininkei įtariamai nusižengusioji prekeivė taip pat negalėjo pateikti reikalingų dokumentų. Vietoj to ji tik pasiūlė telefonu pasikalbėti su Kauno miesto tarybos nariu Kazimieru Nausėda prisistačiusiu asmeniu. Šis paprašė palikti „mus ramybėje“ ir leisti „mano mergaitei prekiauti“. Vadybininkė ponui K. Nausėdai paaiškino bendrą tvarką, o prekeivės dar kartelį paprašė išvažiuoti. Kadangi prekeivė neturėjo leidimo prekiauti, tuo tarpu atvykę policijos pareigūnai reikalavimą tik pakartojo.
„Kooperatyvas itin skatina bendruomeniškumą bei bendradarbiavimą tarp ūkininkų. Todėl šis incidentas labai nemalonus. Tačiau kartu džiugina, kad prekiaujantys ūkininkai nėra abejingi ir informuoja apie galimus pažeidimus. Kas geriau jei ne patys ūkininkai gali nustatyti, kaip turi atrodyti ūkyje užauginto daržovės“, – teigė Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ direktorius Mindaugas Maciulevičius.
Antras pažeidimas – klaidingai fiksuotas svoris
Be to, kol incidentą aiškinosi atvykę kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ atstovai ir policija, kiti ten prekiavę ūkininkai, atliko eksperimentą. Pasak ūkininko L. Mišeikio, įtarę dar vieną gudrybę, jie patys antrą kartą pasvėrė iš nelegalios prekeivės pirkėjų jau nusipirktas daržoves. Paaiškėjo, kad persvertos bulvės vietoj 3 kg. iš tikro svėrė 2,3 kg, o kilogramas pomidorų vos 800 gr.
„Mes tokio nesąžiningumo tikrai netoleruojame, ir visomis priemonėmis kovojame su nesąžiningais prekeiviais,“ – teigė Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ vadybininkė J. Šimelevičienė
Grasinimai sustabdyti veiklą
Šiam incidentui dar daugiau maišto įnešė staiga į turgelį atvykęs pats Kauno tarybos narys Kazimieras Nausėda. Diskusija prasidėjo tarybos nario šauksmais ir grasinimais. Pasak kooperatyvo atstovų, jeigu jie neleisią prekiauti jo šeimos nariams, buvo teigiama, esą jis pasirūpinsiąs visų kooperatyvo turgelių uždarymu ir veiklos sustabdymu. Jis sakėsi esąs vienintelis ūkininkas Kauno taryboje ir galįs „labai greitai viską sutvarkyti.“
Kooperatyvo direktoriui M. Maciulevičiui dar kartą telefonu pabandžius perkalbėti įtūžusį Tarybos narį, šis toliau gąsdino Kaune įvesiąs savo tvarką, nes, esą, kuruoja būtent turgelių veiklą. Pasak kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ direktoriaus, vis dėlto jie jokiu būdu negalį paklusti panašiems grasinimams ir per daug gerbia klientus, laikosi sąžiningos prekybos principų, todėl net nesvarsto galimybės nuolaidžiauti net Tarybos nariams.
Pakalbėjęs su M. Maciulevičiumi, K. Nausėda vis dėlto susikrovė savo prekes ir išvyko. Prieš išvykdamas jis dar iškvietė viešosios tvarkos pareigūnus. Šie atvykę patikrino tuo metu prekiavusius ūkininkus ir jokių pažeidimų neužfiksavo.
Šiandien Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ atstovai ketina įteikti pareiškimą Kauno miesto merui, administracijos direktoriui bei Viešosios tvarkos tarnybai. Šiame dokumente prašoma atkreipti dėmesį į įžūlų tarybos nario elgesį. Jį pasirašė 8-ių asmenys – ūkininkai Lorenas Mišeikis, Giedrius Dzikas, Skaidrutė Slibinskienė, Kristina Bacevičienė, Tautinio paveldo gaminius kepančios UAB „Radviliškiai ir Ko“ darbuotoja Genė Štarienė, ūkininko Audriaus Banionio darbuotoja Laima Pauliukevičienė, ūkininkės Aldonos Pigagienės darbuotoja Rimutė Balukonienė Vytautas Šneideris bei žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ direktorius Mindaugas Maciulevičius.