• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje jau tapo tradicija, kad artėjant rinkimams į Seimą, viešumoje aktyviai ima reikštis šiek tiek primiršti politiniai veikėjai ir steigiamos naujos partijos. Mažesnės partijos ir nepartiniai judėjimai artėjant spalio 14-ajai taip pat buriasi į savotiškus susivienijimus. Taip buvo 2000, 2004, 2008 metais, taip yra ir šiemet.

REKLAMA
REKLAMA

Potencialių pretendentų sąrašas dar nepilnas

Teisingumo ministerija 2012-aisiais jau išdavė penkis leidimus registruotis naujoms partijoms. Naujausioji – K. Brazauskinės vadovaujama Demokratinė darbo ir vienybės partija. O eilėje laukia dar kelios.

REKLAMA

Daugelis jų tikisi rinkėjų palaikymo ir neslepia ambicijų tapti parlamentinėmis partijomis. Tačiau sociologai, apžvalgininkai, ir net patys politikai mažųjų, ir ypač „nišinių“ partijų galimybes vertina skeptiškai. Anot jų, skirtingai nuo trejų pastarųjų rinkimų, „Rinkimuose 2012“ veikiausiai neatsiras ir vadinamoji „naujoji jėga“, kurią lydėtų sėkmė.

REKLAMA
REKLAMA

Teisingumo viceministro Tomo Vaitkevičiaus teigimu, jau aišku, kad ne visos iš daugiau nei 40-ies Lietuvoje registruotų politinių partijų dalyvaus Seimo rinkimuose šių metų rudenį. Anksčiau įsteigtos partijos iki kovo 1 dienos turėjo pateikti narių sąrašus, o ministerija – patvirtinti, kad jos turi daugiau nei po tūkstantį narių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiemet šią prievolę atliko 28 partijos. Jos turi teisę dalyvauti rinkimuose. Taip pat ir penkios naujosios. Taigi sąrašas jau susiaurėjo. Be to, šiemet rinkimuose galės dalyvauti tik tos naujos politinės partijos, kurios įsiregistruos ne vėliau nei likus 65 dienoms iki rinkimų“, – priminė teisingumo viceministras.

REKLAMA

Politinės partijos ir koalicijos Seimo rinkimuose




























Politinės partijos, iškėlusios kandidatus

Partijos ir koalicijos, dalyvaujančios rinkimuose

2004 m.


17

15

2008 m.


17

16

2012 m.

(gali dalyvauti)


28, iki kovo 1 d. patvirtinusios, kad turi daugiau nei 1 000 narių. 5, registruotos 2012 metais.

Dalyvauti rinkimuose taip pat galės politinės partijos, kurios bus registruotos ne vėliau nei iki rugpjūčio 10 dienos.


? Koalicijų formavimas nutraukiamas likus 35 dienoms iki rinkimų.

REKLAMA

Sėkmingų „projektų“ 2012 metų rinkimuose nebus?

„Nebent Darbo partija. O tie nauji junginiai – tuščia vieta, nematau tarp jų lyderio. Visi iš tuščio į kiaurą papilsto, programas lipdo, nieko nepadaro. Nė vienas neturi realios veiklos programos. Šiais metais vėl išrinks socialdemokratus“, – prognozavo buvęs Gyvenimo logikos partijos lyderis Vytautas Bernatonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Buvo treji iš eilės rinkimai, kai „iššokdavo“ nauja jėga, naujas judėjimas. Formavosi viena nauja jėga, kuri buvo gana populiari.  Tačiau dabar kokio nors vieno galingo judėjimo nematau. Kol kas stipri jėga, kuri pasiūlytų ką nors naujo, kuria žmonės patikėtų, kad „šitie tai nuves pirmyn“, dar nepasirodė“, – skeptiškai besivienijančių mažųjų partijų ir besikuriančių naujųjų galimybes artėjančiuose Seimo rinkimuose vertina sociologas Vladas  Gaidys.

REKLAMA

„Prie nulis kablelis nulis vienas pridėti nulis kablelis nulis vienas – bus 0,02. Bet nebus vieneto. Nepamenu, kad mažiukų jungimaisi ką nors duotų. Nemanau, kad ir tos naujos partijos, kurios šiuo metu „burbuliuoja“, turėtų didesnį palaikymą. Abejoju, ar daug žmonių galėtų balsuoti, pavyzdžiui, už Drąsos kelią, gal koks 1 procentas. Žmonės balsuotų už partijas, kurios atstovautų jų ekonominiams ar ideologiniams interesams“, – teigė jis.

REKLAMA

Panašiai naujokų galimybes vertina ir apžvalgininkas Audrius Bačiulis, net nesiimantis prognozuoti, kas iš jų turi šansų patekti į Seimą.

„Net negalvoju prognozuoti. Visi tie krutantys prieš rinkimus – nuliukai. Jeigu partija gauna mažiau nei 5 proc., ji gauna nulį. Ji neparlamentinė. Jie nepateks į Seimą“, – Balsas.lt pareiškė jis. Vis dėlto, anot apžvalgininko Audriaus Bačiulio, tam tikros naudos tai duoda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visi šie marginaliniai judėjimai duoda naudos. Kaip ligotas zuikis miške yra naudingas vilkui. Jie nuskabo kas pusę procento, kas procentą, kas du procentus nuo įvairių ties iškritimo riba balansuojančių partijų ir taip didina normalių partijų galimybes. Mažosios partijos, kurios kažką veikia prieš rinkimus, gauna savo balsų dalį pirmame rate, bet nepatenka į Seimą ir didina didžiųjų partijų balsų skaičių. Ir tai yra gerai“, – sakė A. Bačiulis.

REKLAMA

Jis prognozuoja, kad po rudenį vyksiančių rinkimų toliau darbuosis dabartinės parlamentinės partijos. Tik jėgų santykis gali būti kitoks. „Ko gero, pirmą kartą turėsime Seimą, kuriame nebus naujokų – nebus jokių stebuklingų naujų darinių. Ir tai teigiamas dalykas. Tai rodo, kad pamažu tampame normalia valstybe“, – pareiškė  jis.

Taip pat skaitykite:

Tas saldus žodis „Seimas“ (I)

Tas saldus žodis „Seimas“ (II)


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų