Vyrai atlieka esminį vaidmenį
Portalo tv3.lt kalbintas Lietuvos kariuomenėje tarnavęs ir dirbęs, misijoje buvusioje Jugoslavijoje, Irake ir Afganistane dalyvavęs atsargos štabo seržantas Sigitas Maliauskas pasakojo, jog vaizdus, kuriuose ISIS smogikai vaikus moko naudotis šaunamaisiais ginklais, galima suprasti, jei suvoktume islamo šalių kultūrinį, socialinį kontekstą.
„Pas mus tėveliai nuo mažens vaikui perka vežimėlį, į jį prideda visokių spalvotų barškaliukų, žaislų. Kitaip tariant, tas vaikas yra ugdomas ir auginamas visai kitaip nuo lopšio. O ten (Artimuosiuose Rytuose – tv3.lt) yra taip, kad vaikas išbėga į kiemą ir, jei randa kokį pagalį ar gelžgalį, tai jam jis tampa pats geriausias žaislas“, – aiškino S. Maliauskas.
Pašnekovas pažymėjo, kad dažniausiai Artimuosiuose Rytuose, kur gyvena musulmonai, vaikai iki 5 metų neturi vardų, nes jų mirštamumas yra didelis neretai dėl to, kad moterims gimdant namuose, iškyla įvairios komplikacijos, apsigimimai.
Kaip pasakojo atsargos seržantas, islamo pasaulyje vyrai vaidina esminį vaidmenį tiek šeimoje, tiek ir visuomenėje, o moterys tėra tik prekės.
„Teko matyti, kai eina dvi suaugusios moterys, kelios mergaitės ir berniukas ant jų rėkia. Kodėl? Berniukai turi tam tikrą statusą pas juos visuomenėje. Jeigu šeimoje gimsta mergaitė, tai ji yra tik prekė, už kurią galima gauti kažkiek avių, kupranugarių, tai yra kažkokį turtą ją parduodant į žmonas kam nors“, – kalbėjo S. Maliauskas.
Sprendimus, kas ir su kuo gali tuoktis, pasak buvusio kariškio, taip pat priima vyrai, vadinami „senoliais“, o tai būna geriausiai Koraną išmanantys musulmonai.
„Traibo“ įtaką lemia galinčių kariauti skaičius
Kaip pasakojo S. Maliauskas islamo pasaulyje vaikai nustoja būti vaikais tada, kai jie sugeba rankose laikyti ginklą, kai sugeba juo naudotis. Pasak seržanto, ginklas berniuką paverčia vyru.
„Kai vaikas gali pradėti laikyti ginklą rankose, tai jis jau nebėra ten laikomas vaiku. Tie vaikai, kurie jau gali laikyti rankose ginklą, jau yra vyrai. O visi berniukai juk nori kuo greičiau būti vyrais. Kiekvienas vyras turi ginklą ir tai yra neatsiejamas vyro atributas ar ženklas. Dažniausiai tai būna 10 metų amžiaus berniukai, kurie jau yra mokinami šaudyti. Prasideda nuo pistoletų, o vėliau imamasi kitų ginklų.
Kam to reikia? Kodėl jie taip daro? Pas mus yra šeimos ir giminės, o pas juos yra vadinami „traibai“, tai yra giminė, kuri gyvena konkrečioje vienoje vietoje. Įsivaizduokime, jei tai būtų Lietuvoje, tai Vilniuje, tarkime, Karoliniškės būtų viena šeima, „traibas“.
Tarkime, Muhamedo šeimą sudaro 400 žmonių, tai jie skaičiuoja, kiek „traibe“ yra vyrų, kiek turi tų, kurie gali šaudyti, kariauti. Tokiu būdu, lyginant vyrų skaičių „traibuose“, aiškėja, kurios šeimos yra stipresnės, kurios turi didesnę įtaką regione, kurios yra turtingesnės. Kuo daugiau mokančių „traibe“ valdyti ginklą, tuo to „traibo“ įtaką vietovėje ar teritorijoje yra didesnė“, – aiškino S. Maliauskas.
