• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sprendžiant dabartinę situaciją dėl „Sodros“ biudžeto problemų, kurias sukūrė Seimas, priėmęs populistinį sprendimą dėl pašalpų vaikus auginančioms šeimoms, iniciatyvą turėtų parodyti prezidentas Valdas Adamkus. „Namuose dabar gaisras kyla didesnis nei už mūsų sienų“, - tvirtina Seimo narys, ekonomistas Kęstutis Glaveckas apeliuodamas į šalies vadovo polinkį daugiau dėmesio skirti užsienio politikai.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas vakar sakė, kad „Sodros“ išmokos buvo padidintos vos ne 1,5 mlrd. litų: 220 mln. litų – pensijų daliai dirbusiems pensininkams grąžinti, 560 mln. litų (2009 metais – 860 mln.litų) – iki dvejų metų pratęsus vaiko priežiūros atostogas. „Sodra“ iš nuosavų lėšų į privačius pensijų kaupimo fondus sumokėjo apie 1 mlrd. litų, nors pusė šios įmokos turėjo būti pervesta iš valstybės biudžeto. Bet jame pinigų pritrūko, Seimui padidinus atlyginimus valstybės tarnautojams.

REKLAMA

Vakar Lietuvos profesinės sąjungos piketavo prie Seimo ir Vyriausybės, reikšdamos nepasitenkinimą dėl planų didinti darbuotojų įmokos „Sodrai“ tarifą nuo 3 iki 4 procentų. Vyriausybės bandymą tokiu būdu lopyti „Sodros“ biudžeto skyles jie vadino problemų sprendimu dirbančiųjų sąskaita.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinis Vyriausybės argumentas, kodėl yra būtina kelti tarifą, - padidinus ir pratęsus pašalpų vaikus auginančioms šeimoms mokėjimą, „Sodrai“ nebeužtenka pinigų.

Populistinis sprendimas

Minėtą Seimo sprendimą dėl pašalpų vaikus auginančioms šeimoms ekonomistas, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys K. Glaveckas vadina nepamatuotai dideliu ir populistiniu. „Žmonėms buvo pažadėta, kaip ir daugelyje kitų įstatymų. Tokių pažadų dabar krūvos, ir naujai Vyriausybei jie bus minų laukas“, - kalbėjo Seimo narys ir pridūrė, kad ekonominė situacija ir taip bus sudėtingesnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parlamentaras, kalbėdamas portalui „Balsas.lt“, piktinosi, kad tuomet svarstant įstatymo pataisas Seimo salėje nebuvo finansų ministro. Anot K. Glavecko, tąkart dalyvavo tik vienas Vyriausybės atstovas – socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė, tačiau ji buvo suinteresuota, kad pataisos būtų priimtos. „Esant finansiniam klausimui, kuris kainuos šimtus milijonų papildomų išlaidų, Vyriausybė turi būti salėje ir perspėti, kuo tas gresia“, - tikino ekonomistas.

REKLAMA

Apie tai, kad „Sodra“ gali būti nepajėgi įvykdyti visus įsipareigojimus, K. Glavecko teigimu, buvo kalbama tik labai paviršutiniškai. Vėlgi, pirmiausia dėl to, kad nedalyvavo už tokius perspėjimus atsakingi žmonės – anot pašnekovo, „finansų ministras privalo ginti valstybės pajamų ir išlaidų planą ir balansavimą“.

REKLAMA

Veikti – neatidėliojant

Liberalsąjūdietis kol kas nesiėmė siūlyti kokių nors stebuklingų išeičių, kurios galėtų išgelbėti „Sodrą“ iš dabartinės situacijos. Pasak jo, dabar svarbiausia kuo greičiau surengti debatus ir ieškoti kompromiso, nes kai pradės dirbti nauja Vyriausybė, „ta „Sodros“ skylė bus išvis milijardas“. Tuomet, anot K. Glavecko, gali iškilti grėsmė pensijų išmokėjimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabartinį siūlymą didinti įmokų tarifą darbdaviams ir darbuotojams K. Glaveckas laiko neprotingu. Anot jo, didinti mokesčius esant ekonomikos sąstingiui yra neracionalu, be to, tai sukeltų infliaciją.

„Kai trūksta tiek pinigų, ir tokias skyles imtis lopyti paskolomis, kurios dabar yra pasakiškai brangios – 10–8 procentai... įsivaizduokit, kaip pabrangsta visų pensijų administravimas! Aš nežinau, kaip taip galima rizikuoti valstybės finansais“, - toliau kritikavo K. Glaveckas.

REKLAMA

Tačiau dar prieš sėdant ieškoti išeities iš situacijos, pirmiausia reikia išspręsti ir kitą problemą – per mažo Seimo informuotumo. „Mes (Seimas – aut.) nežinome tikrosios padėties. Mes dar net biudžeto projekto neturime. Apie ką mes čia galime šnekėti tuomet?“, - portalui kalbėjo K. Glaveckas. „Mes tik nuogirdas girdim – kaip gali ką nors šnekėti ir planuoti? Sunku surasti žodžių apibrėžti tokią situaciją, bet ji akivaizdžiai yra nenormali. Negali taip būti elgiamasi su ekonomika ir pinigais“.

REKLAMA

Prezidentas turėtų rūpintis gaisru namuose, o ne užsienyje

K. Glaveckas tvirtino, kad už dabartinę „Sodros“ situaciją atsakomybę turi prisiimti ne tik Vyriausybė ir Seimas, tačiau ir šalies vadovas Valdas Adamkus. Dabar, kol nėra naujos valdžios, o, anot K. Glavecko, senoji nepajėgi ką nors daryti („tik tūno pasislėpusi“), prezidentas turėtų inicijuoti sprendimo paiešką, kol dar ne vėlu.

„Aš nežinau apskritai, ko prezidentas savo rūmuose sėdi.  Reikia kviesti Seimo frakcijos narius, partijų lyderius, specialistus ir šnekėti, ką daryti“, - portalui „Balsas.lt“ kalbėjo K. Glaveckas. „Jis (prezidentas – aut.) užsiėmęs tarptautine politika, bet namuose dabar gaisras kyla didesnis nei už mūsų sienų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų