Naujosios sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė įspėta, kad įgyvendinus ministro Vytenio Andriukaičio siūlomas reformas, valstybinėse medicinos įstaigose jau ir taip ilgos pacientų eilės pailgės dar, o neoficialūs atsiskaitymai su gydytojais taps dar dažnesni, mat galintys papildoma „įmoka“ pasitrumpinti laukimą eilėse pacientai tai neabejotinai ir padarys.
Reaguodama į situaciją Liberalų sąjūdžio frakcija vasario 7 d. surengė apskritojo stalo diskusiją Seime – „Sveikatos apsauga Lietuvoje: tarp reformų ir eksperimentų“.
Korumpuočiausias – sveikatos sektorius
„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas diskusijoje kalbėjo: „Aiškiai suprantame, kur yra problemos, taip pat turime kovos su korupcija programą, bet norėčiau kalbėti apie tai, kaip būtų galima sumažinti korupcijos lygį sveikatos pasaugos sektoriuje.“ Kalbėtojas pridūrė, kad STT atliekami tyrimai rodo, kad sveikatos pasaugos sektorius yra pats korumpuočiausias.
„Patekęs į ligoninę žmogus priverčiamas suprasti, kad iš jo tikimasi neoficialaus atlygio ir šie mokėjimai esti labai efektyvūs“, – komentavo „Transparency International“ specialistas ir pridūrė, kad sveikatos apsauga yra tas sektorius, kur žmonės pakišas duoda patys, o apie tai, kam ir kiek reikia sumokėti, „kad viskas būtų gerai“, sužino iš kitų pacientų.
56 proc. pacientų davė kyšį
„Lietuva labai išsiskiria iš ES konteksto ir šituo atžvilgiu mes labai panašūs į kitas Sovietų Sąjungos šalis. Net Gruzija šiuo metu galėtų pasigirti geresniais rodikliais, mat per gyventojų apklausa tik 3 proc. gruzinų teigė neoficialiai mokėję gydytojams, o Lietuvoje teigiamai į šį klausimą atsakė net 35 proc. apklaustųjų“, – kalbėjo S. Muravjovas.
Sveikatos apsaugos ministerijos atliktas tyrimas parodė, kad 2011 metais net 56 proc. apsilankiusiųjų gydymo įstaigose teigė, kad mokėjo medikams ir neoficialiai, o 47 proc. teigė, kad nuo to sveikatos paslaugos pagerėjo. Specialisto teigimu, taip pat labai dažnai dovanos medikams pacientų neįvardijama kaip pakišos, bet, anot jo, reiktų skirti dovaną draugui ir dovaną paslaugą teigiančiam medikui – tai visiškai skirtingi dalykai.
S. Muravjovo teigimu, kovai su korupcija Lietuvoje yra puikios sąlygos, tiesa, labai dažnai pritrūksta valios ir iniciatyvos.