TS-LKD prezidiumas trečiadienį konstatavo koalicijos sutarties ir pasitikėjimo pažeidimą, kadangi Laisvės partijos nariai balsavo už PVM lengvatą maitinimo paslaugoms metams.
„Tai nėra smagi situacija, kadangi man atrodė, kad mes susitarėme dėl kompromiso, bet nesusitarėme iki galo. Atsitiko kaip atsitiko, bet aš tą jau sakiau antradienį, kad toliau diskutuosime dėl tolesnio darbo koalicijos formatuose. Nieko čia dramatiško pasakyti negaliu“, – Seime susirinkusiems žurnalistams ketvirtadienį komentavo I. Šimonytė.
Premjerė nesureikšmino pasigirstančių pasiūlymų kurti koalicijos tarybą.
„Tai yra lygiai tas pats, kokiu dalyku tai užvadinsi. Susitinka tie patys žmonės, frakcijų vadovai, partijų vadovai, aš kartas nuo karto, nelygu, kokia situacija. Man atrodo, tai pavadinti kažkokia taryba, valdyba ar visuotiniu susirinkimu nėra esminis dalykas. Tikrai koalicija šį rudenį bendradarbiavimo principų, nors ir anksčiau, bet šį rudenį tai jau tikrai laikėmės. <...> Kas atsitiko, tas atsitinka kartais“, – tvirtino I. Šimonytė.
Paklausta apie atsakomuosius konservatorių žingsnius prieš Laisvės partiją, I. Šimonytė tvirtino, kad kerštaujama nebus.
„Čia nėra dantis už dantį principas. Jei tu pradedi taikyti dantis už dantį principą koalicijoje, tai kokia yra koalicija. Dantis už dantį – čia ne politika“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Pasak jos, jei dėl vieno balsavimo būtų daromos „dangaus griuvimo išvados“, jokiai koalicijai nebūtų įmanoma egzistuoti. Visgi ji pripažino, kad situacija yra nesmagi, kadangi ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė Vyriausybėje pastabų dėl PVM lengvatos neturėjo.
„Jeigu tas kompromisas netiko, būtų buvę geriau, jei apie tai būtume pasikalbėję Vyriausybėje. Dabar tai yra vakarykščiai barščiai“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Konservatoriai sako, kad koalicijos sutartis pažeista
„Partijos prezidiumo vertinimu, Vyriausybė dėjo visas pastangas, kad būtų rastas tinkamas ir koalicijai priimtinas biudžeto kompromisas, buvo ne vienas derybų raundas.
Vyriausybėje buvo bendru sutarimu pritarta tam projektui. Mes vertiname, kad tai yra koalicijos nuomonę atspindintis balsavimas, su kuriuo sutiko visi. Vėliau salėje mes matėme kitą palaikymą dėl specifinių dalykų, kurie Vyriausybės ir partijos manymu, yra svarbūs. Mes manome, kad yra fiksuotas koalicinės sutarties 1.2 punkto pažeidimas, kuriuo koalicijos partneriai įsipareigoja remti Vyriausybės politiką.
Mes manome, kad biudžetinis įstatymas ir jo svarbios nuostatos yra vienas iš svarbiausių Vyriausybės politikos ašių. Mes tai traktuojame kaip pasitikėjimo tarp koalicijos partnerių pažeidimą“, – po prezidiumo posėdžio trečiadienį komentavo konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.
Politikas pabrėžė, kad dėl to jokių papildomų sankcijų ir veiksmų imtasi nebus, tik konstatuojamas pasitikėjimo pažeidimas. Iš esmės tai atitinka Europos Sąjungos susirūpinimą dėl bet kokių tarptautinės teisės pažeidimų.
„Taip pat buvo nuspręsta kreiptis į frakciją, kad frakcija deleguotų naują Biudžeto ir finansų komiteto pirmininką, o visi kiti sprendimai bus priimti priežiūros komitete“, – pridūrė G. Landsbergis.