• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę šalį sukrėtė jaunos Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojos mirtis. Paaiškėjo, kad moteris nusižudė. Tai, pasak artimųjų, padaryti paskatino darbe patirtas psichologinis spaudimas. Respublikinė Šiaulių ligoninė sako gavusi penkis tarnybinius pranešimus dėl įstaigoje egzistuojančios įtampos, tačiau ligoninės vadovai dėl susiklosčiusios situacijos trauktis iš pareigų neplanuoja.

Praėjusią savaitę šalį sukrėtė jaunos Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojos mirtis. Paaiškėjo, kad moteris nusižudė. Tai, pasak artimųjų, padaryti paskatino darbe patirtas psichologinis spaudimas. Respublikinė Šiaulių ligoninė sako gavusi penkis tarnybinius pranešimus dėl įstaigoje egzistuojančios įtampos, tačiau ligoninės vadovai dėl susiklosčiusios situacijos trauktis iš pareigų neplanuoja.

REKLAMA

Situaciją po įvykio komentuoja ligoninės direktorius Remigijus Mažeika ir  įstaigos Teisės skyriaus vedėja Indrė Masiulienė.

Gavo penkis pranešimus

Ligoninės vadovas R. Mažeika sako, kad ligoninė dėl įstaigoje esančios įtampos gavo penkis tarnybinius pranešimus. Nusižudžiusi gydytoja buvo parašiusi vieną iš jų. Pasak I. Masiulienės, minėta gydytoja prašė dirbti didesniu krūviu.

„Ligoninė pateikė išsamią informaciją SAM pagal paklausimą. Buvo gauti 5 pranešimai ir prašymai dėl įtampų anesteziologijos intensyvios terapijos centre. Kaip vadovas, siekiau objektyviai išsiaiškinti problemas, buvo sudaromos darbo grupės ar komisijos, išklausomos visos šalys ir priimamos išvados.

REKLAMA
REKLAMA

Vienodai elgiamasi visais atvejais, kada gaunami tarntybiniai pranešimai. Visi sprendimai priimami vadovaujantis visais reglamentuojančiais teisės aktais“, – spaudos konferencijoje komentuoja įstaigos direktorius.

REKLAMA

Ligoninė šiuo metu yra gavusi prašymus pateikti informaciją policijai ir valstybinei darbo inspekcijai, informaciją ruošia.

Pabrėžiama, kad ligoninėje dirba per du tūkstančius žmonių, todėl esą apie kai kuriuos atvejus vadovybė sužino, o kitų neišgirsta.

Pasak ligoninės atstovų, medikė buvo atleista, „nes buvo nustatyta, kad savo veiksmais pažeidė eilę reikalavimų ir padarė šiurkštų darbo pareigų pažeidimą.“ Ką tiksliai padarė gydytoja, ligoninė nedetalizuoja.

REKLAMA
REKLAMA

R. Mažeika sako, kad iš pareigų dėl susiklosčiusios situacijos pats trauktis neplanuoja.

„Aš esu, žinoma, samdomas vadovas. Tol kol dirbu, aš dirbsiu taip, kad kiekvieną dieną atlikčiau pareigas taip, kaip suprantu geriausiai“, – žurnalistams komentuoja R. Mažeika.

„Kol dirbu ir turiu pasitikėjimą, tikrai dirbsiu toliau“, – priduria ligoninės vadovas.

Kaip sako R. Mažeika, neplanuojama atleisti ir jokių skyrių vadovų, mat tam esą nėra jokio pagrindo. Administracija žada aktyviai dalyvauti aiškinantis įvykį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prašo neskubėti dėl išvadų

Įstaigos vadovas pastebi, kad šiuo metu be liūdesio dėl gydytojos mirties yra bandoma pasinaudoti situacija ir išliesti susikaupusias nuoskaudas. Tai esą rodo ir vandalizmo atvejis, kai ant ligoninės sienos atsirado užrašas „katorga“.

