Miesto valdžioje sėdintys socialdemokratai, prieš porą savaičių pasirašę nepasitikėjimo pareiškimą Savivaldybės administracijos direktorei, nebūtinai tą nepasitikėjimą patvirtins.
Gruodžio 15 dienos miesto Tarybos posėdyje keturiolikai politikų iš keturių partijų – Liberalų sąjūdžio, Darbo partijos, Pilietiškos pozicijos (valstiečių liaudininkų) ir Socialdemokratų frakcijos – susitarus, išreikštas nepasitikėjimas Savivaldybės administracijos direktorei, partijos „Tvarka ir teisingumas“ narei Kristinai Vareikienei.
Tačiau tąkart nedrebančia ranka tokį pareiškimą pasirašę socdemai prieš Kalėdas ėmė ir prisijungė prie politinės daugumos, sudarytos iš konservatorių, nepartinių Tarybos narių ir K. Vareikienės kolegų tvarkiečių. Tad nebėra jokios garantijos, kad ryt numatytame paskutiniame šių metų Tarybos posėdyje jie išdrįs pakartoti nepasitikį Savivaldybės administracijos vadove.
Situacija pasikeitė kardinaliai
Socialdemokratų frakcijos Taryboje seniūnė Regina Eitmonė „Panevėžio balsui“ pripažino, kad prieš porą savaičių, kai buvo pareikštas nepasitikėjimas administracijos direktore K. Vareikiene, buvo visai kitokia situacija.
„Tuomet mes dar nebuvome sudarę koalicijos su konservatoriais ir kitų frakcijų atstovais, – aiškino politikė. – Situacija pasikeitė, todėl dabar aiškinsimės, ką daryti, tarsimės, kaip elgtis. Juolab kad dabar esame valdančiojoje daugumoje, tai galbūt galima išvengti to nepasitikėjimo?“
Priminus, kad ne visi Socialdemokratų frakcijos nariai pritaria prisijungimui prie valdančiosios daugumos, net pats miesto socdemų vadas, buvęs meras Povilas Vadopolas mano priešingai nei frakcija ir žada balsuoti už nepasitikėjimą K. Vareikiene, R. Eitmonė nesutriko: „Prisijungti prie valdančiosios daugumos – bendra frakcijos nuomonė. Partijos statutas įpareigoja politikus elgtis vieningai.“
Prisijungimo prie valdančiosios daugumos klausimu, anot seniūnės, buvo tartasi ir su partijos vadovais. „Ne kartą asmeniškai kalbėjausi su P. Vadopolu ir jis, patikėkite, žinojo, kad frakcijoje svarstėme galimybę prisijungti prie valdančiosios politinės daugumos, – tikina R. Eitmonė. – Kai tarėmės su partijos vadovais, nusprendėme, kad mūsų frakcijai naudinga dirbti kartu su politine dauguma – juk svarbūs sprendimai miestui priimami Tarybos daugumai pritarus. Be to, atėjome dirbti miestui ir žmonių labui, todėl esame atsakingi rinkėjams.“
Eksmeras vis dėlto nepritaria
Visai kitokią nuomonę išsakė užvakar kalbintas buvęs miesto meras bei buvęs Socialdemokratų partijos Panevėžio skyriaus pirmininkas P. Vadopolas. Politikas, sužinojęs, kad politinę daugumą konservatoriai sustiprino penkiais socialdemokratais ir tarp jų yra jis pats, rėžė: „Negaliu komentuoti, nes tame procese manęs nebuvo. Sergu ir jokiame koalicijos sudaryme nedalyvavau. Todėl man labai keista, kad esu už koalicijos sudarymą. Nepritariau tam ir negaliu komentuoti susiformavusios valdančiosios daugumos.“
P. Vadopolas paaiškino, kaip balsuos gruodžio 29 dienos Tarybos posėdyje, ar už nepasitikėjimą Savivaldybės administracijos direktore K. Vareikiene, ar atvirkščiai: „Nuomonės nepakeičiau. Jeigu mano parašas yra, vadinasi, kad nepasitikiu K. Vareikiene. Jeigu iki Tarybos posėdžio gruodžio 29 dieną pasveiksiu, balsuosiu, kad administracijos direktorė būtų atleista iš einamų pareigų.“
Nugalėjo pagunda pasidauginti postų?
