Pasak V. Mikalauskienės, apie Gretos Kildišienės skandalą informaciją rinkusi žiniasklaida, tame tarpe ir TV3 žinios bei naujienų portalas tv3.lt, pažeidė jos interesus.
Redakcija gavo V.Mikalauskienės skundą, kuriame teigiama, kad visuomenei pasakojant apie įspūdingą G.Kildišienės praturtėjimą buvo pažeistas jos privatumas ir reikalauja sumokėti už tai 5000 eurų.
„Straipsnyje neteisėtai, t.y. negavus būtino mano sutikimo, buvo viešai paskelbta informacija, kurios turinys pažeidžia mano teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą, t.y. buvo paskelbta privati informacija apie mano žuvusio sūnaus Gedimino Mikalausko gyvenimo, veiklos ir mirties aplinkybes“ – TV3 redakcijai atsiųstame laiške rašo V. Mikalauskienė.
Šeimos paslaptį atskleidė patys valstiečiai
G. Kildišienės motina teigia, kad žiniasklaida privalėjo žinoti, jog ji niekam nepasakojanti ir slepianti tiesą apie savo sūnaus žūtį. „Papildomai pažymiu, kad Jums neabejotinai buvo (galėjo ir turėjo būti) žinoma, kad aš, Vladislava Mikalauskienė, saugau su savo sūnaus žūtimi susijusios informacijos privatumą ir niekada nepageidavau jos viešinti, Jums taip pat buvo žinoma, kad man tai yra itin skaudi tema“, - tvirtina V. Mikalauskienė.
tv3.lt primena, kad žiniasklaida apie V. Mikalauskienę ir jos sūnaus žūtį skandalo pradžioje nė karto neužsiminė ir pradėjo rašyti, kai ėmė aiškintis iš kur buvusi Seimo narė gavo pinigų prabangiam visureigiui „Range Rover Evoque", mat pačios parlamentarės pajamos buvo kuklios.
Kilus skandalui, su valstiečių lyderiu R. Karbauskiu sieta Seimo narė G.Kildišienė vengė duoti aiškius ir atvirus atsakymus, iš kur gavo pinigų įsigyti prabangiam automobiliui. Iš pradžių parlamentarė tik pasakė, kad R. Karbauskiui priklausanti įmonė „Agrokoncernas“ „Range Rover“ visureigį išnuomojo jos giminaičiui, o šis leido jai naudotis mašina. Vėliau buvo atskleista, kad tas giminaitis – mama.
Tada žiniasklaida ėmė aiškintis G. Kildišienės motinos pinigų kilmę, mat V. Mikalauskienė ilgus metus dirbo darželio auklėtoja, tad sukaupti keliasdešimt tūkstančių eurų iš kuklaus atlyginimo yra itin sudėtinga.
Apie pinigų šaltinį bene pirmasis paskelbė valstiečių frakcijos narys Povilas Urbšys, buvęs Panevėžio STT valdybos viršininkas. „Brolis tarnavo Prancūzijos svetimšalių legione, žuvo ir buvo išmokėta kompensacija. Klausiau, kokia suma kompensacijos? Sako: apie 30 tūkst. eurų apytiksliai 2002-aisiais metais“, - delfi.lt pasakojo P. Urbšys.
Žurnalistų etikos sargai – gali būti taikomos išimtys
Dalis Seimo narių įsitikinę, kad G. Kildišienės motinos nesupranta, jog per skandalą tapo viešu asmeniu. „Žmogus, einantis į politiką, eina daryti viešų sprendimų. Mums turi būti visiškai aišku, kieno vardas, kieno labui daromi tie sprendimai. Mes, politikai, turime prisiimti platesnius viešumo dalykus. Tai ne kartą yra išaiškinta. Šitie žmonės painioja savo asmeninius „bizniukus“, dukrų versliukus ir neaiškius santykius“, - stebisi Seimo narė Aušra Maldeikienė.
