Mindaugas LAURINAITIS
Teismas miesto valdžiai pateikė akibrokštą – patenkino Vyriausybės atstovo ir prokurorų prašymą laikinai sustabdyti sprendimą leisti Ukrainai naudotis Šiaulių arenos technine dokumentacija iki teismas išsiaiškins, ar šis sprendimas buvo teisėtas. Miesto meras tai vadina Vyriausybės atstovo politikavimu, bet nutarties skųsti neketina.
Patenkino prašymą
Šiaulių apygardos administracinis teismas patenkino Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje tarnybos prašymą sustabdyti Šiaulių miesto savivaldybės tarybos sprendimą leisti ukrainiečiams naudotis Šiaulių arenos techniniu projektu tol, kol nebus išspręstas šio sprendimo teisėtumo klausimas. Miesto valdžios dosnumas buvo apskųstas teismui, nes konstatuota, kad toks valdžios sprendimas prieštaravo bent trims įstatymams ir Konstitucijai.
„Iki šiol nėra aišku, kam buvo perduoti tie dokumentai – ar savivaldybėms, ar Ukrainos krepšinio federacijai, ar privatiems asmenims. Meras į mano konkretų klausimą atsakė, kad perduota suinteresuotiems subjektams. Laukiam, kol įsiteisins teismo nutartis“, - trečiadienį žurnalistams sakė Vyriausybės atstovas Šiaulių apskrityje Jonas Novogreckis.
Interpretavo įstatymus
Pasak jo, miesto valdžia savaip interpretavo Teisingumo ministerijos atsakymą (savivaldybė negali parduoti tokio turto, bet, laikantis įstatymų, galėjo skelbti viešą aukcioną – ši antroji dalis priimant sprendimą buvo nutylėta) ir leido „suinteresuotiems Ukrainos subjektams“ naudotis Šiaulių arenos techniniu projektu, kuris mokesčių mokėtojams kainavo beveik milijoną litų. Oficialiai sprendimo rašte nurodyta, kad dokumentaciją perduoda Šiaulių miesto savivaldybės administracija.
„Tokio subjekto nėra, kaip vykdančioji institucija yra tik Savivaldybės administracijos direktorius. Taryba galėjo įgalioti direktorių pasirašyti sutartį su Ukrainos kurio nors miesto savivaldybės administracijos vadovu. Bet to nebuvo padaryta“, - atkreipė dėmesį J. Novogreckis.
Unikalumo neįžvelgė
Šiaulių meras Justinas Sartauskas tai vadina Vyriausybės atstovo politikavimu. Anot mero, jokios dovanos nebuvo, o dokumentų niekam taip ir neprireikė. Meras tikina, kad teismo sprendimas nebus skundžiamas. „Su teisininkais ryte aptarėme, paruošime dokumentus, kurių teismas pageidauja. Susijusius su arena. Ką prašys, tą duosim. Esam davę Vyriausybės atstovui, prokuratūrai, nežinau, ar ką papildysim. Nei skųsim, nei ginčysimės. Pirmiausia reikia Vyriausybės atstovui suprasti, kad turime autorinių sutarčių reikalą. Parašus padėjo penki autoriai ir Savivaldybė. Jeigu stabdome vienos pusės parašus, turėtume stabdyti ir kitus“, - stebėjosi meras.
„Mes nei dovanojom, nei pardavėm. Nerasit nė viename dokumente. Dvi pusės susitarė, kad šitą projektą kaip pagrindą kažkas gali pasižiūrėti ir naudoti būsimam projektui. Kas yra unikalaus mūsų arenoje? Visos arenos apvalios, panašios. Unikali, kad yra stiklai? Stiklus gali susidėti bet kas“, - unikalumo miesto reprezentaciniu simboliu tapusioje Arenoje neįžvelgė meras.
Tiesiai neįvardijo
Žurnalistams prašant įvardyti, kas buvo tie subjektai, kurie prašė pasinaudoti techniniu projektu, J. Sartauskas niekaip negalėjo jų įvardyti. „Mes nieko nesiųsime, iš nieko negavome prašymo pateikti dokumentus. Neturiu žinių, ar stato, ar nestato. Vienintelį raštą gavome – padėką iš Dnipropetrovsko. Mes leidžiam pasižiūrėti, pasinaudoti dokumentacija, tai daro architektai. Abi pusės leido. Penki autoriai. Mes iš principo leidome. Pas mus jie neatvyko, gal pas architektus, aš nesidomėjau“, - nuo tiesaus atsakymo išsisukinėjo meras. Vyriausybės atstovas pateikė kopiją rašto, kuris šių metų kovo šeštą dieną buvo adresuotas Šiaulių miesto savivaldybės administracijai ir Arenos projekto autoriams. Raštą pateikė AB „Panevėžio statybos trestas“, kuri statė Šiaulių areną. „Prašome Jūsų pagalbos suteikiant informaciją bei sutikimus, reikalingus statant tokias pat sporto arenas kitoje šalyje“, - raštą pasirašė bendrovės generalinis direktorius.
Žinojo anksčiau
Tarybos posėdis įvyko balandžio 4 d., o jo metu politikai vis minėjo, kad reikia padėti verslui – palaikyti Panevėžio bendrovę. Kad miesto valdžia ketino leisti naudotis techniniu projektu žymiai anksčiau, rodo ministerijos atsakymai, kuriuos Savivaldybė gavo dar vasario mėnesį. Bet posėdis buvo sušauktas daug kam netikėtai balandžio 4 d. ir tada aiškinta, kad sprendimo reikia greitai, nes Ukrainą spaudžia terminai. Ukrainos krepšiniui skirtuose tinklalapiuose jau seniausiai mirga pranešimai apie krepšinio čempionatui statomas arenas. Vizualizacijose pateikiamos Šiaulių arenos nuotraukos. Ukrainos žiniasklaida skelbia, kad arenoms statyti buvo reikalinga tik dalis dokumentacijos, o jų arenos nėra tiksli Šiaulių arenos kopija.