Kaip nurodoma pranešime, Vilniaus apygardos administracinis teismas atsisakė priimti pareiškėjų skundą, konstatavęs, jog skundo padavimo momentu „tarp pareiškėjų ir atsakovo dar nebuvo kilusio ginčo viešojo administravimo srityje“, nes, anot šio teismo, nebuvo pateikta objektyvių duomenų apie skundžiamą aktą, kuris darytų įtaką pareiškėjų teisėms ir interesams.
Pasak LVAT, pirmosios instancijos teismas turėjo pareigą išaiškinti pareiškėjams Administracinių bylų teisenos įstatyme įtvirtintą reikalavimą pateikti teismui ginčijamą aktą, pasiūlyti pareiškėjams kreiptis į atsakovą dėl šio akto pateikimo, o pareiškėjams neturint galimybės pateikti skundžiamą aktą, padėti jiems įgyvendinti jų teises ir išreikalauti jį iš atsakovo.
Teisėjų kolegijos vertinimu, to nepadarius, pirmosios instancijos teismas nepagrįstai atsisakė priimti pareiškėjų skundą.
„LVAT teisėjų kolegija, įvertinusi minėtas aplinkybes, nutarė panaikinti Vilniaus apygardos administracinio teismo nutartį ir pareiškėjų skundo priėmimo klausimą grąžinti pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo“, – rašoma pranešime.
Birželį vadinamoji desovietizacijos komisija Ukmergės rajone esantį paminklą J. Krikštaponiui pripažino kaip propaguojantį totalitarinius, autoritarinius režimus ir paragino nukelti. Sprendimą dėl paminklo likimo turėjo priimti LGGRTC vadovas, tačiau jis nusprendė pirmiausia kreiptis į generalinę prokuratūrą, siekiant panaikinti partizano kario savanorio statusą.
Dėl šio sprendimo centras sulaukė kritikos, tad galiausiai rugpjūčio viduryje nurodė Ukmergės savivaldybei palikti memorialinį akmenį, tačiau nuo jo pašalinti partizano bareljefą ir įrašus, užkabinti atminimo lentą parašant, kad memorialas skirtas visiems žuvusiems Vyties apygardos partizanams.
Savivaldybė tą turi padaryti iki lapkričio vidurio, tačiau rajono meras Darius Varnas BNS tvirtino, kad šį klausimą nagrinėjanti savivaldybės komisija dar nori sulaukti teismo verdikto.
Dėl minėto LGGRTC sprendimo spalį į Vilniaus apygardos administracinį teismą kreipėsi Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrija, Lietuvos laisvės kovos sąjūdis bei Jonas Mindaugas Janulis. Tačiau šio skundo teismas nepriėmė.