Pasak Seimo narės, norint pagrįsti G. Kildišienės turtą, būtina buvo išsiaškinti iš kur gauti pinigai. „Ši moteris ir toliau lieka pakankamai viešu asmeniu, net jeigu tai nepatinka. Dėl vienos labai paprastos priežasties. Ji yra akivaizdžiai susijusi, ir tai niekaip nebuvo paneigta, su valstiečių partija ir valstiečių frakcija Seime. Žmogus iš jų sąrašo. Žmogus, kuris melavo sprendimus. Nei jokio aiškaus atsiribojimo valstiečių partijos ir valstiečių frakcijos nuo jos melagingos veiklos nebuvo. Priešingai, mes matėme totalią gynybą. Yra užsipuldinėjami žmonės, kurie viešino ponios Gretos dalykus“, - piktinasi A. Maldeikienė.
Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba G. Kildišienės motinos skundo nėra gavusi, tačiau tv3.lt žurnalistams tarnybos darbuotojai tvirtino, kad nors privataus asmens duomenų negalima atskleisti, vis dėl to tam tikrais atvejais, kai siekiama atskleisti nusikaltimą ar reikia patenkinti viešąjį interesą, duomenis skelbti galima.
„Privataus asmens ir jo gyvenimo aplinkybės gali būti viešinamos tik su to asmens sutikimu. Tačiau yra ir išimtys, kai privataus gyvenimo aspektai gali turėti ryšį su viešu asmeniu ir jo užimamomis pareigomis, ar asmeninėmis savybėmis.
Tai tokiu atveju ta išimtis gali būti taikoma ir privati informacija gali būti atskleista. Jeigu informacija pateisina visuomeninį interesą, tai privataus asmens gyvenimo aspektai susiję su viešo žmogaus gyvenimo detalėmis, gali būti paviešinti“, - sakė žurnalistų etikos inspektoriaus patarėja Jūratė Kučinskaitė.
Reikalauja solidžios pinigų sumos
Teisybę apie savo ir šeimos pajamas ilgai slėpusios G. Kildišienės mama reikalauja ne tik pašalinti informaciją apie tai, iš kur buvo finansuojamas prabangus buvusios Seimo narės visureigis, bet ir prašo iš žiniasklaidos priemonių solidžios pinigų sumos.
„Aš, Vladislava Mikalauskienė, dėl Jūsų neteisėtų veiksmų, savo patirtą neturtinę žalą įvertinau 5 000 eurų suma. Prašau, ne vėliau kaip per 14 dienų nuo šio prašymo gavimo dienos atlyginti dėl UAB „TV3“ neteisėtų veiksmų mano patirtą neturtinę žalą, pervedant 5 000 eurų į mano banko sąskaitą“, - atsiųstame rašte pinigų reikalauja V. Mikalauskienė.
Tačiau V. Mikalauskienė nė žodeliu neužsimena, kad norint išsiaiškinti, iš kur tuometinė Seimo narė Greta Kildišienė gavo pinigų prabangiam visureigiui, buvo būtina nustatyti pinigų šaltinį.
O automobilio kaina tikrai buvo didelė. Pagal sutartį, automobilio kaina siekė 39 000 eurų, pridedant 8190 eurų PVM mokestį. Galutinė kaina siekė 47 190 eurų.
Pirkėja įsipareigojo sumokėti 3 proc. metines palūkanas nuo faktiškai neapmokėtos sumos. Sutarties pasirašymo dieną pirkėja V. Mikalauskienė įsipareigojo sumokėti 5000 eurų avansą. Likusią sumos dalį ji įsipareigojo padengti kas mėnesį mokėdama po 1000 eurų įmokas. Įmonės „Agrikoncernas“ advokatas žiniasklaidai taip pat pateikė mokėjimų išrašus, pagal kuriuos galima matyti, kad be pradinio įnašo, V. Mikalauskienė kas mėnesį mokėdavo po 1 000 eurų. Tiesa, vieną mėnesį mokėjo net 7 000 eurų.
G. Kildišienė Seimo nario mandato atsisakė tik paaiškėjus dar vienai skandalingai detalei – ji prieš dvylika metų buvo įtarta apvogusi savo darbdavius. Su bendrininke ji iš seifo išnešė kiek daugiau nei tūkstantį litų. Tačiau G. Kildišienei byla buvo nutraukta, mat ji pinigus grąžino ir su darbdaviu susitaikė.