Savo žodžius vyras parėmė Panevėžio apygardos teismo išteisinamuoju nuosprendžiu. O tai, anot Tomo, jau yra pagrindas sumokėti jam minėtą neturtinę ir 2 550 eurų siekiančią turtinę žalą.
Pribloškianti istorija
Vyras pasakojo, kad dar 2018 metų balandį jis iš užsienio sugrįžo į Lietuvą dėl kitos bylos. Tada policijos pareigūnų buvo atvežtas į Panevėžio policijos komisariatą ir kabinete laikomas apie 5 valandas už nugaros antrankiais surakintomis rankomis.
Jam buvo neleidžiama turėti atstovo. Vyrui pareikšta, jog yra sulaikytas dėl vieno asmens nužudymo, jis esą buvo verčiamas prisipažinti, bauginamas, kad neprisipažinus perduos duomenis žurnalistams.
Pareigūnai rodė nužudytojo nuotraukas, jokia oficiali apklausa vykdoma nebuvo. Vyras teigė, kad buvo jauno amžiaus. Pareigūnų elgesys jį šokiravo, buvo sukrėstas rodomų vaizdų ir išsakytų kaltinimų.
Tačiau prokuroras atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl pareigūnų ieškovui daryto bauginimo ir kitų neteisėtų veiksmų. Vyras liko neišgirstas, kad buvo grubiai pažeistos jo teisės, jis buvo kankinamas, su tikslu išgauti prisipažinimą įvykdžius labai sunkų nusikaltimą.
Tomas pabrėžė, kad buvo verčiamas duoti parodymus prieš save. Tada prasidėjo teisinis procesas. Tomas buvo kuriam laikui suimtas.
Vėliau jam paskirta intensyvi priežiūra šešiems mėnesiams, skirta daugiau laisvę varžančių įpareigojimų. O tokia kardomoji priemonė buvo taikoma iki Panevėžio apygardos teismo išteisinamojo nuosprendžio priėmimo.
Tomas buvo išteisintas, nes neįrodyta, kad kaltinamasis dalyvavo padarant nusikalstamą veiką. Nuosprendžio motyvuose nurodyta, kad ieškovo kaltė buvo grindžiama tik vieno liudytojo, kuriam taip pat buvo pareikšti įtarimai dėl to paties žmogaus nužudymo, parodymais. Šie buvo nenuoseklūs, prieštaringi ir net nelogiški.
Panevėžietis pabrėžė, kad suėmimas neproporcingai suvaržė jo teisę laisvai judėti, galimybę susirasti darbą, išvykti dirbti į užsienį, pas Londone dirbantį brolį.
Pridurta, kad pareigūnai pažeidė bendrąją rūpestingumo pareigą, taip pat bendrąją pareigą elgtis atidžiai ir rūpestingai, nes savalaikiai neįvertino objektyvių duomenų, kurie buvo gauti ir kurie rodė, kad ieškovas nusikaltimo nepadarė, nes net nebuvo nusikaltimo vietoje, neturėjo motyvo, nerastas nusikaltimo įrankis.
Aiškėja, kad prokuroras sprendė paviešinti žiniasklaidos priemonėms duomenis apie tai, kad asmenį nužudė būtent jis, surengė spaudos konferenciją, ieškovas buvo parodytas per visas Lietuvos žiniasklaidos priemones kaip žudikas.
Teismo verdiktas
Ieškinį Lietuvai nagrinėjantis teismas pabrėžė, kad vyras buvo kaltinamas tuo, kad tyčia nužudė žmogų. Tačiau Panevėžio apygardos teismas vyrą išteisino.
Laikotarpiu nuo sulaikymo 2018-04-25 iki 2019-02-22 ieškovui buvo paskirta kardomoji priemonė – suėmimas ir tęsiamas jos terminas, o nuo 2019-02-22 iki nuosprendžio priėmimo galiojo paskirta intensyvi priežiūra.
Anot teismo, išteisinamasis nuosprendis reiškia asmens visišką reabilitavimą baudžiamojo persekiojimo prasme, bet savaime jis nėra pagrindas civilinėje byloje konstatuoti, jog baudžiamosios bylos iškėlimas ir visi su tam tikru kaltinimu susiję procesiniai veiksmai, taip pat taikytos procesinės prievartos priemonės buvo neteisėti.
Todėl nuspręsta ieškinį tenkinti iš dalies. Tomui iš atsakovės Lietuvos valstybės priteista 6 tūkst. eurų neturtinės ir 2 550 eurų turtinės žalos atlyginimas.
Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Panevėžio apygardos teismui, apeliacinį skundą paduodant per Utenos apylinkės teismo Utenos rūmus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!