Seimas atostogų išėjo neatsakęs į visus tiek studentams, tiek švietimo ir mokslo ministerijai rūpimus klausimus, todėl studentams su ministru Algirdu Monkevičiumi tenka galvą sukti ir vasarą. Studentai reikalauja ne prastesnių sąlygų nei iki vasaros atostogų, o ministras ieško lėšų gerai besimokantiems studentams.
Tvarka turėtų užtildyti
„Vakar aptarėme, kokiomis sąlygomis studentai pasitiks naujus mokslo metus, ir siekėme sureguliuoti tvarką, kad studentai liktų patenkinti ir negalėtų sakyti, jog jų teisėti lūkesčiai pažeidžiami“, - sakė A.Monkevičius.
Švietimo ir mokslo ministro padėjėjos Gajos Bartusevičiūtės teigimu, pirmadienį dėl studijų įmokų bus pasirašytas susitarimas, kuriame bus išgryninti paprasti dalykai: kad įstoję pirmakursiai nemoka studijų įmokos iki pirmosios sesijos rezultatų.
Pagal anksčiau galiojusią tvarką, vos įstoję studentai turėdavo sumokėti studijų įmoką, o dabar jie mokės tik išlaikę pirmąją sesiją, jei jų rezultatai bus prastesni nei 8 balai.
„Pagal dabartinį įstatymą už mokslą nemokės ir gerai besimokantys studentai – tie, kurių pažymių vidurkis yra aukštesnis nei 8. Be to, ministerija ieško galimybių padengti studijų kainą 50 proc. Studentų, kaip buvo iki šiol. Vadinasi, už mokslą nereikės mokėti studentams, kurių vidurkis aukštesnis nei 8, ir dar daliai, kurie turi žemesnį vidurkį, nes yra universitetų, kur gerai besimokančių yra tik 28 ar 40 proc., tai atitinkamai 22 arba 10 proc. Studentų bus padengtas mokestis už mokslą“, - pasakojo G.Bartusevičiūtė.
Pinigų ras
ŠMM dar nėra tiksliai apskaičiavusi, kiek tam reikės papildomų lėšų, tačiau mano, kad suma sieks 1-1,5 mln. Litų.
„Tiek pinigų įmanoma surasti – galima naudoti Nacionalinės mokslinių tyrimų programos lėšas, kurių nebūtų spėta panaudoti šiais metais“, - teigė ministras.
A.Monkevičiaus teigimu, studentai dar laukia teisininkų ir ekonomistų išvadų. Jei studentai pritars šiai tvarkai, kitą savaitę studijų įmokų sąlygos bus derinamos su aukštosiomis mokyklomis.
Liko patenkinti
„Lietuvos studentų sąjunga (LSS) laikosi pozicijos, kad studentai, kurie studijuoja šiuo metu, turi teisę iš valstybės tikėtis ne prastesnių mokymosi sąlygų, negu buvo iki vasaros atostogų, kai Seimas, liaudiškai tariant, užvirė visą šitą košę. Dabar ministerijos aptariamas variantas mus tenkina, nes stengiamasi jau išdalytus pinigus paskirstyti taip, kad studentams būtų garantuotas nemokamas mokslas“, - komentavo LSS viceprezidentas komunikacijai Dainius Dikšaitis.