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius sako, kad ligoninėje nuo 2019 m. buvo atlikta daug pokyčių. Pertvarkos metu buvo paskirta 20 naujų skyrių vadovų, jais tapo jauni, bet patyrę medikai, ėmęsi lyderystės keisti ligoninę.

REKLAMA

Ligoninės direktorius sako, kad ligoninei keistis buvo privaloma – įstaiga buvo atsidūrusi sunkioje finansinėje padėtyje, technologiškai neatsinaujinusi ir darbuotojams mokėjo mažiausius atlyginimus.

Kartu ligoninės direktorius prašo neskubėti dėl išvadų ir palaukti, kol tyrimas baigsis.

„Prašau visų, kuriems svarbi ligoninės dabartis, palaukime išvadų, šiai dienai sunku atskirti teisiuosius ir neteisiuosius. Išmokę pamokas turėsime siekti, kad organizacijos kultūra keistųsi ir čia dirbantys galėtų drąsiai išsakyti problemas“, – komentuoja R. Mažeika.

REKLAMA

Tai, kad galimai darbuotojams yra atviru tekstu grasinama ir liepiama niekur nesikreipti pagalbos, ligoninės vadovas vadina netiesa. Esą ligoninė šiuo metu viešai kreipiasi į medikų bendruomenę.

Dėl to, kad kolegės gedintiems medikams nebuvo leista pagerbti mirusiosios atminimo, R. Mažeika sako kalbėjęsis su SAM deleguota krizių valdymo komanda. Sprendimas esą buvo priimtas vadovaujantis PSO, savižudybes tyrinėjančių psichologų rekomendacijomis. Šiuo metu, kaip sako įstaigos vadovas, ligoninės darbuotojams yra teikiama psichologinė pagalba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įstaigos direktorius taip pat kreipėsi ir į ligoninės pacientus.

„Mieli pacientai, ši įstaiga yra didžiulė, kur dirba du tūkst. darbuotojų. Užtikrinu jus, kad ir šiuo momentu ligoninėje būsite saugūs ir gausite kokybiškas paslaugas. Noriu pasakyti, kad ligoninės vadovybė darė, daro ir darys viską, kad ligoninė taptų patrauklia, modernia gydymo įstaiga, kurioje pagalbos sulauktų kiekvienas į ją besikreipiantis. Šis skaudus atvejis labai sužeidė visus, bet ateitį privalome išsaugoti“, – kalbėjo įstaigos direktorius.

REKLAMA

SAM: pagrindo atleisti direktorių nėra

Netrukus po Respublikinės Šiaulių ligoninės spaudos konferencijos buvo surengta SAM spaudos konferencija. SAM viceministras Aurimas Pečkauskas ir ministro patarėja Simona Bieliūnė nuotolinėje spaudos konferencijoje pristatė, kokių veiksmų bus imtasi, sprendžiant susidariusią krizinę situaciją Šiauliuose.

REKLAMA

Pasak viceministro, SAM pagrindo pašalinti ligoninės vadovą, nes dar nėra realių įrodymų tam.

„Savo ruožtu rinkome informaciją apie kreipimus. 2019 m. buvo fiksuoti pranešimai, kuriuos nagrinėjo Valstybinė darbo inspekcija. 2020 m. gruodžio mėnesį taip pat buvo gruodžio mėnesį. Įkūrėme grupę tam nagrinėti. Mūsų tikslas – išnagrinėti, vertinti ir imtis priemonių dėl ne jau ilgą laiką vykstančios krizinės situacijos ligoninėje“, – sako A. Pečkauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak ministro patarėjos, sudarydami nagrinėjimo grupę SAM sudėliojo žingsnius taip, kad situacija būtų išsiaiškinta objektyviai.

Gydytoja nusižudė

Portalas tv3.lt primena, kad praėjusią savaitę šalį sukrėtė žinia, jog nusižudė jauna Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbusi gydytoja. Moteriai buvo 36-eri.

Medikės brolis sako, kad moteris apie psichologinį smurtą darbe (mobingą) su šeima yra kalbėjusi, tačiau, anot brolio, nė vienas artimasis neįtarė, kad moteris palūš ir ryšis tokiam žingsniui.

REKLAMA

„Ji tai padarė spontaniškai, nes ji buvo grįžusi iš kelionės, parą budėjo. Ketvirtadienį ryte jai baigėsi budėjimas ir jai įteikė atleidimą iš Šiaulių ligoninės. Ją, matyt, tas sukrėtė. Ji mums nieko nepranešė, kad buvo atleista, mes nieko nežinojome ir ją tiesiog radome paskui. Būtume žinoję, būtume kažką padarę“, – pasakoja medikės brolis Artūras.

Artimieji pasakoja, kad jauna medikė iš gyvenimo pasitraukė netrukus po to, kai buvo atleista iš darbo Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.

REKLAMA

Nusižudžiusios medikės brolis tvirtina, kad šeima žada pradėti konsultacijas su advokatais, rinkti mobingo ligoninėje įrodymus ir dėl artimosios mirties galiausiai kreiptis į prokuratūrą.

„Mes norime, ką mūsų sesuo pradėjo, užbaigti. Kad baigtųsi Šiaulių ligoninėje betvarkė. Mes, šeimos nariai, tokie patys. Aš irgi esu kovotojas. Aš to nepaliksiu taip“, – kalbėjo Artūras.

REKLAMA
REKLAMA

Nusižudžiusi gydytoja buvo nėščia

Savaitgalį paaiškėjo, kad iš gyvenimo pasitraukusi medikė buvo nėščia. Apie tai žiniasklaidai patvirtino mirusiosios brolis. Apie tai parašyta medikės mirties liudijime.

„Taip, ji laukėsi. Ji pati tikriausiai to nežinojo, nes tas nėštumas nedidelis. Mirties liudijime buvo parašyta, kad ji buvo nėščia“, – pasakojo velionės brolis Artūras.

Praėjusį savaitgalį ant išorinės ligoninės pastato sienos atsirado užrašas „katorga“.

Pasigenda užuojautos

Medikės brolis tvirtina, kad iš ligoninės administracijos gedinti šeima nesulaukė užuojautos po artimosios mirties. Artimieji įtaria, kad ligoninės vadovybė neatsitiktinai dabar atsitvėrusi tylos siena.

Dar kiek anksčiau tv3.lt rašė, kad kolegės gedintiems ligoninės darbuotojams esą buvo uždrausta uždegti žvakutes, pakabinti velionės nuotraukas.

Ligoninės darbuotojai tv3.lt pasakojo, kad anksčiau mirus kolegoms, juos pagerbti buvo įprasta.

„Visuomet gedint kolegų, uždegdavo žvakutę, padėdavo nuotrauką, o dabar nieko nėra. Negalime nei kalbėti, nei ką nors komentuoti“, – stebėjosi mirusiosios kolegė (vardas ir pavardė redakcijai žinoma – aut. past.)

Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių atstovė Sonata Tenytė tv3.lt teigė, kad draudžiama išreikšti pagarbą mirusiam žmogui ar gedėti jo nebuvo.

REKLAMA

„Ligoninėje nėra nuotraukos, nekrologo, žvakelės ir pan. Iš tikrųjų, apie tai ligoninėje diskutavome ir šiuo atveju nusprendėme remtis psichologų pateiktomis rekomendacijomis. Tais atvejais, kada žmogus kolektyve nusižudo, kad labiau neatštrinti emocinės ir taip įtemptos būklės, kad neskatinti ir kitų žmonių rinktis sunkią akimirką tokį kelią – tai priėmėme sprendimą, kad tos fizinės išraiškos nedarysime.

Tai tikrai nereikėtų traktuoti kaip kažkokio draudimo arba nelaimės neigimo. Tikrai ligoninė pareiškė užuojautą ir mirusiosios artimiesiems, ir kolegoms, ypač tame skyriuje, kur dirbo gydytoja. Esame sudarę galimybes išreikšti pagarbą artimiesiems ir mirusiajai sudalyvaujant ir laidotuvių ceremonijoje ar šiandien šermenyse ir pan.“ – teigė S. Teinytė.

