• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo pirmininkas Tautos prisikėlimo partijos (TPP) pretendentas į prezidento postą Arūnas Valinskas įregistravo Konstitucijos pataisą dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo. Jis siūlo, kad Seime būtų būtų ne 141, o 121 parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA

Projekto aiškinamajame rašte dėstoma, kad projekto rengimą paskatino siekis Seimo darbą padaryti efektyvesnį, taip pat visuomenėje vis dažniau išsakomi motyvai sumažinti Lietuvos Respublikos Seimo narių skaičių ir taip sutaupyti dalį valstybės biudžeto lėšų.

REKLAMA

Kaip pavyzdys pateikiami valstybių, kurios gyventojų skaičiumi yra artimos Lietuvai, parlamentarų skaičiai: Latvijoje, kurios gyventojų skaičius 2,245 mln., yra 100 parlamentarų (1 parlamentaras atstovauja 22 tūkst. gyventojų),  Slovakijoje, kurios gyventojų skaičius 5,455 mln., - 150 (1 parlamentaras atstovauja 36 tūkst. gyventojų), Danijoje, kurios gyventojų skaičius 5,485 mln., - 179 (1 parlamentaras atstovauja 31 tūkst. gyventojų), Kroatijoje, kurios gyventojų skaičius 4,491 mln., - 153 (1 parlamentaras atstovauja 29 tūkst. gyventojų), Moldovoje, kurios gyventojų skaičius 4,324 mln., - 101 (1 parlamentaras atstovauja 42 tūkst. gyventojų), Albanijoje, kurios gyventojų skaičius 3,619 mln., - 140 (1 parlamentaras atstovauja 26 tūkst. gyventojų), ir t.t. Pažymėtina, jog Seimo (parlamento) narių skaičiaus nustatymas yra išimtinai nacionalinės teisės dalykas, todėl šiuo projektu siūloma sumažinti Seimo narių skaičių iki 121 (t. y. 1 parlamentaras Lietuvoje atstovautų 27 tūkst. gyventojų).

REKLAMA
REKLAMA

Vieno Seimo nario išlaikymas pagal faktines 2008 metų išlaidas kainavo 65 857 litus per mėnesį arba 790 284 litų per metus. Projekto iniciatoriai teigia, kad Konstitucijos 55 straipsnio 1 dalies pakeitimas preliminariais skaičiavimais leis sutaupyti daugiau nei 63 milijonus (65857x12x4x20=63222720) litų per ketverių metų Seimo kadenciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie ketinimus inicijuoti tokią Konstitucijos pataisą Seimo pirmininkas prabilo metų pradžioje. Tąkart portalui „Balsas.lt“ jis teigė, kad taip neva didėtų konkurencija ir į parlamentą patektų labiau kvalifikuoti žmonės. „Aštresnė konkurencija į mažesnį skaičių didina kvalifikaciją“, - aiškino A. Valinskas.

REKLAMA

Tačiau koalicijos partneriai tuomet skeptiškai vertino A. Valinsko siūlymą. Liberalsąjūdietis Petras Auštrevičius sakė, kad parlamentarų skaičius nėra pagrindinė problema Seime – žymiai svarbiau debatų ir priimamų sprendimų kokybė, o ne tai, kiek Seimo narių tuos sprendimus priima. „Rūpinčiausi daugiau, kad, pavyzdžiui, užsienio lietuviams būtų adekvačiau atstovaujama, o ne klysčiau į aritmetinę politiką“, - Seimo pirmininkui pasiūlė P. Auštrevičius.

Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų – frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma sakė visiškai neatmetantis pačios idėjos mažinti parlamentarų skaičių. „Bet man nepatinka, kad šita idėja šitaip eksploatuojama, tiesiog pigiai bandant įgyti rinkėjų balsų. Tada man ir pati idėja darosi ne tokia patraukli“, - kalbėjo konservatorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų