Kai Rusijos koncernas GAZPROM pasirašė su Vokietija sutartį dėl Nord Stream dujotiekio, kadenciją pabaigęs vokiečių federalinis kancleris Gerhardas Schroderis truputį pakeitė karjeros kryptį – išėjo dirbti į savo paties palaimintą projektą su milijoniniu atlyginimu. Lietuvoje gali įvykti ir atvirškščiai. Gerą sandorį valstybinei įmonei įpiršusios bendrovės geras vadybininkas ateina į tą valstybinę įmonę.
Atsitiktinis sutapimas
G. Schroderis, išpūtęs akis bei žandus, Vokietijai ir visam pasauliui įrodinėjo, jog tai tik sutapimas. Lietuva mažesnė šalis ir sandėriai čia menkesni, o pavardės ne tokios garsios, tačiau sutapimai kažkuo panašūs. Buvęs „Samsung electronics“ atstovas Rolandas Kuprys irgi turbūt atsitiktinai tapo valstybinės bendrovės Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) pardavimų vadovu.
LRTC, kaip jau ne kartą rašyta, yra pasirašiusi šimtamilijoninę sutartį su Pietų Korėjos kompanija „Samsung electronics“. Pastaroji tiekia įrangą WiMAXX interneto ryšio diegimui. Projekto finansavimui, LRTC įkeitė televizijos bokštą bankui, įvertindama jį 10 000 000 litų ir žemės nuomos teisę po juo – 1 litu.
Bendrovė „Samsung electronics“ pasirinkta be atvirojo konkurso, nors tokio mąsto pirkimai LRTC taip niekuomet nebuvo vykdomi. Maža to, kaip jau rašė „Balsas.lt“, iš LRTC darbuotojų susirašinėjimo su Pietų Korėjos bendrove matyti, jog, viename iš neva vykdytos atrankos etapų, tartasi iš anksto eliminoti galimus konkurentus.
Pats Rolandas Kuprys portaljui „Balsas.lt“ tvirtino, jog nelaiko naujų pareigų kilimu karjeros laiptais ir dievagojasi, jog su ką tik įvykusiu sandėriu bei nelabi sėkmingai įgyvendinamu projektu tai neturi nieko bendra. „Tiesiog, aš dalyvavau įgyvendinant šį sandėrį, LRTC matė, kaip aš dirbu, matė mano sugebėjimus ir prasidėjo derybos,“ – aiškina atstovavimą privačiam elektronikos milžinui į darbą LRTC iškeitęs R. Kuprys.
Eligijus Masiulis stebi
Dabartinis susisiekimo ministras Eligijus Masiulis portalui „Balsas.lt‘ jau ne kartą tvirtino, jog yra sunerimęs tuo, kaip vyksta projektas ir nemato kelių, kuriais LRTC susirinktų reikalingus 40 000 savo siūlomo WiMAX ryšio abonentų. Tai, pasak ekspertų, yra minimalus reikalingas jų skaičius, siekiant laiku grąžinti paimtas paskolas ir nerizikuoti prarasti įkeisto turto. Tiesa, ministro nerimas kol kas nevirto realiais veiksmais, įtartiną sandorį įgyvendinanti LRTC vadovybė dirba toliau.
Ministras teigė esąs nustebęs dėl buvusio „Samsung Electronics“ atstovo Lietuvoje įdarbinimo į aukštas pareigas LRTC. „Man tai naujiena. Žinant, kad LRTC ir „Samsung“ sudarė didelį sandorį, galima abejoti ar toks paskyrimas dabar padės valstybės bendrovei geriau ginti savo interesus,“ – samprotavo ministras.
Pasak E. Masiulio LRTC vadovo Algirdo Vydmonto tolsenio vadovavimo įmonei klausimas bus sprendžiamas artimiausiu metu. „Kai tik spendimas bus priimtas, iškart informuosime visuomenę,“ – tikino politikas.
Seimo audito komitetas yra inicijavęs šios aferos tyrimą, kurį kuruoja konservatorius Kazimieras Uokas ir Tautos prisikėlimo partijos atstovė Donalda Meiželytė. Parlamentarai kol kas negali pasakyti – kada galima tikėtis atsakymų į iškeltus klausimus bei tyrimo rezultatų.
****************
LRTC ir ankstesnio susisiekimo ministtro Algirdo Butkevičiaus tvirtinimu, viešas konkursas nebūtų leidęs pasirinkti tiekėju rinkos lyderio. Oficialaus WiMAX forumo duomenimis, „Samsung Electronics“ nėra rinkos lyderis Europs Sąjungos šalyse. Pirmas toks projektas ES yra būtent tas, kurį bendrovė įgyvendina Lietuvoje.
Be Lietuvos, WiMAX projektus bendrovė yra įgyvendinusi tik Pietų Korėjoje, Rusijoje, Saudo Arabijoje ir Venesueloje. Europoje WiMAX tuo pačiu 3,5GHz dažniu diegiantis lyderis išlieka bendrovė „Alcatel-Lucent“.
Įkeičiant televizjos bokštą, įtrauktą į valstybės strateginių objektų sąrašą, LRTC ir Susisiekimo ministerija teigė turinti Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto leidimą, ką viešai paneigė tuometinis jo pirmininkas Alvydas Sadeckas ir kiti komiteto nariai.