Spalio 14 – oji tai Seimo rinkimų bei referendumo dėl atominės elektrinės statybos diena. Jau vasaros gale prasidėjo įvairiausio pobūdžio agitacinės kalbos, krūvos skrajučių su vienu ar kitu partijos numeriu, vykstantys debatai ir partijų sukurti vaizdo klipai. Žmonės į tai reaguoja įvairiai: vieni aštriai pasisako už tai, jog balsavimas yra kiekvieno doro Lietuvos respublikos piliečio pareiga, kiti numoja ranka ir nesitiki, kad kažkas gali pasikeisti nuo vienintelio jų balso. Ką apie balsavimą galvoja studentai? Pasinaudoti savo teise balsuoti ar ignoruoti?
Dainius: Eisiu, nes dar niekada nesu balsavęs, be to įdomu pamatyti, kaip vyksta balsavimas, nes man visa tai nauja ir nematyta.
Sandra: Dar nežinau. Iš tikrųjų tie rinkimai man nelabai rūpi. Nei ten jaunimas yra supažindintas su visa sistema, nei ką. O, kad mus čia agituoja, tai man mažiausiai emocijų kelia. Tad jeigu ir eisiu, tai tik sugadinti savo balsavimo lapelį tam, kad nesuteiktų mano balso kitiems, kurie tikrai man nieko gero neduos. Jei daugiau domėčiausi, tai tikriausiai ir daugiau pasakyti galėčiau. Todėl dabar manau, kad ne mano kompetencija yra balsuoti nepažįstant nei vieno kandidato.
Kasparas: Eit eisiu, nors ne visais šimtu procentų. Neturiu favoritų ar tokių, kuriuos galėčiau rekomenduoti kitiems ir panašiai. Tiesiog žiūrėsiu, kurių partijų programos punktai labiausiai atitinka mano požiūrį, nors žinau, kad tokių sutapimų bus labai mažai. Tai yra, supratau, kad geriau įžvelgt bent vieną pliusą negu ignoruoti balsavimo progą dėl krūvos minusų. Šiaip, kaip ir sakiau, nesu politiškai apsisprendęs, tačiau dėl minimalaus efekto balsuoti eisiu.
Kristina: Balsuoti eisiu. Ir, manau, kad tai yra būtina ir privaloma. Kadangi tai mano pirmas balsavimas, tai veda į rinkimus ir sakykim, kad tai yra naujovės pabandymas (juk kaip nekaip balsuoti jau galiu). Be to, norisi nebūti neutraliai ir prisidėti prie valstybės politinio gyvenimo, pareikšti savo nuomonę, kad paskui nereikėtų sėdėti ir keikti valdžios prie kurios rinkimo nė pirštelio nepridėjau.
Mantas: Eisiu balsuoti, nes žinau savo įsitikinimus ir prioritetus. Tad kaip pilietis noriu juos išreikšti per man suteiktą balsavimo teisę ir parodyti, kad nesu abejingas. Na ir šiaip, būsimam politikui balsuoti yra privalu.
Monika: Norėčiau sakyti, kad eisiu balsuoti, nes manau, kad tai kiekvieno Lietuvos Respublikos piliečio pareiga, kadangi mes išsirenkame savo atstovus, kurie turės atstovauti mūsų interesus valdžioje, bet.. Dabar manau, kad dauguma yra nusivylę dabartiniais atstovais, kadangi ten susirinko tik sau naudos ieškantys asmenys. Nežinau kuo tikėti, kuo ne, nes labai trūksta informacijos. Pavyzdžiui, aš matau reklamos iškabas, kažką perskaitau internete, bet ten yra tik pagrindinės figūros, partijų veidai, o kaip kiti? Net neįsivaizduoju, kas ten yra. Nežinau, gal reikėtų rengti daugiau debatų, kurie pritrauktų žmones. Ten supažindintų su renkamais žmonėmis, ir kur visi turėtų vienodas sąlygas prisistatymui. Taigi, norėčiau eiti, bet nežinau už ką balsuoti, nes nepasitikiu kandidatais ir turiu per mažai informacijos.
Tomas: Neisiu, nes nenoriu.
Rūta: Eisiu balsuoti todėl, kad tai yra kiekvieno piliečio pareiga. Už ką dar balsuosiu neapsisprendžiau, bet turiu keletą variantų, O dėl atominės elektrinės taip pat dar nežinau, nes šis dalykas turi ir teigiamų, ir neigiamų aspektų, taigi neturiu tvirtos nuomonės.
Tomas: Net nežinau. Turbūt, kad eisiu, jei turėsiu laiko. Visgi svarbu, kas vadovaus seimui, nes nuo to priklauso Lietuvos ateitis.
Edita: Dar neapsisprendžiau eisiu ar ne, kadangi politika yra ta sritis, kuria domiuosi paskutinėje vietoje, todėl vis pritingiu nors kiek plačiau pasidomėt. Kadangi šiuo metu jaučiuosi turinti per mažai informacijos, arba tiksliau kalbant jos neturinti, todėl ir neturiu susidariusi nuomonės už ką ir kodėl balsuočiau. Nesu patriotė ir savo ateitį bei didžiąją gyvenimo dalį sieju su užsieniu. Bet kol gyvenu čia, kur gimiau, jaučiu pareigą (ech, ta sąžinė) pasireikšti, nes kiekvieno pasireiškimas ir yra mes, mūsų bendruomenė, kuri sprendžia, kam spręsti ir kaip tvarkyt mūsų valstybės reikalus, tai yra mūsų reikalus.
Deividas: Taip, aš eisiu balsuoti. Nes tai mano kaip piliečio pareiga ir tik nuo manęs ir kitų piliečių priklauso, kas valdys Lietuvą ir kokia jos ateitis. Jei neičiau balsuoti tai nesuprantu, kam tada gyvenčiau demokratiškoj valstybėj, kur kiekvieno piliečio nuomonė svarbi, tada galima būtų persikraustyti gyvent į negyvenamą salą.
Taigi, eiti ar neiti balsuoti yra kiekvieno žmogaus asmeninis požiūris, nuomonė ir įsitikinimas. Svarbiausia nepamiršti, jog tokią teisę, kaip išreikšti savo nuomonę, mes turime.
Eglė Užkuraitė