Jau surinktas reikiamas skaičius parašų, kad Seime būtų keliamas nepasitikėjimo Seimo Pirmininku Arūnu Valinsku klausimas. Tai Eltai patvirtino nepasitikėjimą inicijuojančios partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos Seime seniūnas Valentinas Mazuronis.
Pasak jo, ant pareiškimo jau yra 29 keturių partijų frakcijų narių parašai. Pasirašė 12 "tvarkiečių", 9 - socialdemokratai, 5 - "prisikėlėliai", 2 - "darbiečiai" ir 1 - valstietis liaudininkas.
Lietuvos socialdemokratų partijos ir partijos Tvarka ir teisingumas yra priėmusios sprendimus frakcijos lygiu remti nepasitikėjimą A. Valinsku.
"Tvarkiečių" frakcijos vadovas žada, kad pareiškimas su parašais bus įteiktas rugsėjo 8 dieną ir, anot jo, parašų bus gerokai daugiau negu reikia. Bus prašoma nepasitikėjimo klausimą kelti jau per pirmąjį rudens plenarinės sesijos posėdį.
Pats parlamento vadovas Arūnas Valinskas sako ne tik nebijąs stoti prieš Seimą, kai bus svarstomas jo atstatydinimo klausimas, bet net ir laukiąs to.
"Manau, kad tai tikrai turi būti, kad būtų sudėlioti visi taškai ant "i" ir įvertinta moralinė pusė, kuri yra taip dažnai minima. Tikrai to net nebijau, o kaip tik ir laukiu, visose šiose istorijose bus padėti taškai ir pasakyta, kas, kaip ir kodėl ką darė", - sakė A. Valinskas penktadienį po Seimo valdybos posėdžio.
A. Valinskas dar neįvardino, ar neketina pats trauktis iš parlamento vadovo pareigų. Tik dar kartą paprašė palaukti pirmadienio. "Viskam savas laikas", - sakė Seimo Pirmininkas.
Pasak A. Valinsko, penktadienį Seimo valdyba nesvarstė galimybės įtraukti nepasitikėjimo klausimą į pirmojo plenarinio posėdžio darbotvarkę, nes kol kas nėra paduotas pareiškimas su parašais.
Seimo Pirmininko pavaduotoja, "darbietė" Virginija Baltraitienė teigia, kad tokioje situacijoje, kurioje yra dabar A. Valinskas, ji neabejotinai atsistatydintų, bet, kaip elgsis Seimo Pirmininkas, neprognozuoja.
"Aš tokiu atveju tikrai pati atsistatydinčiau, nelaukčiau, o kiekvienas žmogus savaip priima sprendimus ir sunku pasakyti, kokį sprendimą priims Seimo Pirmininkas", - sakė V. Baltraitienė.
Ji teigė, jog Darbo partijos frakcija kol kas nėra priėmusi sprendimo, kaip elgsis balsuojant dėl nepasitikėjimo, bet teigia mananti, kad "darbiečiams" bus leista balsuoti laisvai.
"Prisiimti visą atsakomybę turi valdantieji, jų balsais buvo išrinktas Seimo Pirmininkas, jų balsais turėtų būti ir atstatydintas. Vien opozicijos balsų čia neužteks", - sakė V. Baltraitienė.
"Nepasitikėjimo pagrindas - pasirodžiusi informacija apie esamus Seimo Pirmininko pakankamai artimus ryšius su žmonėmis, susijusiais su kriminaliniu, nusikalstamu pasauliu, taip pat Seimo Pirmininko elgesys. Nesvarbu, ar jam patinka, ar nepatinka kažkokie Seimo nariai, jei juos pradeda vadinti parazitais. Aš manau, kad toks elgesys yra nesuderinamas su Seimo Pirmininko pareigomis", - sakė V.Mazuronis.
Seimo Pirmininkas aštrių žodžių nepagailėjo trijų parlamentarų iš "prisikėlėlių" frakcijos atžvilgiu. "Kai Premjeras su ponu Razma bandė sutaikyti dvi puses, aš pasakiau, kad "Ąžuolo" frakcija yra atvira visiems, kurie gali prisijungti ir tęsti darbus dėl idėjų, dėl kurių atėjome, tačiau trims žmonėms kelias yra uždaras, nes jie yra parazitai. Tai yra Sacharukas, Kernagis ir Varaška", - sakė A.Valinskas per rugpjūčio 19 dienos interviu "Žinių radijui".
Seimo Pirmininkui metami kaltinimai dėl ryšių su Kauno "Daktarų" grupuotei priskiriamu Rolandu Michalskiu, pravarde Micha. Valstybės saugumo departamentas ir Generalinė prokuratūra tvirtina neturintys informacijos apie A.Valinsko galimai rengiamas ar daromas neteisėtas veikas.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė pažymi, kad parlamento vadovo statusas įpareigoja A.Valinską prisiimti ne tik teisinę, kuri būtų neišvengiama, jei kaltė būtų įrodyta, bet ir politinę atsakomybę. Valstybės vadovė neneigia raginusi Seimo Pirmininką pasitraukti garbingai.
Pagal Seimo statutą, siūlymą atleisti Seimo Pirmininką gali pateikti ne mažiau kaip penktadalis parlamentarų, tai yra ne mažiau kaip 29 tautos išrinktieji, Seimo valdyba arba komitetas.