Anot jo, Korano dogmų mokymas vyksta kartu su mokymais naudoti ginklus. Viena iš Korano tiesų – šventasis karas arba džihadas, tai yra karas prieš kitatikius.
„15 metų kalama į galvą, kad kitatikiai yra blogi ir reikia juos žudyti. [...] Tokiu būdu formuojama vaiko pasaulėžiūra. Taigi, kitatikių žudymas pas juos yra normalu“, – priminė buvęs kariškis.
Užverbuoja net ir pirmūnes
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto lektorius Deividas Šlekys, besidomintis karo studijomis, portalui tv3.lt pasakojo, kad „Islamo valstybės“ kovotojai nėra vien profesionalūs smogikai, žudantys žmones, bet ir socialinėmis medijų pagalba žmonėmis sugebantys manipuliuoti specialistai.
„Žinome situaciją, kad iš Vakarų valstybių, ypatingai Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Belgijos vyksta merginos į Siriją. Prieš gerus metus dvi pakistaniečių kilmės paauglės, gimusios ir augusios Didžiojoje Britanijoje, išvyko į Siriją ir, kaip vėliau paaiškėjo, buvo užverbuotos. Tai buvo padaryta internete, per pokalbių svetaines, per bendravimą, kai tiesiog kitame eterio gale jas įtraukė į pokalbius, pradėjo nuo romantinių temų, paskui palengva perėjo prie „kaip jautiesi, ar esi patenkina tuo, kas dedasi valstybėje“.
Svarbiausia, kad tai buvo geros moksleivės, iš gerai pasiturinčių šeimų, viena iš užverbuotų merginų buvo pirmūnė. Tai nėra kažkokie visuomenės atstumtieji“, – pasakojo D. Šlekys. Anot jo, paprastai užverbuotos merginos iš Vakarų Artimuosiuose Rytuose tampa teroristų žmonomis, padeda verbuoti kitus asmenis.
ISIS – ne vien kraugerių gauja
D. Šlekys aiškino, jog „Islamo valstybė“ nėra vien tik teroristinė bendruomenė. ISIS vadovai, pasak politologo, suvokia, kad vien prievarta savo įtakos neišlaikytų.
„ISIS valdo didžiulę teritoriją, o istorija rodo, kad negali visko valdyti vien tik pasitelkęs prievartą. ISIS lyderiai demonstruoja neblogus valstybės valdymo ar teritorijos valdymo ir administravimo gebėjimus, nes jie sugeba kontroliuoti teritoriją, kurioje gyvena apie 8 milijonus gyventojų, o reikia ir rūpintis maistu, kad būtų minimali sveikatos priežiūros sistema, kad būtų užtikrintas teisingumas, nesvarbu, kaip jį suprastum. Taigi, jie nėra vien tik kraugeriai, barbarai, kurie pjautų žmonėms galvas“, – komentavo D. Šlekys.
ISIS propaguojamas vaikų auklėjimas, į kurį įeina ir vaikų mokymas naudotis ginklais, labai stebinti neturėtų, mat būtent tuo ir pasižymi autoritariniai režimai.
„Man į galvą ateina Sovietų Sąjunga. Juk mokyklose mokė apie karą, mokė, kaip ginklą naudoti, granatas mėtyti per fizinio lavinimo pamokas ir panašiai. Nenoriu tiesioginės analogijos brėžti, bet tai, ką daro ISIS, nėra kažkas unikalaus. Tai darydavo ir darė visi griežtesni, baisesni režimai arba politiniai judėjimai.
Bet kas mane labiausiai gąsdina, kad, jei pasirodo tokie filmukai, tai rodo, kad ISIS moka daryti politiką ir jie moka valdyti politinę erdvę, o ne vien žudyti ir šaudyti. Vadinasi, tai yra daug pavojingesnis priešas negu paklaikęs banditas su automatu. Sugriauti politinę bendruomenę ar biurokratinę struktūrą visada yra sunkiau, nes, vadinasi, dalis populiacijos toje zonoje mato ISIS režimą kaip legitymų“, – aiškino D. Šlekys.