Ragina nušalinti ligoninės vadovus

Po Lietuvą sukrėtusios jaunos gydytojos savižudybės Lietuvos medikų sąjūdis (LMS) ragina nuo pareigų nušalinti Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovą Remigijų Mažeiką tol, kol vyksta įvykio tyrimas.

Sekmadienį išplatintame dar viename organizacijos kreipimesi į Sveikatos apsaugos ministeriją ir Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją taip pat įvardijami kiti asmenys, kurių nušalinimo prašoma.

REKLAMA

„Lietuvos medikų sąjūdis (toliau – LMS), reaguodamas į Respublikinės Šiaulių ligoninės (toliau – RŠL) darbuotojų siunčiamus pagalbos prašymus, reiškia nerimą dėl tebesitęsiančio medikų psichologinio nesaugumo RŠL.

Prašome, kol vyksta įvykio tyrimas, nušalinti nuo einamų pareigų RŠL direktorių, Širdies ir kraujagyslių centro, Anesteziologijos ir intensyvios terapijos centro vadovus, bei kitus minimus įvykio kontekste vadovaujančius asmenis, siekiant apriboti psichologinio spaudimo ir įtakos galimybes, bei užtikrinti palankesnę darbo aplinką darbuotojams.

LMS prašo surasti nešališką išorinį ekspertą (ekspertus), kuris (kurie) stebėtų esamą situaciją ligoninėje bei ją koordinuotų. Taip pat prašome į SAM sudarytą pokyčių inicijavimo grupę įtraukti LMS deleguotą RŠL gydytoją Liną Skučienę bei LR seimo narę Jurgitą Sejonienę“, – rašoma LMS pranešime.

Dar kiek anksčiau nušaliunti ligoninės vadovybę prašė ir Seimo Laisvės frakcija. Frakcijos seniūnės Ievos Pakarklytės teigimu, ligoninės vadovybė, vykstant tyrimui dėl įvykio, turi pasitraukti arba būti nušalinta nuo užimamų pareigų.

„Ši tragedija dar kartą atvėrė sveikatos apsaugos sistemos pūlinį. Psichologinis smurtas sveikatos priežiūros institucijose yra didelė problema, kuri plačiai aptarinėjama jau daugybę metų, tačiau lieka neišspręsta. Tai, kaip į šį konkretų atvejį reaguoja Šiaulių ligoninės administracija, patvirtina problemos mastą. Komentuodama šį atvejį, ligoninės administracija visų pirma bando nusikratyti kaltinimų. Užimamoje pozicijoje trūksta ne tik empatijos, bet ir profesionalumo, gebėjimo tinkamai įvertinti situacijos rimtumą“, – teigė I. Pakarklytė.

REKLAMA

SAM tirs darbo sąlygas ligoninėje

Penktadienį įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl pokyčių inicijavimo grupės sudarymo ir veiklos. Iki rugpjūčio 1 d. ši grupė atliks vertinimą bei parengs siūlymus, kokiose srityse ir kokie veiksmai turi būti atlikti, siekiant užtikrinti saugią darbo aplinką bei darbuotojų psichologinę gerovę.

Pranešta, kad SAM kartu su Valstybine darbo inspekcija ir psichologais analizuos darbo sąlygas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Tokios veiklos tikslas – išnagrinėti, suprasti ir vertinti vykstančius procesus, identifikuoti sistemines problemas, pokyčių reikalaujančias sritis bei imtis priemonių, kad, kaip paaiškėjo, ilgai besitęsianti situacija baigtųsi sprendimais.

„Ministerija pasitelkusi ekspertus ir šios gydymo įstaigos bendruomenę pasiryžusi kartu spręsti situaciją, išklausyti ir įvertinus visą informaciją, sudėlioti aiškius tikslus ir žingsnius, kad būtų einama pozityvių pokyčių link“, – pažymi SAM viceministras Aurimas Pečkauskas, kuris vadovaus pokyčių inicijavimo grupei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų