Antradienį vakare paprašytas pakomentuoti premjero sutuoktinės įsidarbinimą, jo patarėjas Tomas Beržinskas portalui tv3.lt persiuntė tokį atsakymą: „Atsiradus naujoms aplinkybėms, susijusioms su sutuoktinės darbovietės pasikeitimu, premjeras, kaip to reikalauja teisės aktai, nurodė šias naujas aplinkybes savo deklaracijoje. Daugiau komentarų nebus“.
O štai trečiadienį nuo pat ryto kaip iš gausybės rago pilasi R. Karbauskio paaiškinimai dėl premjero žmonos darbo. LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis LRT radijuje kėlė klausimą, ar premjero žmona neturi teisės dirbti. Taip pat R. Karbauskis teigia, kad ji dirba pagal specialybę ne vadovaujančiose pareigose.
„Koks skirtumas, kur įsidarbino? Premjero žmona neturi teisės dirbti? Jei įsidarbintų įmonės ar padalinio vadove, suprantu, kad galima kurti kažkokias versijas. Bet žmogus įsidarbino pagal specialybę... Šiandien nėra problemos susirasti darbą, ne krizės laikotarpyje gyvename“, – trečiadienį sakė R. Karbauskis.
„Mane informavo premjeras, kad žmona įsidarbino. Aš sakau – „koks skirtumas, čia juk ne vadovaujančios pareigos, tikriausiai nekils jokių abejonių“. Bet abejonės kilo“, – pridūrė jis.
R. Karbauskis juokiasi iš minties, kad tai gali būti korupciniai ryšiai ir aiškina, kad moteris dirba paprasta finansų analitike.
Lipa ant to paties grėblio
Politologė Rima Urbonaitė, komentuodama situaciją, kurioje atsidūrė premjeras Saulius Skvernelis ir jo sutuoktinė, sakė nesuprantanti, kaip vėl ir vėl premjeras „paslysta“ tokiose situacijose.
„Ne R. Karbauskis turėtų komentuoti ponios Skvernelės įsidarbinimą, tai turėtų daryti premjeras. Taip pat reikėtų susimąstyti, nes ne pirmą kartą lipama ant to paties grėblio, kai padaromas sprendimas, kuris, akivaizdu sulauks klausimų ir rezonanso, bet ir vėl nėra pasiruošiama tokiam įvykiui. Dar kyla klausimas, kodėl „lendama“ į tokius įvykius? Galima prisiminti ir kelią ir įsidarbinimą ir kitus dalykus“, – sakė politologė R. Urbonaitė, nusistebėjusi, kad premjero ir jo komandos komunikacija šioje situacijoje yra niekinė.
Nėra pasiruošta, nėra jokių komentarų. Pasak politologės, padarius pakeitimus premjero deklaravimo sistemoje, S. Skvernelio komanda nebuvo pasiruošusi duoti komentaro, o jis galėjo būti paprastas: įsidarbino, pareigos tokios ir tokios, funkcijos tokios ir tokios. Tam, kad galėtume matyti, jog darbas atitinka kompetencijas, žinias.
„Tam, kad galėtume įsitikinti, jog procesas yra skaidrus. Nesuprantama, kaip tie žingsniai daromi, kas galvojama darant, kodėl vėl lipant ant to paties grėblio – nesiruošiama. O štai, kai prasideda šurmulys, verkiama ir klausinėjama, kodėl gauname per kaktą“, – stebėjosi R. Urbonaitė.
Anot jos, vyksta keisti manevrai. Kriminalo tame, kad premjero žmona įsidarbino ten, kur įsidarbino lyg ir nėra, bet, kodėl reikėjo daryti taip, žinant, kad bus krūva interpretacijų – neaišku.
„Patys muša, patys rėkia. Sunku rasti logiką, nepaisant to, kad jokio kriminalo nėra. Taip pat, kaip ir su Roko Masiulio atveju, norisi matyti skaidrius procesus. Tai R. Masiulio procesų skaidrumo, pasirodo reikia, o štai jau su premjero žmona – ne“, – kalbėjo politologė.
Ji sakė, kad tai, kodėl R. Karbauskis komentuoja S. Skvernelio klausimus, nėra aišku ir logiška.
Karbauskis gelbėja Skvernelį ir jų tandemą
Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Algis Krupavičius tikina, kad suprasti, kas nutiko stinga informacijos.
„Yra daug išankstinių nuomonių, spekuliacijų, situacija nėra aiški. Visgi pagrindą spekuliacijoms sukuria patys politikai, šiuo atveju premjeras. Taigi, turėtų būti pateikta šiokia tokia informacija. Gandai turėtų būti paneigti arba patvirtinti operatyviai. Visi komentarai, vertinimai gerokai per ankstyvi, bet problema ta, kad trūksta aiškumo“, – sakė profesorius.
Pasak A. Krupavičiaus, politikų komentarai apie tai irgi gerokai šaudo pro šalį. Pagrindas spekuliacijoms, anot politologo yra, nes darbo vieta „Orlen“, o tai kompanija, kuri buvo „aktyvi politikos veikėja“ pastaraisiais metais ir turėjo daug interesų bei sąveikų su Vyriausybe.
„Gali kilti pačių įvairiausių klausimų. Politikai turėtų aiškiai suvokti, kad klausimų kils ir užsiimti informacine prevencija. <..> Atsakymai tikrai sumažintų spekuliacijų srautą“, – sakė A. Krupavičius, patikinęs, kad taip, jog situaciją kol kas komentuoja tik R. Karbauskis, reiškia, kad jis nori išlaikyti tandemą, kuris yra susiformavęs, dar 2016 metais.
„Keista, kad pats premjeras tyli. <..> Žinoma, jei S. Skvernelis patektų į naują skandalą, tai dividendų valstiečių partija prieš rinkimus neatneštų, todėl R. Karbauskis šioje situacijoje, matyt, bando rasti kiek nors pagrįstas išeitis, paaiškinimus“, – svarstė profesorius.
Portalas tv3. lt primena, kad prieš kurį laiką S. Skvernelė įsidarbino bendrovėje „Orlen Baltics Retail“. Anksčiau ji yra dirbusi „Swedbank“. „Orlen Baltics Retail“ yra antrinė „Orlen Lietuva“ bendrovė.
S. Skevrneliui einant ministro pirmininko pareigas buvo išspręsti jos ilgus metus trukę ginčai su „Lietuvos geležinkeliais“ dėl krovinių pervežimo tarifų. Manoma, kad tai leido „Orlen Lietuva“ sutaupyti milijonus eurų.
Šiuo metu „Orlen Baltics Retail“ turi 307 darbuotojus, vidutinis jų darbo užmokestis neatskaičius mokesčių yra 1413 eurų. Iki 2019 m. spalio „Orlen Baltics Retail“, valdanti degalinių tinklą visoje Lietuvoje, vadinosi „Ventus nafta“.