Buvęs vicemeras liberalsąjūdininkas Gintaras Šileikis patvirtino nuomonės dėl K. Vareikienės darbo – tiksliau, prasto darbo, – nepakeitęs.
„Ji nesugeba tinkamai organizuoti ir koordinuoti Savivaldybės administracijos skyrių darbo, netinkamai kontroliuoja Savivaldybės biudžetinių įstaigų bei Savivaldybei pavaldžių bendrovių darbą, – vardijo politikas. – Taip pat nemoka kokybiškai organizuoti viešųjų pirkimų, pasirašyti sutarčių ir kontroliuoti jų vykdymo. Ji blogai sprendžia miesto ūkio, švietimo, kultūros, socialinės paramos problemas. Toks žmogus negali vadovauti Savivaldybės administracijai.“
Tačiau socialdemokratų politiniai viražai, anot G. Šileikio, kelia nuostabą: „Jie pasirašo pareiškimą, kad nepasitiki administracijos direktore, o paskui persigalvoja ir susivienija su Taryboje suformuota konservatorių politine dauguma. Manau, kad toks jų žingsnis pagrįstas prekybiniais santykiais ir suveikė pagunda gauti kelis postus. Čia kaip iš filmo „Dvylika kėdžių“: pirma kėdės, o paskui žiūrėsim...“
„Labai nustebau, kai sužinojau apie jų sprendimą jungtis prie politinės daugumos, ir labai blogai, kai politikai virsta prekybos objektais“, – apibendrino G. Šileikis socialdemokratų žingsnius.
Pilietiškos pozicijos (valstiečių liaudininkų) frakcijos seniūnė Gema Umbrasienė taip pat patvirtino, kad jų frakcijos narių parašai ant pareiškimo prieš Savivaldybės administracijos direktorę K. Vareikienę galioja.
„Negaliu paaiškinti, – kraipė galvą politikė, paprašyta išreikšti savo nuomonę dėl tokio socialdemokratų elgesio. – Politinė mistika. Ir kuo toliau, tos mistikos tirščiau. Nebegalioja jokios taisyklės ir prasideda negarbingi politiniai žaidimai: vieną dieną socdemai pasirašo pareiškimą, kad nepasitiki K. Vareikiene, o kitą sudaro sutartį su konservatoriais. Stebiuosi tokiais žaidimais ir matau daug nepaaiškinamų dalykų. Baiminuosi, kad nuo tokių posūkių ir tokių sprendimų neperdegtų kam nors saugikliai.“
Buvusiam bendradarbiui graudu
Socialdemokratų elgesiu stebisi ir vicemero poste išsilaikęs Darbo partijos narys Petras Narkevičius. Mat jis prieš valdžios perversmą dirbo vienoje politinėje daugumoje su socialdemokratais. „Atrodo žiauriai tragiškai, – pareiškė jis, – kai du buvę socialdemokratai (Algis Balsevičius ir Kristina Petukauskienė) pritarė konservatorių sudarytai politinei daugumai, tai jie buvo išmesti iš Socialdemokratų frakcijos ir partijos. Tai kaip dabar turėtų pasielgti socdemai? Gal jie patys save pašalins iš partijos? Keista ir kvaila, jei, aišku, nebūtų graudu.“
P. Narkevičius prisipažino, kad teko kalbėtis su R. Eitmone. „Klausiau jos, ar visi Socialdemokratų frakcijos nariai pritarė sutarčiai prisijungti prie suformuotos politinės daugumos ir kaip bus su interpeliacija K. Vareikienei. Ji man paaiškino, kad prisijungti prie politinės daugumos pritarė visa frakcija. Manau, kad taip juos elgtis skatina noras turėti postus valdžioje. Esu įsitikinęs, kad tos kėdės jiems labai svarbios. Todėl ir žaidžia tokius žaidimus.“
Raimonda MIKUČIONYTĖ