„Šiaulių įvaizdis yra primestas televizijos“, – sako šiaulietis muzikos grandas Virgis Stakėnas. Dainininkas įsitikinęs, kad reikia ne paneigti Šiauliams prilipdytą Saulėno įvaizdį, o sukurti kitą, nes miestas nestokoja šviesių žmonių, tik jiems reikia suteikti sparnus. Televizijos laidos „Lietuvos supermiestas“ rengėjai V. Stakėną įkalbinėjo tapti Šiaulių komandos kapitonu.
Saulėnai ir Zitos
V. Stakėnas neabejoja: Saulėnas nėra Šiaulių simbolis, šis „herojus“ primestas televizininkų. Bet Šiaulių arenoje prieš keletą metų švęstas “Saulėno gimtadienis“, kuriame dalyvavo televizijos „išpumpuoti“ žmonės, sulaukė anšlago.
„Nenoriu kalbėti ironiškai, bet, kaip sakė vienas bičiulis, Šiaulių kaimas tąkart atėjo pasijuokti iš savęs“, – sako muzikantas.
Prieš keletą metų V. Stakėnas buvo susitikęs su mažeikiškiu, kuris verkė ant peties: kur benuvažiuotų, visi klausia, kur padėjo Zitą iš Mažeikių.
„Blogiausia, kad žmonės sutapatina šou personažus su miestu ir realiais žmonėmis“, – sako dainininkas.
V. Stakėno nuomone, reikia ne paneigti Saulėno įvaizdį, o sukurti kitą. Šiauliuose gyvena talentingų, įdomių žmonių, kurie miestą gali pristatyti aukščiausiu lygiu. Ir tai nebūtinai turi būti kelių minučių šlovės šou dalyviai.
„Televizija kasdien tampa galingesnė, šis langas į pasaulį vis labiau valdomas Jo ekscelencijos reitingo. Turime būti orūs, išdidūs, turėti savyje energijos, užsispyrimo ir kantrybės“, – sako V. Stakėnas, puikiai išmanantis pramogų verslo technologijas.
Nors muzikantas gyvena už Šiaulių miesto ribos, save vadina šiauliečiu.
„Išgyvenu dėl miesto ir pats noriu prisidėti“, – sako neabejingas šiaulietis.
Ir vardija: Šiauliai turi ne tik krepšinio, bet ir unikalią regbio komandą „Vairas“, kuri daugiausia kartų tapo Lietuvos čempione. Ši trenerio Sigito Kukulskio treniruojama komanda – Lietuvos rinktinės žaidėjų kalvė. Dar – breikeriai, akordeonistai, Laura Remeikienė, prieš porą savaičių triumfavusi konkurse “Nauja daina 2010“, ir kiti talentai.
Idėjų – irgi yra. Šiaulių muzikantai prakalbo apie klubą ar susivienijimą, kur galėtų vieni kitus palaikyti.
„Juk Šiauliai – lietuviškas Liverpulis, Memfis vienoje vietoje. Mieste yra labai gerų muzikantų, kurie nėra savęs realizavę, todėl ieško kitų išeičių, – sako V. Stakėnas. – Vėlgi, “The Beatles“ pirma turėjo užkariauti Ameriką, kad Liverpulyje jiems būtų pastatytas paminklas. Kartais nematome perlų, kurie čia auga ir bręsta. Nenuvalytam brangakmeniui reikia meistro rankos.“
Miestas ant virsmo
Kokie žodžiai būtų tinkamiausi apibūdinti šiandienos Šiaulius? „Anksčiau sakydavo: Šiauliai – dviračių miestas, vėliau – mezgėjų miestas, – sako V. Stakėnas. – Įvaizdis keičiasi, formuojasi. Šiaulių nepavadinčiau nei verslininkų, nei studentų, nei permainų miestu. Man atrodo, tai – miestas ant virsmo. Ne virstantis, bet besikeičiantis.“
Pasak muzikanto, derėtų skatinti, afišuoti, reklamuoti gerąsias iniciatyvas. V. Stakėno namuose jau guli iš leidyklos atkeliavusi jo paties sudaryta knyga apie tėvą, Šiaulių miesto garbės pilietį Alfonsą Stakėną „Daktaro druska“.
A. Stakėnui buvo ne kartą siūlyta važiuoti į Vilnių, žadėtos geros pareigos, atlyginimas. „Ne, čia aš dirbu, čia mano namai, čia mano šeima, žmonės, mokiniai“, – toks būdavo tėvo atsakymas.
– Jūs irgi gyvenate Šiauliuose. Mąstote taip, kaip tėvas?
– Manęs klausė, ar norėčiau gyventi Amerikoje. Ne. Noriu gyventi Šiauliuose. Tik norėčiau turėti nuolatinį talonėlį, kuris leistų judėti nevaržomai ir nebrangiai.
Vilnius man – per didelis miestas, aš jame blaškausi, jis mane įtempia.
Tam, kad įlankos dugne surastum perlą, reikia ant kranto giliai įtraukti oro ir nerti į dugną. Taip aš važiuoju į Vilnių. Suplanuoju, susiskambinu, susitariu: neriu į gelmę, kad atlikčiau savo darbus. Noriu gyventi Šiauliuose, o dirbti – visur.
Žiūrovams pasiūlė akademinio meno
LNK laidoje „Lietuvos supermiestas“ dalyvaujantis V. Stakėnas tapti Šiaulių komandos kapitonu atsisakė. Vėliau jis sulaukė prašymų patarti, ką derėtų pakviesti į laidą.
Norėdamas, kad varžytuvėse Šiauliai nebūtų pristatyti paviršutiniškai, prodiuseriams V. Stakėnas pasiūlė „ne coca-colą“, bet grynuolius.
Šį sekmadienį laidoje žiūrovai išvys smuikininkių ansamblį „Fiori musicali“, vadovaujamą žinomos Šiaulių smuiko pedagogės Nijolės Prascevičienės.
Garsiuosius „Brolius“ V. Stakėnas laidoje dainuos kartu su Rasos Kauneckaitės vadovaujamos Šiaulių vaikų vokalo studijos „Ro ko ko“ choru. Pirmą kartą kartu su jaunosiomis dainininkėmis šią dainą V. Stakėnas dainavo Palangos festivalyje „Laumės juosta“, puikiai suskambėjęs kūrinys buvo atliktas per Šiaulių miesto dienas, papuošė „Vairo“ 50-ečio koncertą Šiaulių arenoje. Dabar šią dainą galės išgirsti ir laidos „Lietuvo supermiestas“ žiūrovai.
Malonus netikėtumas laidoje: „Šiaulių krašto“ prenumeratą laimėjo V. Stakėno svečiai iš Los Andželo (JAV, Kalifornija) Audra ir Kęstas Reivydai. Kasmet Stakėnus aplankantys bičiuliai, atlydėję muzikantą į laidą, iškėlė plakatą: „Kalifornija myli Šiaulius ir V. Stakėną“. Aistringai Šiaulius ir miesto talentus palaikiusiems A. ir K. Reivydams „Šiaulių kraštas“ dovanoja laikraščio prenumeratą pdf formatu, kad būtų galima skaityti už Atlanto.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