Įmonės atstovai gūžčioja pečiais – iš tokių elektronikos prietaisų dalių užsidirbti įmanoma vos porą eurų, o įkliuvus policijai gresia baudžiamoji atsakomybė.
Šalia elektronikos atliekų surinkimo namelių vaizdo kameros fiksuoja vaizdus, kaip jaunuolis atvažiuoja paspirtuku, apžiūri atliekų surinkimo vietą, pakrapšto spyną ir nuvažiuoja. Po kelių valandų tas pats jaunuolis atbėga ir ima krapštyti spyną.
Pastebėjęs pravažiuojantį automobilį jis apsimeta, kad kalbasi telefonu. Mašinai pravažiavus vaikinas vėl kimba į darbus. Galiausiai spyną nulaužia ir iš namelio pagriebęs seną kompiuterį sprunka.
Toks atvejis nėra pavienis. Dar miklesni ilgapirščiai naktį. Elektronikos surinkimą koordinuojančios organizacijos „Man rūpi rytojus“ vadovas teigia, kad tarp atliekų šie ilgapirščiai ieško vertingų metalų.
„Dažniausiai, kas yra atliekose vertinga, tai yra metalai. Metalai, kurie turi tam tikrą vertę. Bet, jeigu suprastumėt, vertė yra tonos. Tai viena tona, pavyzdžiui, gali kainuoti 150 eurų“, – komentuoja organizacijos „Man rūpi rytojus“ vadovas Vladimiras Jankoitis.
Visgi vadovas tik gūžčioja pečiais – elektronikos atliekose tų vertingų metalų tiek mažai, kad užsidirbti niekaip nepavyks.
„Sakysim, jie išardo tą dulkių siurblį, sudaužo visą, ištraukia variklio apvijas, kurios yra varinės, tai jų vertė 1–1,50 euro“, – sako V. Jankoitis.
Tokiems vagišiams – ne tik baudos, bet ir kalėjimas
Anot elektronikos rinkos atstovų bei aplinkosaugos specialistų, vagystės iš atliekų surinkimo punktų tapo beveik kasdienybe. „Man rūpi rytojus“ vadovo teigimu, vien 2024 metų gruodį buvo net keli įsilaužimai į specialius atliekų surinkimo namelius. O už tokius bandymus pasipelnyti, užsitraukti galima ne tik blogą karmą: pagautus ilgapirščius baudžia ir policija. Bet ne už vagystę, o už suniokotą namuką.
„Dabar jau atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl vagysčių, tai yra asmenims gali būti taikoma net baudžiamoji atsakomybė už tokius dalykus. Nes įsilaužimas į namelį yra prilyginamas kaip ir viešosios tvarkos pažeidimui, taip ir turto sugadinimui“, – komentuoja organizacijos „Man rūpi rytojus“ vadovas.
Už viešosios tvarkos pažeidimą, kaip ir už svetimo turto sunaikinimą gali grėsti viešieji darbai, baudos arba laisvės atėmimas iki 2 metų.
Nors tokios vagystės iš atliekų surinkimo vietų gali pasirodyti visai juokingos, jos ne tik daro finansinę žalą, bet ir trikdo atliekų perdirbimo procesus bei kenkia aplinkai. Pavogtos elektronikos atliekos galiausiai atsiduria buitinių atliekų konteineriuose arba tiesiog išmetamos bet kur. Todėl vėliau jų surinkimas ir tinkamas perdirbimas tampa beveik neįmanomas.
„Visos neigiamos rinkos vertės žaliavos, jos tiesiog yra kažkur išmetamos, užkasamos ar panašiai. Tai tiesiog yra didelė žala ne tik gamtai, bet ir mums patiems, mūsų visuomenei, mūsų ekonomikai ir panašiai“, – teigia elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovė Veronika Masalienė.
Elektronikos atliekas surenkančios įmonės renka seną elektroniką iš įrengtų surinkimo punktų, taip pat siūlo atvažiuoti ir pasiimti atliekas tiesiai iš žmonių namų. Surinktas atliekas jie perdirba ir rūšiuoja, atrenka, kas naudinga ir taip užsidirba pelno.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.